Софийският апелативен съд отмени решението на Общото събрание на акционерите на МОБ "Свети Никола" (сега Нефтинвестбанк) от 8 април 1998 г. и с това възстанови ръководството на банката, което я е управлявало до тази дата. Това стана ясно вчера. С решението се признава легитимността на акционерите на МОБ "Свети Никола" и на нейните управителни органи - надзорен съвет, ръководен от Стоян Мишев, и управителен съвет, ръководен от Цветан Начев.
Банката бе превзета през 1998 г. от "Юкос петролиум" (сега "Нафтекс") и бе преименувана на Нефтинвестбанк.
Представителите на възстановените управителни органи на банката са съставили предупредителен протокол, с който дават срок на вече бившите шефове на трезора до петък да предадат официално управлението, имуществото и документацията. Решението на съда дава право на възстановените акционери да станат правоприемници на сегашните активи и пасиви на банката. То може да бъде обжалвано до 30 дни, но независимо от това подлежи на изпълнение.
Управление "Банков надзор" на БНБ официално е уведомено за решението на съда и за намеренията на възстановеното ръководство на МОБ "Свети Никола" да встъпи в правомощията си. Възстановените управителни органи очакват от централната банка да осигури ефективното им встъпване в длъжност.
Решението вече е обжалвано, поясниха от сегашното ръководство на Нефтинвестбанк. Във факс до медиите то описа случая като "абсурден казус, лансиран от хора с нездрави интереси".
Предстои да се свика общо събрание на акционерите въз основа на регистрирания капитал преди 8 април 1998 г., който е в размер на 32,2 млн. деноминирани лева, предупреждава бившето ръководство. От тях 25% са собственост на Българската православна църква в лицето на Ловчанска епархия. Останалите акции са разпределени между юридически и физически лица с под 5% участие. Общото събрание ще определи стратегия за развитие на банката и ще вземе решение да се възстанови първоначално регистрираното й име - МОБ "Свети Никола". Възстановеното ръководство ще извърши ревизия на финансовото състояние на дружеството и ще прегледа финансовите операции на банката от 1998 г. насам.
Старото ръководство е причинило имуществени щети на банката и до миналата година са погасявани осчетоводени загуби за 6 млн. лв., контрираха сегашният надзорен и управителен съвет.
Те напомнят, че на всички акционери на Нефтинвестбанк, включително на фирмите на шефа на надзорния съвет Митко Събев и на председателката на управителния съвет Петя Славова са правени данъчни проверки и ревизии, които установили липса на нарушения. Банката е сезирала прокуратурата за разпратените съобщения по медиите, които се наказват с глоба до 20 000 лв. за уронване на престижа на банката.
|
|