Трима от най-изтъкнатите бивши чеченски терористи ще участват утре на парламентарните избори в размирната руска република, стана ясно тези дни.
Най-известният от тях е Магомед Хамбиев - някогашен военен министър в правителството на убития тази година бунтовнически лидер Аслан Масхадов. 1999 г. Хамбиев се отказа от въоръжената борба през 2004 г. Той и другите двама се разкаяли и се възползвали от предоставената от руските власти амнистия. Във вота ще участват само руски партии.
Утрешните избори се смятат за формален край на умиротворяването на размирната област. Досега тя бе причина за две войни в Русия и отне живота на стотици хиляди военни, бунтовници и цивилни.
За 58-те места в двукамарния парламент в Грозни се състезават 345 кандидати. 106 от тях са включени в единните листи на 8 регионални клона на руски партии.
Според последните проучвания води управляваща в Москва "Единна Русия" с 47%. След нея са Комунистическата партия с 47 на сто. Либералната партия "Яблоко", която е против политиката на Кремъл в Чечня, е на трето място.
За депутатски места ще се борят и 27 представителки на нежния пол. Това цели да покаже на света, че в Чечня съществува съвременно демократично общество.
Вотът ще бъде следен от 23 000 наблюдатели. Всички изборни участъци вече се охраняват денонощно. За това отговаря цялата местна милиция, състояща се от 17 000 души. Те се подчиняват пряко на първия вицепремиер Рамзан Кадиров, син на убития през 2004 г. проруски чеченски президент Ахмад Кадиров.
Руските власти твърдят, че конфликтът в Чечня затихва и че малкото останали сепаратисти са изолирани от умореното от войната население. Според официалната статистика през тази година бунтовниците извършили само 28 нападения срещу руската армия, в сравнение със 130 миналата година. Това обаче вероятно се дължи на факта, че сепаратистите предпочитат да нападат проруските сили за сигурност.
Терористът Шамил Басаев също промени тактиката си и се опитва да разшири конфликта в цял Кавказ. Негови отряди извършиха нападения в съседните републики Дагестан, Ингушетия, Северна Осетия и Кабардино-Балкария.
В самата Чечня властите успяха да постигнат привидна стабилност. Според московския Институт за социален маркетинг 86% от чеченците наистина са уморени от кръвопролитията и беззаконието и са съгласни да бъдат управлявани от Москва в замяна за дълготраен мир.
Виждам грешка в редактора.Забравил е да сложи една запетая на процентите на компартията.Тя ще получи според прогнозите около 5 или 6 процента
А този бивш "министър на отбреаната" на бунтовниците се кандидатира от името на СПС..Това е партията на Чубаис.