Докато родните политици продължават да се вълнуват дали Национално движение "Симеон II" ще участва в изборите, сериозните анализатори оценяват най-вече рисковете за икономиката и за инвестициите в България, които биха могли да се появят в резултат на вота. Ето какво виждат с дата 25 април анализаторите на "Креди Суис Фърст Бостън", една от най-големите инвестиционни банки в света.
---------------------------------
До голяма степен резултатът от изборите остава несигурен, като най-вероятният изход е формиране на коалиционно правителство. "Симеон II" ще определи изхода на изборите и формирането на следващото правителство. Но вероятността движението да не може да се регистрира навреме прави по-трудно да се прогнозира неговото влияние.
Всички основни политически партии декларират подкрепа за сегашната икономическа политика, валутния борд и стремежа за присъединяване към ЕС. Вероятността за сериозни отклонения от сегашната политика след изборите изглежда ниска.
Прогнозата за макроикономиката остава благоприятна, макар че преди изборите може да се очакват някои подхлъзвания в областта на фискалната политика.
Усилията за структурни реформи и за приватизация, изглежда, издишат и трябва да се съживят, за да подкрепят занапред макроикономическата стабилност и икономическия растеж. Липсата на активност в реформите може да намали доверието на инвеститорите. Но все пак най-сериозният риск в краткосрочен период е политическата ситуация.
Влизането в политиката на Симеон II промени значително политическия ландшафт, като подкопа сегашния баланс на силите. Той може да разчита на смесицата от разочарованието от сегашните партии и от носталгията по монархията. Но неочакваният провал на движението на Симеон да се регистрира в съда затъмни перспективите на партията. Тя може успешно да оспори отказа в съда или да се присъедини към някоя вече съществуваща партия - което може да се окаже и единствена възможност за участие в изборите.
Според нас, ако движението не успее да участва в изборите, това може да облагодетелства малките партии, които привличат протестния вот, или пък просто да предизвика по-слабо участие в изборите. Това може да върне страната към първоначалната 3-партийна система. Нашият основен сценарий приема, че движението ще участва в изборите.
Текущите проучвания на общественото мнение показват, че докато подкрепата за управляващите и за БСП остава почти непроменена, подкрепата за "Симеон II" нараства до 13%. Подкрепата за ДПС също остава стабилна. Преди формирането на "Симеон II" изглеждаше, че ДПС със сигурност ще определи формирането на коалиционно правителство. Тази роля - на човека, който качва и сваля управниците, сега се прехвърля към НД. Според проучванията никоя друга партия няма да може да прескочи 4-процентната бариера към парламента. Това важи дори за БББ и за Евролевицата. Най-вероятно следващото правителство ще е коалиционно, тъй като никоя партия няма да може сама да постигне парламентарно мнозинство.
Процентът на гласоподаватели, които не са се определили, намалява, но остава твърде висок - около 20%, и изглежда зависи от това дали "Симеон II" ще участва в изборите.
Относително стабилната подкрепа за СДС, БСП и ДПС подсказва, че движението на царя привлича предимно от колебаещите се гласоподаватели. Нивата на поддръжка за СДС и БСП са близки до естествения им електорат. И все пак изглежда, че "Симеон II" е по-близко до вкуса на поддръжниците на СДС, отколкото на БСП. Което означава, че десноцентристката поддръжка за СДС може да бъде отклонена в посока на движението. Изглежда, че по-скоро ще прилага политика вдясно от центъра.
Андрей Нончев, зам.-директор на Центъра за изследване на демокрацията в София, коментира по следния начин възможните политически коалиции:
- "Симеон II" и ДПС - тази комбинация е доста възможна, ако НД спечели най-големия брой депутатски места.
- СДС и "Симеон II" - тази коалиция е възможна, ако СДС спечели най-много места. Личните вражди между Иван Костов и Симеон II обаче могат да усложнят подобна коалиция. За да остане СДС в правителството, партията може би ще избере кмета Стефан Софиянски да поведе такава коалиция.
- БСП и ДПС - коалиция е възможна, ако БСП спечели най-много места и в комбинация с ДПС контролира достатъчно депутати, за да създаде правителство на мнозинството. В началото на годината БСП и ДПС неофициално се договориха за евентуална коалиция.
- БСП и "Симеон II" - тази комбинация е малко вероятна поради фундаментални идеологически различия. Въпреки това ние научихме от ръководството на БСП, че те биха обмислили коалиция с НД.
Ключът към резултата от изборите е дали "Симеон II" ще привлече гласове от СДС или от големия обем на колебаещи се. Колкото по-голяма е поддръжката за "Симеон II", толкова по-голяма е вероятността СДС да бъде представен в следващото правителство. Ние не смятаме, че НД ще може да сформира коалиция само с ДПС. Икономическата политика на подобна коалиция би била твърде непредсказуема. Ние също така вярваме, че появата на "Симеон II" намали вероятността БСП да участва в следващото правителство.
Резултатът от изборите ще определи кой ще сформира следващото правителство. Президентът трябва да възложи това на партията, спечелила най-много депутатски места. Тя ще има 1 седмица. Ако не успее в този срок, задачата ще се прехвърли на следващата по брой места партия. Ако предположим, че 4 партии влязат в парламента, сформирането на правителство ще отнеме до 1 месец. Могат да се свикат нови избори, ако не се сформира правителство на мнозинството, но този сценарий е малко вероятен.
Ние вярваме, че икономическата политика ще продължи да се поддържа в сегашните насоки независимо от изборните резултати, тъй като всички политически формации с изключение на НД открито поддържат сегашната икономическа политика, която се радва на широка обществена подкрепа. Но по-голяма политическа нестабилност поради междукоалиционни разногласия може да доведе до забавяне на реформите, особено на по-спорните структурни реформи. Излизането на Костов от политическата сцена също може да намали вероятността за продължаване на реформите.
|
|