На остров Мадагаскар има малко асфалтирани улици, но затова пък девствената природа се простира върху милиони акри.
Малко неща са се променили тук, откакто португалските мореплаватели стъпили за първи на източните му брегове през 1500 г. Ако ви изкушава идеята за пътуване, което ще предизвика у вас същите чувства, както у мореплавателите през XVI в., ако разкошната природа ви привлича, а неочакваното и непознатото не ви притесняват ни най-малко и не сте просто турист, а любител на приключенията - тогава остров Мадагаскар е идеалното място за вашата ваканция.
Това е четвъртият по големина остров в света след Гренландия, Нова Гвинея и Борнео. Някога неговите 587 000 квадратни километра били покрити със зелени тропически гори, но селскостопанската дейност на жителите му довела до ерозия, която засегнала почвата на целия остров. Заради това
Мадагаскар е наричан сега Червеният остров
Остатъци от горите има само в северната му част и по източното крайбрежие.
Много учени считат, че Мадагаскар е най-старият остров на земята.
Това е девствено място, пълно с обещания. Определено той предлага несравними преживявания заради необикновената си природа - огромни червени пустини, в които разпръснати растат баобаби-джуджета и лишеи. Бреговете на острова също са великолепни, а фауната му е наистина уникална - маймуни, хамелеони и гигантски пеперуди. Културните традиции на острова също са непокътнати и са се запазили през годините.
Остров Мадагаскар се отделил от Африка по време на едно катастрофално земетресение преди около 165 милиона години. През следващите 45 милиона години островът се изместил приблизително 250 мили на североизток, докато заел сегашното си положение. Мадагаскар се простира от Екватора до Тропика на Козирога. Той е част от Африка, но предците на по-голямата част от населението му са с индонезийски корени.
Животните на острова се радват на изобилие от храна и много малко хищници. Еволюцията се отразила съвсем слабо върху обитателите на Мадагаскар и сега островът е населен с видове, които почти не са се променили стотици хиляди, дори милиони години. Спокойно може да се твърди, че остров Мадагаскар е
кътче, забравено от времето
Мадагаскар... това име извиква духовете на безмилостни пирати и търговци, мириса на кафе и ароматни подправки, гледката на буйни тропически растения, подслонили в сянката си изобилие от редки и застрашени животни. На остров Мадагаскар се срещат много видове лемур и хамелеони.
Островът е рай за любителите на природата. Територията му е два пъти по-голяма от тази на Великобритания, като събира шест различни микроклимата!
Това кътче е богато на живот, а географията му не може да се сравни с тази на нито един друг остров. Всяка експедиция до планините, тропическите гори, речните долини, крайбрежните зони, пещерите или пустинните местности на острова води до откриването на някой нов вид от света на флората и фауната. Няма да е преувеличено, ако кажем, че този микроконтинент (както мнозина наричат остров Мадагаскар) предлага неограничени възможности за изследвания.
Първите заселници пристигнали на острова в началото на новата ера. Най-вероятно те използвали канута, за да дойдат от Индия, Африка и арабския свят. Новодошлите били посрещнати от превъзходни тропически гори и изобилен животински свят - странни същества, които приличали на маймуни - наричани лемури, хипопотами-джуджета, гигантски костенурки и много други видове екзотични животни, непознати никъде другаде в света.
Въпреки че живеели в племена, африканците, индийците и арабите успели да избягнат сегрегацията. След стотици години невероятен синтез на традиции, религия, език и гени, се образувало общество с еднороден език и вярвания и с
изключителна физическа красота
Първите арабски и индийски мореплаватели се завръщали от бреговете на Африка с разкази за гигантски птици, много по-големи от човешко същество. Те обаче носели и доказателство - огромни яйца! Тази птица по-късно била наречена слонска птица (Aepyornis maximus). Яйцата, които слонската птица снасяла, били по-големи от най-големите яйца от динозавър. Всъщност яйцето на слонската птица е най-голямата единична клетка, която съществува на земята.
Родното място на слонската птица е остров Мадагаскар. Когато обаче на острова започнали да се заселват хора, гигантската птица постепенно била изтребена и до 1700 г. окончателно изчезнала.
Баобабът може да се нарече националното дърво на Мадагаскар. Заради огромните си размери, възрастта, до която достига, и кухото си стъбло, в което може да се открие и складира вода, баобабът заема централно място в културата на Мадагаскар.
Остров Мадагаскар е идеалното място за ваканция, защото съчетава непокътната природа и разнообразие на растения и животински видове. Не може да се пренебрегне и фактът, че на Мадагаскар може да се наблюдава първото пълно слънчево затъмнение за третото хилядолетие - съвсем скоро - на 21 юни!
|
|