Въвеждането на двукомпонентна цена за парното, която предвижда плащане и за спрени радиатори, ще се забави и едва ли ще може да влезе в сила тази зима. Причината са забавените промени в енергийния закон, за които на предишния парламент не му стигна времето. Това заяви по време на семинар за енергийната ефективност вчера зам.-шефът на Държавната агенция по енергийна ефективност Методи Константинов.
Изцяло новата наредба за ценообразуването на парното предвижда 35% от цената да е т. нар. "такса за мощност", която се плаща от всички живеещи във входа. Останалата част от цената ще се образува от харчовете и ще зависи от потреблението конкретно на всеки апартамент.
Регионални цени за парното за битови абонати не могат да се въведат, докато има субсидии. Те пък според сегашната стратегия за топлофикационния сектор няма да се премахнат преди края на 2004 година, бе съобщено на семинара.
Агенцията по енергийна ефективност предлага данъчни облекчения за строителите и предприемачите, които топлоизолират сградите. Едно от предложенията предвижда и облекчение от данък сгради за такива постройки.
Допълнително топлоизолиране на вече построени сгради може да се финансира от специален фонд за енергийна ефективност. В него могат да влязат 15% от помощта на ЕС за затварянето на 1-и и 2-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и отчисления от печалбите на производителите на топлоизолационни материали. Топлоизолирането на един средноголям панелен блок струва около $ 10 000, които могат да бъдат изплатени за около 5 години от живеещите в него.
|
|