:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,287,632
Активни 548
Страници 18,324
За един ден 1,302,066

Търговци: Вземат ни хляба заради ремонта в подлеза на гарата

Това е един от входовете на София, трябва да изглежда добре, казва архитектът
150 фирми, от които се изхранват близо 2000 души, ще останат без работа заради предстоящия ремонт на Централна гара, алармираха от Съюза на дребните търговци и производители. Очаква се реконструкцията на гарата да започне преди края на лятото.

Обновяването на площта от 25 000 кв. м пред гарата ще струва 3,5 млн. лв., а първият етап предвижда премахването на сергиите около кръговото пространство в подлеза, съобщиха от общината. "Ние не сме против ремонта, продавачите прекарват всеки ден между 10 и 14 часа на място, което е неугледно, мръсно, стават къси съединения, плочките навсякъде са счупени, има течове. Държим обаче ремонтът в кръга да става на няколко етапа и да се намерят алтернативни места за сергиите, за да не гладуват всички едновременно", казаха от съюза на дребните търговци. Освен това никой не ни гарантира, че ремонтът ще свърши навреме, а ние редовно си плащаме патентния данък - без значение дали осъществяваме дейността си или не, твърдят търговците. От съюза се жалват, че никой от общината не е потърсил мнението им. Искаме да се консултират с нас, когато се прави проектът, защото след това пак ние ще сме по цял ден на гарата, казват търговците. Ние също сме част от обществото, а нашето мнение не се взема предвид, твърди председателят на съюза Руси Спасов. Той твърди, че членовете на организацията са склонни да инвестират собствени средства за закупуването и монтирането на малки павилиони, които да заместят грозните сергии. Проектът на общината обаче предвижда на гарата да се изградят големи френски и италиански ресторанти и просторни магазини. Ако това стане, наемите ще са непосилни за дребните търговци и когато ние си тръгнем, потребителите също ще страдат, защото това ще вдигне цените на стоките, смята Руси Спасов. Гарата не е подходящо място за луксозни магазини и заведения, защото с влак пътуват най-бедните хора, смятат още дребните търговци.

Според арх. Милан Добрев, който е един от авторите на проекта, гарата е един от входовете на града и не е място за улични търговци. Неговата идея е в подлеза да бъдат изградени магазини със средна площ от 50 кв. м, а за дребните търговци да бъде намерено алтернативно място. Едно от тях може да бъде подлезът на гара Подуяне, където според проекта ще има магазинчета от по 6-7-10 кв. м. Само общинската управа обаче може да реши дали и кога ще стане това, уточнява архитектът.
808
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД