Формата
на естествената перла не е константа. Трудно могат да се открият два еднакви бисера. Затова за изработката на едно колие се прехвърлят над 5200 перли, за да се открият 30-40, близки по размер и форма. Те могат да бъдат кръгли, полусферични, плоски, продълговати като ориз или тънки и плоски като пръчици.
Цветовете
на естествените перли се разделят на две групи. В първата, по-разпространена, влизат светлите нюанси - бяло, розово, кремаво, оранжево. Перлите във втората група минават в графата "луксозни", защото се срещат по-рядко. Цветовете им са лилаво, светлосиньо до тъмномораво, винено и черно. Най-редки са черните перли.
Цената
на перлите се определя от 5 основни характеристики - размера, цвета, формата, блясъка и чистотата на повърхността. По-големите размери, по-тъмните цветове, по-силният блясък, по-гладките повърхности и формите, близки до идеалната сфера, са гаранция за по-висока цена.
Бисери,
добити по естествен път, не се предлагат на световния пазар от 1930 г. Те са притежание само на кралските фамилии и на аукционните къщи. За масовия пазар са естествено култивираните перли.
Култивирането
на естествени перли води началото си от Китай. През XIII в. жители на Хучау откриват, че не е задължително да се търсят редките перли, като могат да се накарат мидите да ги произвеждат. Това става с помощта на дразнител (песъчинка или седефена частица), който се вкарва в мидата.
Животът
на морските култивирани перли е средно 150 г., а на сладководните - 300 г. Морските перли са по-малко разпространени на пазара. Причината е, че култивирането им е по-трудно, защото морските миди живеят на колонии.
|
|