:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,580
Активни 896
Страници 3,510
За един ден 1,302,066
Обикновен социализъм

Българският епистемологически херменевтизъм

Дори след края на социализма социалистическият тип човек продължава да си усложнява живота. Дето викат руснаците, "Хоть хлебом не корми". Ще рече, може и хляб да не му даваш, стига да не му пречиш да си усложнява живота - своя и на останалите.

В последните дни се хващам, че както си крача по друмите на живота, краката ми все се оплитат в такива сложнотии. Пример. Оня ден в Нов български университет слушахме лекция от световния философ Ричард Рорти. Човекът омагьоса присъстващите, като разказваше за едни удивително сложни неща по ясен и игрив начин. Публиката ръкопляскаше, смееше се, свиркаше - хепънинг. После полетяха обаче едни питания, задавани с очевидна страст, потно чело и високо ниво на вътрешна тревожност: "А как стои въпросът с епистемологическия бихевиоризъм?", "А с херменевтическата деконструкция?" Бидейки най-видният философ в световен мащаб, професорът Рорти всичките тия епистемологически херменевтизми ги няма за нищо. Дето се вика, хрупа си ги за закуска. И си дояжда с транстелеологични неодеконструктивизми като стой, та гледай. Човекът обаче говори ясно с очевидната цел да бъде разбран. Можеш все пак да направиш нещо по повод наистина сложното само ако го разбираш в такава степен, че да е просто.

Постсоциалистическите хора обаче си искат сложното и - ако може - да бъде сложно до такава степен, че изобщо да не е ясно за какво евентуално иде реч.

Друг пример. Имах възможността да вляза в публичен спор на една тема, която е от порядъка на "водата е мокра", "слънцето е горещо" и така нататък. Не че исках да споря. Просто исках да си припомним неоспоримо простото - в случая, че прокуратурата няма място в съдебната власт - за да тръгнем нататък. Страшно се впечатлих, когато това напомняне се възприе като оригинално съждение, което трябва да бъде оспорвано и внимателно оглеждано отвсякъде. Един вид - айде бе, водата била мокра? Колко оригинално. И се лансираха доста многоетажни аргументи, че май не е така. Или не бива да е така. Или че може да се допусне това да бъде така, ама след време.

Можем донякъде да си обясним положението с това, че не сме преболедували диамата. За по-младите напомням: "диамат", т. е. диалектически материализъм, беше философската теория на комунизма. Според нея Партията трябва да управлява завинаги по силата на съображения, които са невъобразимо сложни и опират до строежа на Вселената като такава. И нищо не може да се направи. Щом, твърдяха например комунистите, водата кипи по един диалектически начин на 100 градуса, а от жълъдите никнат дъбове, значи - край, Партията трябва да е на власт forever.

Ако нещата са невъобразимо сложни, то и нищо не може да се направи. Няма за какво да се потим. Социалистическият тип човек си създава сложнотии, за да стане именно ясно, че нищо не може да се направи. И като те питат: "Абе, ти защо не правиш нещо?", да можеш кажеш: "Аз не правя нищо, защото нищо не е правяемо. Не си представяш колко е сложно!"

Да видим горните примери. Световният философ Рорти говори просто, отговарят му местни - сложно. Ако говореха и те просто, може би публиката щеше да ги разбира. Но как в такъв случай ще си личи, че не са обикновени единици от населението? Освен това има и друг капан. Когато си разбрал сложното така, че да ти е ясно и да можеш да го обясниш разбираемо, винаги следва някакво обществено очакване ти да направиш нещо по въпроса. В резултат от простото говорене започва да се мержелее ужасът, че трябва да позапретнеш повечко ръкавите.

Примерът с мястото на прокуратурата е от същия порядък. Докато, както е в момента, тя е в съдебната власт, цялата постройка на правораздаването е омотана като рибарска корда в ръцете на дете. Ако прокуратурата бъде извадена - както е по света - от съдебната власт, постройката приема нормален вид и вече ще трябва да се правят някакви неща. Да се запрятат ръкави. И да се носи отговорност: никой няма да може да пледира, че нещата са безпросветно сложни и затова нищо не става.

Иска ли питане защо тогава цялата ни българска бюрокрация е така оплетена, че изобщо не можеш да се ориентираш? И че когато поискаш да се ориентираш, бюрократите те произвеждат в свой смъртен враг? Докато е сложно, те са важни: виреят в едни сложнотии, дето средното население изобщо няма акъл да ги разбере. Къде им отива авторитетът, ако изведнъж се окаже, че населението разбира кой бюрократ трябва да се занимава с какъв проблем? И още: като вземе да разбира, населението ще започне да настоява да се върши работа.

Ето за такива неща става дума всеки път, когато вдигнем морен поглед към небесата и от гърдите ни се откърти класическият български въпрос: "Защо да е просто, като може да бъде сложно?"
465
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД