:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,886
Активни 758
Страници 24,451
За един ден 1,302,066

Развод по македонски

Тръгнаха първите политически люспи от ОДС. Двамата депутати от ВМРО напускат общата парламентарна група
ВМРО се развежда със СДС в неделя. Те живяха заедно десет години, обичаха се много, но от година-две насам в отношенията им се появиха непреодолими пукнатини. Разводът няма да бъде скандален, защото двамата партньори претръпнаха след скандалите през миналата година. Оттогава те не живеят заедно...

В неделя Организационният съвет на ВМРО кротко и категорично ще оповести развода на войводите със СДС, като задължи депутатите Красимир Каракачанов и Анатолий Величков да напуснат ПГ на СДС. Сигурно във вторник "Раковски" 134 кротко ще пожелае "на добър път" на бившите си партньори. И всеки ще тръгне нанякъде. Няма да има драми, няма да има огорчени и оскърбени. Възможно е даже ВМРО и СДС да си обещаят, че ще си сътрудничат като самостоятелни субекти, извън коалицията ОДС.

Излизането на ВМРО от управляващата коалиция е факт, който не бива да удивлява никого. Това е съвсем естествен процес - като раждането или като смъртта. Ако питате местните структури на ВМРО, оттам ще ви кажат, че "бойният отряд на революцията" даже прекалено много се застоя под синьото крило.



Бракът не бе равностоен



Войводите бяха афиширани като част от Обединените демократични сили, но те не участваха в управлението на страната след 1997 г. Не ги поканиха за министри и зам.-министри, сами се отказаха от участие в областните управи. Хора на СДС в ЦИК се опитаха да спрат ВМРО от участие в местните избори. Пак покрай местните избори Костов искаше да ги обиди, като ги нарече "националисти" - нещо, с което те се гордеят. В Пловдив сините спретнаха компромат срещу кандидат-кмета на войводите Александър Долев. После се разбра, че спецслужбите са разработвали ВМРО за незаконно финансиране.

През последната половин година ВМРО сътвори 12 проектозакона, които така и не бяха допуснати от "партньорите" до пленарна зала. Може би защото войводите включиха тези закони в своята "Харта за спасение на България"... А имаше какво да възприеме мнозинството - ВМРО



предлагаше да се въведе семейно подоходно облагане,



а печалбите на ВЕЦ-овете да влизат в Националния осигурителен институт, което автоматично щеше да вдигне пенсиите с 22-25 лева на човек месечно.

Известно е, че комитите "забавят, но не забравят".

Все по-често лидерите на ВМРО започнаха да показват мускули. На местните избори миналата есен организацията на Красимир Каракачанов участва самостоятелно в доста общини. И се представи сравнително добре - взе 2 на сто от гласовете, пласира кметове в 5 общини и десетки общински съветници.

Новината, че ВМРО ще напусне кораба-майка СДС, хич не е за подценяване.

Въпреки че е кръвно свързана с Пиринска Македония, ВМРО отдавна не е регионална организация. Преселниците от Вардарско и Егейско са пръснати из цяла България, организацията има над 120 дружества, като най-концентрирани са структурите в Пловдив, Варна, Плевен, Асеновград, Стамболийски, Русе. ВМРО спокойно може да вкара депутати и от Благоевград, и от Пловдив, и от Велико Търново. Освен широка електорална подкрепа ВМРО има твърда членска маса от около 10 хил. души - хора, готови да се съберат под байраците при всяко изсвирване на тръбата.

Не бива да се забравя фактът, че младите македонци бяха на първите барикади при атаката срещу парламента през зимата на 1997 г.

Единствената политическа сила, която може да изведе перманентно електората си на факелни и др. шествия, е ВМРО.

Обявяването на Каракачанов и Величков за независими депутати едва ли ще доведе до сътресения в парламентарното мнозинство. СДС ще има не 126, а 124 народни представители.



Излизането на двамата депутати от ПГ е по-скоро знак



Все пак става дума за първите сини "люспи" в 38-ото НС.

Извън кораба "СДС" има два пътя пред ВМРО. Войводите могат да цопнат зад борда и да се удавят. Могат обаче и да се оттласнат и да полетят.

Безспорно ВМРО ще бъде един от най-любопитните участници в парламентарните избори догодина. На този етап войводите все още вярват, че ще прескочат сами парламентарната бариера от 4 на сто. Не е тайна обаче, че в същото време лидерите на организацията водят преговори за създаване на предизборна коалиция по формулата "ВМРО+". Кой ще бъде плюсът на ВМРО - земеделци, монархисти или други, ще стане ясно скоро. Във всеки случай в коалицията с ВМРО няма да влезе другият политически хит - "Гергьовден".
559
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД