Изповедта на Хенри Форд "Моят живот и моите успехи" идва на български със 70-годишно закъснение (изд. "Сиела"). Не е фатално, дори донякъде е навременно. На 19 декември 1999 г. на галавечеря в Лас Вегас беше обявена колата на ХХ век. Три години се филтрираха мненията по въпроса. Изборът: Форд "Модел Т", пуснат през 1908 г., известен още с гальовното "Тенекиената Лизи". Самият Хенри Форд вече беше обявен за бизнесмен на века. Това около символите. Около идеята за капитализма също бива да се надникне в тънката книжка. Форд е символ на преуспелия капитализъм, изобретател е на производствената организация, наречена фордизъм - конвейера и другите потосмукачни фокуси.
"Далеч съм от мисълта да проповядвам: "Вървете и правете онова, което аз съм правил". Моето намерение е да ви убедя, че съвременните начини за създаване на капитал не са съвсем правилни". Книгата на Форд не е толкова автобиографична, колкото политикономически трактат. В онзи момент, предшествал Голямата депресия, и в своя бранш той е бил геният. За обсебените от бензина вероятно в тези страници е азбуката. Търсенето тук и днес на идеи от по-високо обществено равнище е повече приключение за читателското любопитство, подхранвано и от самия автор с пуританско-пионерски пози: "Моят идеал е скромността".
Словото на Форд е на надживелия комплекса "американска мечта" и натоварен с неизбежното месианство. То се люшка от тривиалните американизми като "Колкото по-малко сложен е един предмет, толкова по-лесна е неговата поправка. Колкото по-ниска е цената му, толкова повече шансове има за неговата продажба" - до просветления с повече съдържание. Мисловните бисери на абсолютния индивидуалист са притеснителни за либералите: "Всеки монопол и всяко преследване на печалби е пагубно". Притеснително е жестокото пасване на разсъжденията му с трудовата теория за стойността на Дядо Маркс, прагматичният пацифизъм, недоверието към законодателя... По-безобидни са днес някои практически реализации на идеите му. Никой повече няма да постеле мушами върху леглата в болниците, да въоръжи болните с отвертки, за да сглобяват детайли, лекувайки се. Написал го е, впрочем сам Хенри Форд: "Книгите няма да ви научат на нищо практично".
|
|