- Г-н Василев, може ли да се очаква тласък в българо-руските икономически отношения след визитата на вицепремиера Николай Василев в Москва?
- От това посещение вече има няколко конкретни резултати. Много е важно, че няма да се обвързва решаването на проблемите. Досега това пречеше. Уточнена е датата за провеждане на сесията на междуправителствената комисия.
Радващо е, че двете страни демонстрираха готовност да се реши проблемът с руския дълг. Не можете да си представите колко е загубила България от подписването на един недобре обмислен документ за дълга. Никой например не се е сетил да предвиди лихви за забавяне на изплащането. Колко пари сме загубили за 6-те години, през които дългът не е плащан и не са се начислявали лихви? Този дълг не може да се отлага вечно. Лошото е, че когато има нерешени проблеми, не могат да се градят нови отношения.
- Защо пак се стъпва на старата схема за изплащане на част от 100-те млн. долара дълг с руски стоки? Новият частен собственик на "Кремиковци" например твърди, че не му е нужно оборудването, което е предвидено да получи по тази схема.
- Обмисляни са всякакви схеми. Преди време дори се обсъждаше възможността за доставка на техника за борба с пожарите, които станаха закономерност в България. От руска страна също се търсят възможни решения. Искам да ви припомня схемата - "Кремиковци" ще получи някакво оборудване, след което трябва да внесе съответната му стойност в държавния бюджет, за да се затвори сметката. Директор на "Кремиковци" се е разписал под тази сделка. Но тази тема е деликатна и е по-добре да не се дискутира.
--------------------------
Има много хора, които искат да бъде трудно, включително в България. За някои е много по-добре да има проблеми, за да се явят като месии и да искат да посредничат в контактите с Русия. А всяко посредничество се плаща кеш.
----------------------
- Един от най-болезнените въпроси в двустранните връзки е огромният дисбаланс в търговията ни. Мислите ли, че има шанс повече български стоки да навлязат на руския пазар?
- Трябва да се подобри състоянието на търговията. Познати на руснаците български стоки липсват. В Москва най-елементарният костюм струва 900 долара. Всичко, което нося аз, е "Ролман", произведен в България. За 200-250 лв. си купуваш страхотен костюм. Имаме невероятна конфекция. Само определени руски магазини обаче купуват от България.
-----------------------
Трябва агресивна политика на нашите фирми.
Сега готвим много интересен доклад, в който ще съпоставим тенденциите в целия руския внос с развитието на българския износ за Русия. Например през 2001 в сравнение с 2000 вносът на обувки е скочил със 120%. Къде са нашите фирми? Няма ги. Вносът на месо и месни продукти е нараснал с 80%, но няма наш дял. Със 110% е скочил вносът на дрехи, фармацевтиката с 40%. И като наложиш върху това българския внос, виждаш ужасна разлика.
А руснаците още ни помнят. Първо, ние явно не разбираме какво става в Русия. Второ, фирмите ни на корпоративно равнище въобще нямат адекватно поведение.
-----------------------
- Няма български цигари на нито една будка...
- "Булгартабак" в продължение на 10 години е забравил какво значи да водиш агресивна политика. А в България имаме наистина хубави цигари. Къде са те тук?
По принцип в България моделът на приватизация е доста сбъркан. 6 години държиш предприятие в сауната на приватизацията, то е лишено от нормално инвестиционно и корпоративно поведение, от мениджмънт. През това време се декапитализира. И все пак явно тези предприятия са били страшно мощни, след като след 6 години антиполитика все нещо е останало. Това е проблемът и за "Балканкар", и за "Балкан". Това са резултатите на комсомолската приватизация. Под флага на комсомола МВФ.
- По време на визитата приватизацията е била основна тема. Смятате ли, че има реален интерес от руските компании?
- Няма как Русия да не прояви закономерен интерес към енергетиката. След като доставя природния газ, естествено е, когато става въпрос за развитието на газовия пазар, тя да прояви интерес. Има интерес към инфраструктурни проекти. Голяма част от тези проекти могат да станат и в консорциуми със западни фирми. Т. е. ще отпадне огромното притеснение, че на всяка цена изпълнителите трябва да бъдат или руски фирми, или американски и европейски.
Постави се много сериозно въпросът за договора за взаимно насърчаване на инвестициите. Проблемът стои и за българските фирми в Русия, и за руските фирми в България. Имаме подписана спогодба, но тя не е ратифицирана от Думата. В режим на подписан договор и липса на ратификация от Думата е одобрен пък съвсем друг рамков проект. Изобщо този процес много се затегна, но всичко е въпрос на преговори.
- Защо сега се заговори за топене на ледове, за разбиване на айсберги?
- Защото сега става преломът. Той е функция не само на промените в България. Самата Русия много е еволюирала. Посещението на президента Путин във Варшава показа точно типа нова политика, която Русия ще има към централните и източноевропейските страни. Без съзряване и освобождаване от вътрешните страхове и ограничения нищо не е възможно. Всяко придвижване напред е въпрос на обща воля.
- В България се чуват гласове, че външната ни и икономическата политика могат да залитнат в обратна посока - от пълното игнориране на Русия за сметка на Европа и САЩ към тотално връщане в обятията на Големия брат. Смятате ли, че подобни опасения имат почва?
- За 10 години е крайно време да разберем, че има някаква обективност на процесите. Ориентацията на България беше определена на базата на обективна оценка за интересите й в сегашния свят. Сигурно има хора, които се страхуват. Защото има рецидиви от миналото, които са неприятни. Опасното в случая не е толкова, че могат да надделеят. Защото сигурно конкретните интереси на бизнесструктури вероятно няма да бъдат идентифицирани с отделни хора, особено хора, които имат екстремни съждения. Опасното е, че те самите няма да бъдат убедени, че Русия се е променила. Те още имат в съзнанието си една стара Русия.
---------------------
Опасно би било отново да се върнем в обятията на някакви свръхочаквания. Възможно е някъде през дългия период на присъединяване към Евросъюза да изтънеят куражът, оптимизмът и решимостта на българите, които нямат постоянно усещане за удовлетворение от протичащите реформи и процеси. Това е почва, на която популизмът лесно може да вирее. Включително и тезата, че Русия е алтернатива на ЕС.
----------------------
- Ще застанат ли най-сетне бизнесът и политиците от едната страна на бариерата, ще подкрепят ли взаимните си усилия в диалога с Русия?
- Николай Василев водеше солидна бизнесделегация, Соломон Паси също ще дойде с бизнесделегация. Руският вицепремиер Алексей Кудрин също ще дойде в София с голяма делегация от руски бизнесмени. В съвременния свят политиката е бизнес. Добрият бизнес е най-добрата политика. Излизайки от етап на наследени проблеми в двустранните отношения, има много неща, които само правителствата могат да свършат. За да се отпуши определен въпрос, трябва да се договорят правителствата. Компаниите нямат тези пълномощия. Нашите фирми са свикнали да искат помощ и много да очакват от държавата, а когато трябва да питат, да не го правят.
Всеки трябва да знае за какво е тук, в Русия, и какво иска да прави. "Балканфарма" например има много силна стратегия. "Главболгарстрой" има най-голямата инвестиционна програма, "Сиконко" скоро бяха тук - и те искат да развиват бизнеса си. Емил Кюлев също има амбиции във финансовия сектор. Валентин Златев помага на много български фирми.
На този фон има много бизнесмени, които просто чакат. Типичен случай е проектът за производство на автомобилни двигатели във варненския завод ВАМО. Той е важен за България, защото страна, която произвежда автомобили, сглобява детайли, просто е в друга група. Аз лобирам за тази сделка, кметът на Москва Юрий Лужков е заинтересован. А от страна на собствениците на ВАМО няма активност.
------------------------
От София бизнес с Русия не става - първо правило. Второто правило - когато дойдеш в Русия, трябва да бъдеш уверен какво искаш и какво можеш. Третото правило - когато не си уверен, че сам можеш нещо, трябва да се обединиш с тези конкуренти в България, които да ти бъдат партньори на външния пазар. И последното е, че постигането на европейските критерии, включително на ниво корпорации, до голяма степен е свързано с успешното решение на уравнението Русия.
------------------------
- Какви ниши за българския бизнес виждате в Русия?
- В областта на услугите - консултантски, инженерингови, туристически и др. Виждам огромни перспективи в строителството, в кооперираните доставки и съвместните производства. Например аз предложих темата за Коми да се затвори, да престанем да обсъждаме кой какво и на кого дължи. Да се приеме, че това, което е било, е добра предпоставка за възстановяване на проектите в Коми.
- Пречи ли реално евроатлантическата ориентация на България за развитието на двустранните отношения?
- Процесите вече са глобални. Не е логично да си задаваме такива въпроси в двустранния диалог, при положение че имаме доста сходни типове реакция на външни заплахи и на проблемите на вътрешното развитие.
Русия има невероятни технологични капацитети. В същото време те нямат поръчки. Т. е. за тях е жизненоважно излизането на външни пазари. Освен това трябват капитали. Това са рискови капитали, а най-големият пазар за рискови капитали е Америка. Постепенно ще се изживеят тези ограничения, тъй като тенденцията е създаването на глобални съюзи. За самите руски компании е важно да произвеждат оръжие по натовски стандарти не заради друго, а защото най-големият пазар е за такава продукция. Русия няма друга възможност за съществуването си, освен да стане ключов елемент на някоя международна система за сигурност.
- Какви са очакванията за предстоящото посещение на Соломон Паси в Москва?
- Очаква се подписване на визовата спогодба. Имаме много сходни точки на интереси. От гледна точка на глобалната сигурност, на избирането на България за непостоянен член на Съвета за сигурност, балканските проблеми.
- Тази визата ще бъде ли подготовка за посещение на премиера Симеон Сакскобургготски през май в Русия?
- Има чисто дипломатически път, който трябва да се извърви.
- При срещите на вицепремиера Николай Василев бе казано, че ще се откриват нови консулства Къде ще са те?
- В Новосибирск, Сургут, Самара, Екатеринбург и Минеральние воды. Те са необходими, за да се улесни издаването на визи за руски туристи, което ще помогне на бизнеса в България.
---------------
"Мисля да направя представяне на стария българския домат. Ще поканя гости на "Посолска салата" - в чинията голям наш селски домат и парче сирене. Никъде по света не съм ял толкова вкусни домати като българските. В Русия продават азербайджански - като от парник, но струват 130 рубли, над 4 долара килото. А ние можем да продаваме уникалните български домати на малко по-ниска цена.
Вино има навсякъде, но българското е особено. Краставици се гледат по целия свят, но нашите ги няма никъде. И аз мисля, че да отглеждаш уникални краставици и домати е не по-малко важно от производството на суперкосмически технологии. Тези технологии ще могат да се правят по целия свят, но никъде другаде не могат да се откъснат домати, краставици, грозде като българските."
|
|