"Съкратена съм по чл.328 от Кодекса на труда. Делото се гледа 2,5 г. поради обжалване от страна на работодателя. Предстои ми възстановяване на работа, но до мен достигна информация, че това няма да стане, защото назначената на моето място на свой ред е уволнена поради спиране на работата. Това става, макар че изцяло бе запазено конструкторското бюро, в което работех. Опасявам се, че няма да бъда допусната до работа или ще бъда съкратена отново. В случай, че съдът ме възстанови, как да си получа парите за всички отпуски, които не съм ползвала?"
Пита Петранка Живкова от Бургас
В краткото писмо се съдържат 4 въпроса.
Първо - учудващо некомпетентна е позицията на работодателя, че не може да ви възстанови, понеже и назначената на ваше място е уволнена поради спиране на работа за повече от 30 дни. Тук трябва да се има предвид, че след 1 април 2001 г. има промяна в това основание за освобождаване от работа - дните за спиране на работа от 30 са намалени на 15 (чл.328, т.4 от Кодекса на труда). Работодателят вероятно мисли, че вече няма задължения към никого на това работно място - понеже назначил човек на ваше място и междувременно го е освободил. Това обаче не е така - правото на всеки работник или служител да отстоява правото си на труд е индивидуално и не зависи от замествания и прочее хитрости.
Съгласно чл.345 от КТ вие имате ангажимента да постъпите на работа в 14-дневен срок от съобщението на съда, че решението за вашето възстановяване е влязло в сила. Само ако мястото ви в конструкторския отдел е заличено от щатното разписание, работодателят след като издаде задължителната заповед по възстановяване би следвало да ви съкрати отново. Като посочи новото правно основание, което също може да бъде атакувано пред съд. Това ви дава правото и за нова регистрация в Бюрото по труда като безработна.
Второ - сега някои кратки разяснения за спирането на работата и запазването на спорния щат. Звеното, в което сте работили, правилно е запазено в щатното разписание, понеже спирането на работата не заличава автоматично бройките в щата. Явно е, че спирането на работата не е било за дълго, след като предприятието е възстановило дейността си и не всички работници във вашия отдел са съкратени. Спирането на работа е временно преустановяване на цялостната дейност на една фирма (предприятие, учреждение и прочее) или на отделно негово поделение. Което означава, че работодателят е можел да командирова вас или други конструктори (чл.120 от КТ); да ви задължи да ползвате платен отпуск (чл.173 КТ); да предложи неплатен отпуск (чл.160 КТ); да остави работника в престой - с или без заплащане (чл.267 КТ) и едва накрая - да го уволни.
Трето. Ако работодателят не ви възстанови на работа, той носи отговорност по чл.213 от КТ - трябва да плати обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение от деня на явяването ви до вашето действително допускане до работното място. Освен за него е предвидена и наказателна отговорност за неизпълнение на съдебно решение по трудово дело по чл.172 от Наказателния кодекс.
Четвърто. Пълният размер на обезщетението за неползван платен годишен отпуск можете да получите по силата на изпълнителен лист. Той се издава въз основа на влязлото в сила съдебно решение. Съдебният изпълнител е този, от когото можете да поискате да събере средствата заедно с лихвите, ако работодателят откаже да ги изплати доброволно.
|
|