:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,223
Активни 766
Страници 29,788
За един ден 1,302,066

Правилното време за боледуване свърши на 17 юни

Целогодишният бюджет на болниците и здравната каса бе щедро изхапрчен от предишното правителство още преди изборите
Тази година в България беше по-изгодно да си болен до 17 юни. След датата на изборите максимата "По-добре богат и здрав, отколкото беден и болен" влезе в пълна сила.

Новите управляващи отвориха хазната и изпищяха, че в здравеопазването, както и навсякъде другаде, бюджетът е правен, за да стигне до средата на годината. Болниците се оказаха с 30-40 на сто орязан бюджет и понастоящем се чудят от къде да намерят някой лев за лекарства за болните и за сметките при кредиторите. Здравната каса свърши парите за лекарства рано-рано - през септември, та се наложи извънредно Управителният съвет да освобождава средства, а ръководството на касата намали процентите, който плаща вместо гражданите за по-скъпите лекарства. В противен случай цялата държава щеше да осъмне с аптеки, които отказват да дават лекарства без пари. Ангажиментите на здравно министерство за купуване на лекарства вече се свеждат почти само до медикаменти за онкоболни, но и там бюджетът се издъни и лекарствата изчезнаха.

И потекоха обяснения. На здравната каса парите й свършили, защото лекарите започнали масово да надписват лекарства и едва ли не доктори, пациенти и аптеки се оказаха замесени в мощен черен пазар на медикаменти. Тъй като тази теза не издържа, се оказа, че потреблението на медикаменти скочило почти двойно заради профилактичните програми на касата. Докторите започнали масово да откриват в зародиш хронични болести и да ги тушират с мощна профилактика с медикаменти. А пък бюджетът бил кроен за по-малко лекарства. И понеже няма пациент, който да си спомня да е бил специално повикан и обстойно прегледан за евентуални проблеми със сърцето, панкреаса, жлезите, злокачествени образувания и т.н., истината излезе наяве.

При гласуван един бюджет за лекарства касата на два пъти през годината - през март и септември, е повишила процентите, които плаща за дадени лекарства вместо пациентите. Според бившия шеф на НЗОК Бойко Пенков първото повишение се наложило, защото касата не е ДСК и парите в нея се харчат за пациентите. Второто било заради поскъпването на българските лекарства.

Че НЗОК не е спестовна касичка, е ясно на всички. Особено когато става дума за купуване на сгради, поръчване на ремонти и информационна система. И на фона на луксозните харчове някак си не звучи искрено, че касата е престъпила бюджета си, само и само да угоди на пациентите и да им осигури облекчение при покупката на медикаменти.

Защо до март касата е плащала 50% от цената на дадено лекарство, а след това - 100%? Има три вероятности - или става дума за корупция, или за предизборно умилкване на хронично болния електорат, или и за двете.

В НЗОК има достатъчно хора, които знаят как се пише бюджет. Те знаят, че е финансово самоубийство през ноември 2000 г. да пресметнеш едни нужди от лекарства и спрямо тях да предложиш бюджет, а няколко месеца след това - през март 2001 г., да го нарушиш, обричайки го на дефицит. А къде са описани критериите за кои лекарства касата плаща 20% от цената, да речем, и за кои 100%? Никъде. Ясно е, че производителят на лекарство, което се поема 100% от НЗОК, ще има гарантирано по-големи печалби от този, чието лекарство се поема наполовина. Липсата на ясен механизъм за реинбурсиране на лекарствата моментално води до корупция.

И защо точно през март касата е решила да посипе манна небесна върху гражданите, плащайки повече за лекарства? Защо не през януари, или през юли? Ами защото бедният и болен електорат не гласува правилно, за разлика от богатия и здрав такъв. В защита на тази теза ще напомним как през зимата на тази година ексминистър Илко Семерджиев понечи да позволи на българските производители да вдигнат цената на лекарствата си с 30%. Сините депутати от здравната комисия на парламента му размахаха пръст с такава сила, че Семерджиев набързо се отказа. Благодарение на което през юли той все пак подписа разрешението, а лекарствата поскъпнаха с 70, а не с 30 %. Та и с касата стана така - поеха повече лекарства през март, благодарение на което през октомври вече нямаше с какво да платят за което и да било лекарство.

Това наложи рестриктивни мерки. Новото ръководство на НЗОК отмени решението от март за някои лекарства да се плаща повече. Който иска да пие вносни хапчета, ще си ги купува. Това е трета промяна в списъка на безплатните лекарства за една година. От догодина пък касата ще поема изцяло само най-евтините лекарства, които обикновено са български. Те пък по всяка вероятност ще са обложени с ДДС. Данъкът или ще изхарчи предварително парите за лекарства или ще свие още повече процентите, които касата плаща вместо пациентите.

Постоянните трусове в списъка на безплатните лекарства водят до правопропорционални обрати в здравето на хората. А бедните и болните в България от мнозинство вече клонят към 100%.
526
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД