:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,125
Активни 778
Страници 7,055
За един ден 1,302,066

Хенри Форд като идеолог на развития капитализъм

"Книгите няма да ви научат на нищо практично", твърди бизнесменът на века в своята изповед
Изповедта на Хенри Форд "Моят живот и моите успехи" идва на български със 70-годишно закъснение (изд. "Сиела"). Не е фатално, дори донякъде е навременно. На 19 декември 1999 г. на галавечеря в Лас Вегас беше обявена колата на ХХ век. Три години се филтрираха мненията по въпроса. Изборът: Форд "Модел Т", пуснат през 1908 г., известен още с гальовното "Тенекиената Лизи". Самият Хенри Форд вече беше обявен за бизнесмен на века. Това около символите. Около идеята за капитализма също бива да се надникне в тънката книжка. Форд е символ на преуспелия капитализъм, изобретател е на производствената организация, наречена фордизъм - конвейера и другите потосмукачни фокуси.

"Далеч съм от мисълта да проповядвам: "Вървете и правете онова, което аз съм правил". Моето намерение е да ви убедя, че съвременните начини за създаване на капитал не са съвсем правилни". Книгата на Форд не е толкова автобиографична, колкото политикономически трактат. В онзи момент, предшествал Голямата депресия, и в своя бранш той е бил геният. За обсебените от бензина вероятно в тези страници е азбуката. Търсенето тук и днес на идеи от по-високо обществено равнище е повече приключение за читателското любопитство, подхранвано и от самия автор с пуританско-пионерски пози: "Моят идеал е скромността".

Словото на Форд е на надживелия комплекса "американска мечта" и натоварен с неизбежното месианство. То се люшка от тривиалните американизми като "Колкото по-малко сложен е един предмет, толкова по-лесна е неговата поправка. Колкото по-ниска е цената му, толкова повече шансове има за неговата продажба" - до просветления с повече съдържание. Мисловните бисери на абсолютния индивидуалист са притеснителни за либералите: "Всеки монопол и всяко преследване на печалби е пагубно". Притеснително е жестокото пасване на разсъжденията му с трудовата теория за стойността на Дядо Маркс, прагматичният пацифизъм, недоверието към законодателя... По-безобидни са днес някои практически реализации на идеите му. Никой повече няма да постеле мушами върху леглата в болниците, да въоръжи болните с отвертки, за да сглобяват детайли, лекувайки се. Написал го е, впрочем сам Хенри Форд: "Книгите няма да ви научат на нищо практично".
2827
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД