Форумът в Бон бе свикан за търсене на компромис след провал на подобна среща през пролетта в Хага. Консултациите се налагаха заради отказа на Вашингтон да ратифицира договора по същата проблематика, изработен през 1997 г. в Киото. Мнението на Джордж Буш е, че изискванията от Киото за ограничаване на вредните газове в атмосферата вредят на икономиката на САЩ.
След инфарктни дискусии по позициите главно на Япония и ЕС на конференцията в Бон споразумението от Киото бе реанимирано с малки корекции. Според него до 2012 г. 30-те най-развити индустриално държави трябва да намалят отделянето на вредни газове в атмосферата до 5,2% в сравнение с нивото от 1990 г.
"Спасихме договора от Киото", оповести радостно след края на дискусиите еврокомисарката по екологията Маргот Валстром. "Това е брилянтен ден за опазването на околната среда", заяви пък британският екоминистър Майкъл Мийчър.
Представителката на САЩ - заместничката на държавния секретар Пола Добриянски, не отстъпи от отрицателната позиция на Вашингтон и отказа да подпише договора. Тя обаче заяви, че страната й "няма да спира другите държави да го направят, стига това да не засяга интересите на САЩ".
Следващата международна екосреща ще бъде в Русия през 2003 г. Това предложение бе отправено от руската делегация на срещата на Г-8 в Генуа, която вървеше успоредно с форума в Бон.
Коментар
Ако е въпрос да се удари американското високомерие към останалия свят, удоволствието на "Грийнпийс" от изолирането на САЩ в Бон е обяснимо. Но ако става дума за реални резултати, ентусиазмът на екокомисари и министри малко смущава. САЩ все пак са най-големите замърсители на световната атмосфера. И щом остават извън споразумението, значи ще продължат да са такива. Тогава какво чак толкова "брилянтно" има в постигнатия в Бон компромис? Вярно, по-добре малък напредък, отколкото никакъв, но истинският пробив ще дойде едва тогава, когато 185 страни не просто спрат да слушат Вашингтон, а го накарат да се съобразява с тях.