Архитектите занапред няма да могат да правят помпозни и прекалено авангардни сгради в свлачищните зони на страната. Това става ясно от обнародваната във вчерашния брой на "Държавен вестник" Наредба за проектиране на геозащитни строежи, сгради и съоръжения в свлачищни райони.
Сградите трябва да имат опростени форми. Отношението на дългата към късата страна не бива да е по-голямо от 2 към 1. Обектът трябва да има опростена геометрична форма, да се избягва или се свежда до минимум използването на конзолни елементи. При стръмни склонове зданието трябва да се разполага върху терасиран участък от терена. До 2 етажа могат да се вдигат и при активни свлачища, които са вече укрепени. При стабилизирани бавнопълзящи склонове, при древни и при затихнали свлачища могат да се вдигат до 4 ката. Освен това се забранява обектите да се проектират с тухлени стени, стени от бетонни блокове или други крехки материали директно върху подовата настилка или насипа под нея.
Строги изисквания има и за водопроводните, канализационните и отоплителните инсталации. В застрашените райони може да се проектира и строи само ако теренът е укрепен и стабилизиран по изискванията на наредбата. Тя се издава на основание на Закона за устройство на територията и се отнася за всички съоръжения и сгради, чието проектиране тепърва започва.
|
|