В понеделник НЕК трябва да поднови преговорите с американските инвеститори AES и Entergy за строителство на нови блокове и рехабилитация на стари в централите "Марица-изток 1 и 3". От щатските инвеститори ще се искат по-ниска изкупна цена на тока и по-добри условия в договорите. Забележките по проектите са общо 21, съобщи вчера вицепремиерът Петър Жотев, след като правителството одобри окончателно писмата за политическа подкрепа и доклада на специалната работна група.
Няма краен срок, до който може да се преговаря, няма и фиксирана стойност, до която трябва да се стигне, призна Жотев. Договорената сега цена е 4,68 цента на киловатчас от "Марица-изток 1" и 3,12 цента от "Марица-изток 3". Според източници от преговарящите вероятно ще се стигне до 4,5 и до 3 цента.
"Опасенията са в дългосрочния характер на договорите - 15 години, и в непредсказуемостта на икономическите параметри", каза Жотев. Освен това българската страна е недоволна от високата степен на политическите рискове, които трябва да застраховат инвеститорите. Това са допълнителни разходи за тях, които оскъпяват инвестицията от общо $ 1,4 млрд. "Форсмажорните обстоятелства са преувеличени и неизгодни за България. НЕК ще се принуди да плаща огромни, непосилни за нея суми", заяви той.
Според Иван Шиляшки обаче от началото на преговорите досега цената е намалена с 10%. Затова трябвало да се внимава да не би от новото намаляване да се утежнят изцяло проектите. Една от целите на двете писма за политическа подкрепа била именно те да поемат ангажиментите по политическия риск, за да няма нужда от допълнителни средства за застраховки.
|
|