"Предприятието, в което работя, бе приватизирано през 1997 г. Към момента на приватизацията действаше КТД с неопределен срок, който впоследствие на няколко пъти бе актуализиран чрез анекси. Последният анекс бе сключен през 1999г.
След измененията в Кодекса на труда работодателят ни заяви, че КТД бил прекратил действието си, понеже има нов текст - чл.55, ал.2 КТ, според който при промяна в собствеността на предприятието завареният колективен трудов договор действа до сключването на нов колективен трудов договор, но не повече от една година от датата на промяната. Тъй като КТД в предприятието бил сключен през 1997г. едната година е изтекла и договорът е прекратил действието си. В този дух е и писмо на зам.министъра на труда и социалната политика. От името на синдикалната организация молим за разяснение".
Пита група работници от "Миролио лана" АД, гр.Елин Пелин
Цитираният от работодателя член 55, ал.2 КТ дословно гласи следното:
"В случаите по чл.123 завареният колективен трудов договор действа до сключването на нов колективен трудов договор, но не повече от 12 месеца от датата на промяната на работодателя."
Описаната в писмото ситуация като че ли попада в обсега на цитираната разпоредба. Но трябва да се има предвид кога е сключен договорът и от коя дата влизат в сила измененията и допълненията в Кодекса на труда (КТ).
Съгласно п.122 от Закона за изменение и допълнение на КТ, той влиза в сила от 31 март 2001г. Изрично са посочени и няколко текста, които влизат в сила със задна дата. Такъв например е текстът, който дава право и на държавните служители да ползват права по Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта. Той влиза в сила от 1 септември 2000г. и има обратно действие. Законодателят обаче не е предвидил влизане в сила със задна дата на чл.55, ал.2 КТ.
Поначало нормативните актове "влизат в сила три дни след обнародването им, освен ако в тях е определен друг срок" (чл.5, ал.5 от Конституцията на Република България). Това означава, че законът поражда последици от посочения в конституцията момент - три дни след обнародването му и действа във времето занапред. Само ако в закона изрично е посочен друг срок той или отделни негови норми ще влезе в сила със задна дата, т.е. ще действа от някакъв отминал във времето момент. Няма пречка този момент да бъде определен и напред във времето. Тогава законът ще действа от един бъдещ момент.
Възниква и въпросът трябва ли новата норма да се прилага към заварените КТД при извършена вече смяна на собствеността на дадено предприятие? Т.е. има ли обратно действие законът и специално в случая нормата на чл.55, ал.2 КТ и може ли този текст да се прилага спрямо вече сключени КТД и при вече осъществена смяна на собствеността.
Обратното действие на гражданските закони не се регулира от нормативен акт. В теорията преобладава мнението, че за разлика от тълкувателни норми и гражданскопроцесуални закони гражданските закони поначало нямат обратно действие. Те пораждат действие от сега нататък (ex nunc) и за в бъдеще. Едва ли може да има спор, че чл.55, ал.2 КТ е такава правна норма. А обратното действие на гражданския закон се установява само изрично от съображения за справедливост или на целесъобразност.
Никъде в ЗИДКТ (нито в основните текстове, нито в преходните или заключителни разпоредби) няма текст, според който нормата на чл.55, ал.2 КТ има обратно действие и следва да се прилага към колективни трудови договори, заварени от смяна на собствеността на предприятието преди влизането в сила на ЗИДКТ.
А и какви съображения за справедливост или целесъобразност могат да се търсят тук? Ако се възприеме подобно становище, то какви ще са правните последици от действието на КТД в периода между предполагаемото му спиране и влизането в сила на ЗИДКТ? В нашия случай би следвало КТД да е прекратил действието си в някъде през 1998 г., тъй като приватизацията е станала през 1997 г. А промените в кодекса на труда действат от 31 март 2001 г.
Изложеното по-горе не дава основание да се поддържа тезата на работодателя, независимо че я подкрепя и писмо на зам.министър. В това послание няма правни аргументи в подкрепа на схващането за прекратилия действието си КТД.
Нормата на чл.55, ал.2 КТ ще действа занапред. Отсега нататък, ако в дадено предприятие бъде извършена някоя от предвидените в чл.123 КТ промени, заварения от тези промени КТД ще действа най-много още 1 г. след промяната в собствеността. Такова е общото решение и на чл.54, ал.2 КТ, според който КТД "се смята сключен за срок от една година, доколкото в него не е уговорен друг срок, но за не повече от две години."
Що се отнася до КТД в "Миролио лана" АД, щом в него не е уговорен срок на действие, той следва да бъде възприет като сключен за една година по силата на чл.54, ал.2 КТ, но от момента на влизане в сила на ЗИДКТ, т.е. от 31 март 2001г. Всеки отказ на работодателя да изпълнява действащия КТД всъщност е неизпълнение на договора. Всеки работник, за който се отнася КТД, така и синдикалната организация могат да претендират за изпълнение на колективния трудов договор по съдебен ред (чл.59 КТ).
|
|