Малките и средните фирми трябва да имат по-лесен достъп до бартерите с Русия. За това са настояли представители на българския бизнес на кръгла маса за насърчаване на двустранната търговия, обяви зам.-министърът на икономиката Любка Качакова след първото си посещение в Москва. Заедно с колегата си Димитър Хаджиниколов те обсъдиха с руските си колеги възможностите за развитие на търговията и туризма между двете страни.
Сега търговете за износ на български храни срещу гориво се печелят предимно от големи фирми. Целта била да се помогне на малките.
Българските фирми настояват и за държавна подкрепа при защитата на българските търговски марки в Русия, каза Качакова. Бизнесът ни губи от фалшифициране на вино, консерви и цигари. Затова щяло да се потърси съдействие и от руските контролни органи. Българските власти също щели да подкрепят родния бизнес в опитите му да стъпи на руските пазари. Регионалното сътрудничество също трябва да се раздвижи, поясни зам.-министър Качакова.
Въпросите за руския дълг към България и за митата не са обсъждани, каза още тя. Руската страна обаче щяла да прояви разбиране по отношение на митата за хранителните стоки и напитките в предстоящите преговори за членство в Световната търговска организация, е станало ясно след срещите с руския зам.-министър на икономическото развитие и търговия Роалд Пископел.
Руски туроператори и инвеститори проявяват интерес към българския туризъм, обяви зам.-министър Хаджиниколов. Той е обсъждал с руския си колега Владимир Стражалковски варианти, при които двустранното въвеждане на визи няма да пречи на туризма. За тази година се очаква руските туристи да достигнат 150 хил. души, а през 2002 г. да нараснат с около 10%, поясни още Хаджиниколов.
Смесената руско-българска правителствена комисия ще се свика до края на годината, допълни Качакова. Още не била сформирана работната група, която да подготви документите, по които ще преговарят вицепремиерите на двете страни Николай Василев и Алексей Кудрин.
ОТСТЪПКИ
Руските промишлени стоки влизат в България с високи мита и това трябва да се промени, е обявил зам.-министърът на икономическите отношения и търговията на Русия Роалд Пископел при срещите си със зам.-министър Любка Качакова. България ползва едностранно преференции като развиваща се страна при вноса на стоки в Русия, докато руският експорт не ползва подобни стимули. Българските стоки пък могат да се конкурират със западните фирми, ако производителите организират фирмени магазини.
|
|