Твърденията за раздутия научен състав в България са мит, разпространяван от непросветени хора. България е на предпоследно място в Европа по брой изследователи, като зад нея остава само Румъния. Това заяви председателят на БАН акад. Иван Юхновски на национален форум "Науката в България". Инициативата се провежда под патронажа на президента Георги Първанов и в нея участват представители на всички водещи университетски и научни структури.
2,62 са изследователите у нас на 1000 работещи. В старите членки на ЕС показателят е 5,68 на 1000, а новите ни изпреварват с 12 до 77%, изтъкна Юхновски.
Тази картина надали ще се промени лесно, защото тенденцията за намаляване на научните кадри не е спряла, става ясно от европейските статистики. Румъния, Естония и България са единствените страни със спад в Европа през последните години. За периода 1996-2001 г. изследователите у нас са намалявали с около 9,8% годишно при 11% среден годишен ръст в другите страни.
Растял е единствено делът на специалистите в хуманитарните и обществени науки - 7% за 7 г. Те са най-голямата група сред изследователите - 7200 души или 33,4%. В същото време това е една от най-сериозно изоставащите групи по призната научна продуктивност. С най-много успехи е химията, следвана от биологическите, инженерните, медицинските и математическите науки. България се отчита средно със 182 публикации на 1 млн. население при 3,7 пъти по-висока средна активност в ЕС. В същото време българският изследовател произвежда 3,5 пъти повече продукция, изчислено към единица финансиране. С 8000 евро на изследовател за 2001 г. България е 20 пъти под средното за ЕС ниво на финансиране. Този стрес е нездравословен, счита Юхновски.
КРИТИКА
Време да се откажем от преповтарянето на спомените от близкото минало за доброто образование и високото ниво на наука, които имахме. Това е носталгия, която вече не е работеща, заяви пред форума президентът Георги Първанов. Според държавният глава политическите сили у нас не определят достатъчно ясно вижданията си за развитие на науката като инструмент за икономически растеж. Дават се социални обещания, но това представлява поставяне на каруцата пред коня, защото преди това трябва да се намерят локомотивите, които ще изтеглят икономиката, изтъкна Първанов. Според президента спешно трябва да бъдат решени кадровите проблеми в науката, финансирането, създаването на стимули за частни инвестиции в изследванията.
|
|