"Нелепи са твърденията, че палят горите, за да се изнася дървесина за съседни държави", обявиха от националното управление по горите към земеделското министерство. За тази година са дадени два пъти по-малко лицензи за износ. След финансовата криза в Турция износът за там е спрял, а Гърция не изкупува горяла дървесина, категорични са търговци.
Почти 1 млн. куб. м дървесина от опожарените райони през миналата година гние по складовете и никой дървопреработвател не иска да я купи, заявиха експерти от отдел "Търгове" към министерството. От добитите 1,5 млн. кубика досега са продадени едва 485 000. От тях най-много се купуват дървата за огрев - 185 000 куб м. Едва 64 000 кубика от горелите дървета стават за преработка, поясниха експерти.
От заводите за хартия само "Кроношпан"-Бургас е редовен клиент на лесничействата. Останалите предприятия купуват спорадично, и то на безценица. Затова и приходите от търговете за дърводобив досега са символични. Очаква се за тази година да се получат 73 млн. лв., но до средата на годината постъпленията са едва 27 млн. лв., сочат данните от земеделското министерство.
Миналата година пожарите поразиха близо 300 000 дка гори, от тях 51 000 бяха изпепелени. От бившия фонд "Българска гора" бяха заделени 5 млн. лв., бюджетът отпусна още 10 млн., които трябваше да се използват за засяване през тази година.
Ако земеделското министерство се включи към националната сателитна програма за наблюдение на територията, много бързо ще се установят причините за пожарите, обяви Валентина Узунова от Българската аерокосмична агенция. В понеделник общественият съвет за внедряване и приложение на космическите и информационните технологии в селското стопанство и горите ще внесат в агроминистерството програма за наблюдение и контрол върху пожарите.
|
|