:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,932
Активни 901
Страници 2,862
За един ден 1,302,066

Сдобихме се с история на родната музика

Лили Крачева навакса несвършеното от цели институти
Изненадата от "Кратка история на българската музикална култура" на Лили Крачева е, че до сега такова нещо не сме имали (изд. "Абагар"). Може да се фукаме до безкрайност с националния си музикален талант и постижения, но не знаем историята на музиката си - никой не беше я написал. Академичният четиритомник, който е със задачата, стигна до първата част.

Крачева преподава История на музиката в Националното музикално училище и преди няколко години успя да направи от книгата си върху световната история на музиката библиографска рядкост. За история на родната музикална култура обаче се иска повече кураж. Авторката е измислила нетрадиционна композиция. Разделила е съчинението си на 9 глави, първите 8 са за същинската история: от Древна Тракия до края на 20 век. В последната е включила 27 очерка за най-изявените ни композитори и масивен корпус от нотни примери. Към всяка глава е закачила откъси от литературни и исторически съчинения, за да очертае обществения фон на музикалните прояви. И нещо, за което историците на другите ни художествени култури не са се сетили: 30-тина критически текста по повод на дискусията за операта "Янините девет братя" от Любомир Пипков, публикувани от 1937-ма до 1979 г. Няма друг подход, който толкова адекватно да представя движението на музикалния вкус и култура. Ала нека го кажем: и академичната история на българското изобразително изкуство бе доведена до първия том.

Крачева е търсила "широката" публика - от тесни специалисти до любопитни. Не е малко да се научи, че Кирил и Методий са се изявявали и като композитори, че най-старото българско музикално училище е Рилският манастир - като школа за църковно пеене, че днешната чалга възникнала още през Възраждането, когато на тези оркестри викали "банди"... Предизвикателство е историята на родната музика през първото десетилетие след 1944 г. Как да се обясни синхронът между тоталната идеологизация и невероятния възход на музикалните институции и изяви? Специално изваденият от авторката "черен списък": кой какви комсомолски и пионерски песни е написал през епохата, стърчи като акорд от патетиката отпреди 10 години. Какво да се прави, нали и тази книга е пионерско дело. "Всяко време си има своя поглед към историята", обясни за в. "Сега" Лили Крачева.
1249
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД