В момента литър олио излиза от производителите между 1,55 и 1,64 лв. Като се сложат търговските надценки, цената отива на 2 лв. Причина за високите цени са кредитите, които изплащат фабриките, както и международните цени, мотивира се Видев.
Очаква се наесен добитата от нова реколта мазнина да се продава от производителите по 1,40-1,50 лв./л с ДДС. Засега се прогнозира търговията да стартира от 300-310 лв./т семе. През тази година обаче засетите със слънчоглед площи са с 30% по-малко и реколтата може да се окаже по-малка от миналогодишните 480 000 т.
Месечното потребление на олио у нас варира между 10 000 и 14 000 т. В момента запасите са около 40 000 т, но преди седмица били изнесени 3000 т нерафинирана мазнина. Страната ни е основен доставчик на мазнина за Македония, Албания, Косово и частично за Турция. Ако вътрешните цени бяха останали изкуствено ниски, имаше вероятност фирмите да изнесат продукцията си, обясниха масларите.
За пореден път от бранша апелират държавата да затегне контрола в сектора. Нелоялни фирми бутилирали некачествена мазнина и мамели с грамажа. Засечени са например половинкилограмови отклонения при 5-литрови туби с олио. Преди известно време икономическа полиция разкри нелегално производство с марката на "Калиакра" в Гоце Делчев. "Нива"-Костинброд например не продава наливно олио, а столичните пазари са залети с такова менте, каза Видев.
КОМЕНТАР:
Истерия около олиото се заформя всяка година. Този път обаче тя като че ли подрани, тъй като традицията повелява това да става в разгара на летните отпуски. И май по тази причина сегашното увеличение на цените на олиото не стресна толкова народа, за да се юрне той да пазарува дузини бутилки. Или пък джобът на българина съвсем изтънял. Друг е въпросът, че комай точно затова пазарува евтина наливна мазнина, произведена в неизвестен гараж. И докато държавните органи си кротуват и успокояват как умрели от олио досега няма, фирмите ще се надцакват. Лошото е, че това пак става за сметка на здравето и джоба на потребителя.