Фонд за подпомагане на обвинените български медици в Либия учреди вчера правителството. 18 000 лева в него ще внесе държавната фирма-посредник "Експомед". Кабинетът реши да създаде фонда след като преди почти два месеца роднините на 6-мата обвинени българи помолиха да им бъдат отпуснати средства за нуждите на наетия от тях адвокат Владимир Шейтанов.
Външната министърка Надежда Михайлова призова вчера и гражданите да се включат с дарения по сметката, която скоро ще бъде обявена.
Около $65 000 са похарчени досега за нашите в Либия, обяви пък здравният министър Илко Семерджиев. 30 000 DEM са отишли за хонорари на либийския адвокат Осман Бизанти. Той е напълно осигурен за процеса, каза Семерджиев. Останалата част от парите са изхарчени за командировъчни на 10-те експерти към Здравното министерство. Те са участвали в различни форуми, включително и в международната конференция по СПИН в ЮАР, която се проведе миналия месец.
С отпускането на средствата отпада една от основните пречки за заминаването на адвокат Шейтанов за Триполи. Преди седмица той обяви, че му трябват пари, за да покрие престоя си в Триполи и разходите по преводач. Адвокатът вече има либийска виза, получил е и обещание за безплатен билет от авиокомпания "Балкан". Вчера наета от него преводачка трябваше да връчи документите му в Бюрото за народен иск, от което зависи дали той ще бъде окончателно допуснат до делото.
Остава да получа становище по медицинската страна на делото от експертите в междуведомствената комисия, обясни вчера Шейтанов. Той чакал и юристите в комисията да се произнесат по искането му като свидетел по делото да бъде призован Румен Петров. Петров, който сега е втори човек в мисията ни в Триполи, бе временно управляващ посолството след уволнението на посланик Кръстю Илов. За да може Петров да свидетелства пред Народния съд, както Шейтанов настоява, трябва да бъде свален дипломатическия му имунитет.
|
|