Работниците, които се трудят във вредни условия, вече няма да получават безплатна храна. Това предвижда поправка на Кодекса на труда, внесена от царския депутат Атанас Василев.
Досега работещите при вредни условия ползваха редица привилегии - безплатна храна, намалено работно време, добавки за вреден труд и др. Заради изискванията на ЕС част от тях ще трябва да отпаднат.
Според поправките в Кодекса на труда безплатната храна вече ще се полага на други професии, защото тя се обвързва не с вредността, а с продължителността на работното време. "Така например миньорите няма да имат право на безплатна храна, но от това ще се възползват охранителите, които работят по 12 часа на смяна", обясни Дикран Тебеян, зам. шеф на БСК.
Правото за намаляване на работното време се запазва, макар че в закона то е записано не като компенсация за вреден труд, а като възможност за превенция. То ще се прилага само когато е невъзможно да се предотврати или ограничи рискът за живота и здравето на хората.
На практика се запазват професиите, които могат да ползват тази привилегия, поясни Тебеян. Сред тях са пилотите, водолазите, подземните миньори. Принципът е намалено работно време да имат всички, които подлежат на задължително застраховане за безопасни и здравословни условия на труд и за трудова злополука. Запазва се и допълнителният отпуск от 5 дни.
Синдикатите и работодателите все още не са се разбрали как да се дава допълнителното заплащане на вредния труд. Профсъюзите настояват добавките да останат, а работодателите предлагат те да се договорят в заплатите.
Работещите при вредни условия са около 110 хиляди души. Те вземат средно обезщетение от 40 лв. Така че от отпадането на добавките работодателите могат да спестят 52,8 млн. лв. годишно. Сумата съвсем не е достатъчна за решаване на проблема с остарялата техника. Само за подмяна на оборудване в химичните предприятия ще са нужни 3-4 млрд. лв., твърдят от Главна инспекция по труда.
|
|