:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,589
Активни 807
Страници 25,492
За един ден 1,302,066
УРОК ПО БОТАНИКА

Познавате ли пеперомията?

Има едно странно растение с още по-странно име, което нормално обитава Централна и Южна Америка, но се среща твърде често и в домовете на любителите на саксийна зеленина. Става дума за пеперомията, която, както се подразбира от наименованието, спада към семейство пиперови.

Интересът към нея идва не заради цветовете й (те са доста обикновени), а по-скоро заради ефектните листа, които имат сърцевидна форма и са красиво обагрени. Най-често листата са двуцветни - отгоре зелени, а отдолу виолетови. Но се срещат и видове с изцяло пурпурно обагряне, като Peperomia caperata например. Отделно по листата има по-тъмни като нюанс жилки, които допълнително подчертават красотата им.

Пеперомията обаче се дели на два вида и по един друг показател. Тънколистните видове (известни и като меколистни) са пригодени за парниково отглеждане. За този тип пеперомия е нужно да имате или зимна градина или остъклен балкон. Става обаче и в бутилка. Именно този вид може лесно да засадите в буркан с ефектна форма.

За дебелолистните пеперомии условията са по-различни. Те са по-устойчиви и могат да се отглеждат в обикновено помещение, но при парно отопление, иначе съществува опасност да загинат.

По принцип саксията с това растение е добре да се държи на шарена сянка и да се пази от преки слънчеви лъчи. Трябва да осигурите и постоянна температура през цялата година около 18 градуса. Тори се през лятото на всеки три седмици. През зимата част от листата на пеперомията падат, но това не означава, че растението боледува. Пресажда се напролет, но не в големи саксии, тъй като корените й са малки. Към пръстта трябва да се добави и пясък. Полива се редовно, като би било добре да се оросяват и листата. В никакъв случай обаче не се прекалява, тъй като подгизването води до унищожаване на растението!
1368
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД