Проблемът с отърваването от боклука на големите градове все повече заприличва на други хронични нашенски проблеми. Репортажите по тази тема все повече напомнят на военни сводки. Покрай боклука взеха даже и да побийват.
От една страна, това е учудващо - толкова думи се изприказваха, толкова пари се наляха, толкова чужд опит се доля, че манджата вече би трябвало да е готова. И тя е готова, ама нещо пари.
От друга страна, това е успокоително - ние най-добре си живеем с хронични проблеми, появи ли се изневиделица някой внезапен проблем, смущава реда и спокойствието, докато не стане хроничен.
Въпреки всичко на боклука трябва да му се намери някакво място - поне докато жителите на големите градове не преминат на безотпадна технология на живот. При това мястото трябва да е приемливо за всички. На страниците на този вестник няколко пъти бяха обнародвани предложения за окончателно решение на проблема. Те обаче не се внедриха от съответните органи. Вероятно се чака идеалното решение. Тогава да продължим с решенията, докато се стигне до идеалното. Ето следващите няколко рационални решения за справяне с боклука на големите градове.
Първо предложение: проблемът с боклука да бъде решен от социалното министерство. През годините то се утвърди като най-ефективната българска институция за ликвидиране на проблеми (за подробности виж справка за броя и прираста на подопечните на това ведомство).
Второ предложение: проблемът с боклука да бъде решен от финансовото министерство. Там премахването на сметта е въпрос на счетоводство. Всеки ден боклукът се заприходява, а на другия ден се отчита в перо "разход". Като се тегли чертата, салдото е на нула. Ако някой се оплаква, че сме се затрупали с боклук, с помощта на изрядни счетоводни документи устата му се запушва (в буквалния смисъл).
Трето предложение: проблемът с боклука да бъде решен от транспортното министерство. Сметта се депозира в багажните отделения на гарите и на летището. Знае се, че багаж, непотърсен в седемдневен срок, не се съхранява повече - значи на всеки седем дни съответните служби ще премахват боклука. Ще попитате как. Те си знаят, не е имало случай багажното на гарата да се оплаче, че няма къде да изхвърля непотърсения багаж, или някое селище да се е оплакало от непотърсения багаж на летището му.
Четвърто предложение: проблемът с боклука да бъде решен от самите граждани. Те могат да го осиновяват и да се грижат за него в домовете си. Как могат хората да осиновяват животни от зоопарка или дървета, а не могат да осиновяват боклук? Всичко е въпрос на манталитет, разяснителна работа и обществени нагласи.
Пето предложение: проблемът с боклука да бъде решен на принципа на пробите и грешките. Ако до една седмица съответните чиновници, които трябва да намерят място на боклука, не се справят с това, то те се извозват на която и да е от досега обсъжданите площадки (особено в мина "Чукурово"), местните жители едва ли ще възразят срещу такъв товар (особено в мина "Чукурово"). На тяхно място се назначават други чиновници и така, докато се стигне до правилните хора.
Харесвам уводната статия на Весел, но бих се радвал и на хубава реконтра...
Редактирано от - sluncho6 на 29/11/2005 г/ 23:51:45