:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,957
Активни 305
Страници 21,522
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Военното министерство иска да премахне легия "Раковски"

Ръководството на МО не желае да контактува с нас, макар че това би било полезно за реформата в армията, казва Иван Милов, член на конфедеративния съвет на офицерската организация
Снимка:Борислав Николов
Старши лейтенант Иван Милов е роден в Пловдив на 17 юли 1972 г. Завършил е езикова гимназия в Пловдив и Висшето военновъздушното училище в Горна Митрополия. Сега е офицер в авиобазата в Чешнегирово. Член на Конфедеративния съвет на Българска офицерска легия "Раковски", която в края на седмицата ще проведе своя пети конгрес. Женен, с едно дете.



- Защо легия "Раковски" прави извънреден конгрес?

- Наложи се, защото голяма част от ръководството на легията бе преведено в запаса. Председателят на легията полк. Димо Димов и още 6-има членове на националното ръководство бяха освободени от армията. Съгласно устава на нашата организация в ръководството трябва да има само кадрови военнослужещи.

Другата причина е, че трябва да се намери начин за диалог с министерството. Сега връзката е загубена.

Има малък проблем със сградата, в която трябва да се проведе конгресът - МО-2, където се намират главните щабове. Имаме резолюция от шефа на Генщаба ген. Михо Михов, но засега нямаме разрешение от министъра. Делегатите на конгреса ще бъдат 60 души, които представляват нашите 1100-1150 членове. Нашата членска маса намаля през последните години в резултата на процесите по "План 2004".

Ще дойдат няколко от ръководителите на "Евромил". Поканени са абсолютно всички политически фигури, военните аташета на държавите от НАТО и Русия, както и общественици.

- Появиха се съобщения, че се обмисля разформироването на легията. Взето ли е такова решение?

- На последния конфедеративен съвет препотвърдихме това свое решение. То ще бъде обсъдено от конгреса и той ще се произнесе по него. Това решение бе взето поради изключително затруднения диалог между БОЛ "Раковски" и Министерството на отбраната. Решението бе взето след уволнението на по-голямата част от нашето ръководство, след постоянните откази на шефовете на министерството за срещи с нас, след сезирането на "Евромил" и неговия отговор, който също не бе взет под внимание. Ние сметнахме, че щом министерството не желае контакти с нас, просто няма смисъл да съществува легията - не можем да изпълняваме своите цели и задачи.

Моето лично мнение е, че БОЛ "Раковски" трябва да продължи да съществува и да се направи нов опит за търсене на нормален и стойностен диалог с ръководството на Министерството на отбраната - в името на българския офицер. - Как така се случи, че голяма част от ръководството ви изведнъж мина в запаса?

- Има две тези по въпроса - едната е на министерството, другата е нашата. Министерството казва, че няма нищо преднамерено. Това е нормален акт, хората, които са изпълнили своя дълг към държавата, просто преминават в запаса. Според нас няма нищо случайно - министерството съвсем целенасочено уволни ръководния екип на БОЛ "Раковски" с цел премахването на легията като коректив. Ние сезирахме европейската асоциация на военните организации "Евромил", откъдето изпратиха своето становище до ръководството на министерство. С "Евромил" сме в отлични контакти - те са хората, които застават на наши позиции, които ни оказват не само морална, но и техническа и малка материална помощ.

- Защо трудно си контактувате с министерството? - Не знам защо, но на всичките наши опити за срещи с министъра получаваме уклончиви отговори и обещания за необозримото бъдеще. Обикновено се казва, че поради прекомерната заетост на министъра той не може да се види с представители на БОЛ "Раковски". За нас е все още необяснимо защо ръководството на министерството отказва контакт с нас, защото такъв контакт би бил доста полезен за провеждането на реформата в армията. Няколко пъти искахме среща с министър-председателя, но и тя не бе осъществена.

- Преди години пак имаше труден диалог на легията с министрите. Защо се получава така? Защото искате да сте един вид синдикален коректив ли?

- Въобще не става дума за синдикална дейност. Българският офицер няма право на синдикална дейност, няма право на стачки, няма право да договаря работните си заплати. Ние сме коректив на Министерството на отбраната и може да се каже, че сме даже негов помощник. Проблемите на легията с министерството наистина не са от днес, но през последните години тези проблеми се задълбочиха дотолкова, че изчезна напълно диалогът. Нещата, разбира се, не могат да се тълкуват едностранно - всяка страна има мнение и го защищава. Но ние ясно сме заявили своята позиция - не искаме да бъдем врагове с МО, а партньори. Партньори за по-скорошното приемане на България в евроатлантическите структури. БОЛ "Раковски" е първият асоцииран член на Съвета на Европа чрез "Евромил". Това, разбира се, не бе отчетено от политическите ни партии и преди, и сега.

- Може би министерството не комуникира с вас, защото е малко трудно да се говори за коректив в армията?

- Да, думата "коректив" малко трудно работи в армията, където над всичко е принципът за единоначалието - каквото каже командирът, това трябва да стане. Но със сегашното отваряне на армията към обществото, с идеята за гражданина в униформа има нужда от точно такава организация като нашата - която да изразява интересите и да бъде бърза връзка между основните слоеве на армията, между поделенията и Министерството на отбраната. Има много тежката структура в армията, когато имаме случаи на изразяване на несъгласие. Има примерно някаква жалба - ако тя тръгне от прекия началник поетапно нагоре по йерархията, ще стигне за около 3 месеца. Ние можем да придвижим всеки проблем за много по-кратки срокове.

- През последните години се появиха организации, които също като БОЛ "Раковски" се опитват да решат социални проблеми на военнослужещите. И на тези, които трябва да се адаптират в цивилния живот, защото са преминали в запас. Конкурентни организации ли сте с тях?

- Не. Те са хора, които искат да помогнат с нещо. И това е похвално. Но те едва ли са толкова навътре в проблемите, колкото ние. Отвън нещата винаги изглеждат много по-различно, отколкото отвътре. Тези организации не могат да бъдат заплаха за легията. Колкото повече такива организации има, толкова повече добри идеи се раждат.

- С какво се занимава легията през последните години, освен че търсите контакт с министерството? Какви реални задачи сте си поставили?

- Първата ни реална задача е премахването на чл. 198 от Закона за отбраната и въоръжените сили, според който в мирно време кадровите военнослужещи могат да се сдружават за осъществяване на дейности от взаимен интерес само извън служебните им задължения, извън служебно време и извън поделенията.

Останалите проблеми, които се опитваме да решаваме, най-просто казано, са социални, битови, религиозни. Когато един млад офицер влезе в армията, той подписва договор с МО и оттук нататък почват неговите проблеми. С една офицерска заплата той започва да си търси квартира, която знаете на каква цена може да намери. Ако офицерът има съпруга, тя трудно може да си намери работа. И т. н. Ние се опитваме да помогнем там, където можем - с лични връзки, с контакти. Много поделения се преструктурират, много хора се местят от единия край на България на другия...

- Самото министерство не мисли ли за тези работи?

- Само усилията на министерството не са достатъчни.

- Легията мисли ли за хората, които напускат армията? За офицерите, които в резултат на "План 2004" са съкратени.

- Ние сме предлагали много пъти да се създаде асоциация, която да се грижи за напускащите армията, но министерството предложи тяхна формула за решаване на проблема и нещата зациклиха в сферата на добрите пожелания.

- От какви аспекти на реформата се интересуват западни организации, които са сходни с вашата?

- Основният проблем, който вълнува западните армии, е съвместяването на военния с цивилния живот - т. нар. "гражданин с униформа". Не от една и две години приоритет на европейците са вдигането на социалния статус на военните и гражданският контрол върху армията.

Както знаете, в момента в Европа тече феминизация на армията. Преди известно време една госпожица осъди бундесвера, защото не бе допусната до определен род войска само поради една причина - защото е жена. Оттогава навлизането на жени в европейските, а и в нашата армия е доста засилено. Ние имаме жени - кадрови военнослужещи, които освен че облагородяват суровото воинско ежедневие са и добри специалисти, напълно равностойно се конкурират с мъжете. Религиозният проблем при нас, слава богу, не съществува, но върху него също трябва да се мисли.

- Смятате ли, че трябва да има някаква промяна в стила на работа на БОЛ "Раковски" след конгреса?

- Според мен в една организация, която уважава себе си, приемствеността трябва да бъде широко застъпена. Затова ние ще останем в тесни контакти със сегашното ръководство на БОЛ "Раковски". Смятам обаче, че в бъдеще е желателно по-широко представителство на младите офицери в ръководството на легията.

Новото ръководство трябва да се стреми да осъществи и след това да развие контактите със сегашните и бъдещите шефове на министерството. Диалогът е задължителен. Той е предпоставка за изграждането на по-уважавана и по-професионална българска армия.



Порицание---------------

"Евромил" е европейската организация на военните, в която членуват 26 асоциации от 18 страни. В сряда нейният президент Йенс Ротгьол каза в Страсбург, че е разтревожен от проблемите на легията и на военните в България. Той се надява да ги обсъди с президента Петър Стоянов и с министъра на отбраната Бойко Ноев, когато дойде в София за конгреса на БОЛ "Раковски".
2802
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД