:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,797,909
Активни 661
Страници 24,783
За един ден 1,302,066

Учените у нас 2 пъти по-малко спрямо Европа

Химията и биологията са с най-много признати открития
Твърденията за раздутия научен състав в България са мит, разпространяван от непросветени хора. България е на предпоследно място в Европа по брой изследователи, като зад нея остава само Румъния. Това заяви председателят на БАН акад. Иван Юхновски на национален форум "Науката в България". Инициативата се провежда под патронажа на президента Георги Първанов и в нея участват представители на всички водещи университетски и научни структури.

2,62 са изследователите у нас на 1000 работещи. В старите членки на ЕС показателят е 5,68 на 1000, а новите ни изпреварват с 12 до 77%, изтъкна Юхновски.

Тази картина надали ще се промени лесно, защото тенденцията за намаляване на научните кадри не е спряла, става ясно от европейските статистики. Румъния, Естония и България са единствените страни със спад в Европа през последните години. За периода 1996-2001 г. изследователите у нас са намалявали с около 9,8% годишно при 11% среден годишен ръст в другите страни.

Растял е единствено делът на специалистите в хуманитарните и обществени науки - 7% за 7 г. Те са най-голямата група сред изследователите - 7200 души или 33,4%. В същото време това е една от най-сериозно изоставащите групи по призната научна продуктивност. С най-много успехи е химията, следвана от биологическите, инженерните, медицинските и математическите науки. България се отчита средно със 182 публикации на 1 млн. население при 3,7 пъти по-висока средна активност в ЕС. В същото време българският изследовател произвежда 3,5 пъти повече продукция, изчислено към единица финансиране. С 8000 евро на изследовател за 2001 г. България е 20 пъти под средното за ЕС ниво на финансиране. Този стрес е нездравословен, счита Юхновски.



КРИТИКА

Време да се откажем от преповтарянето на спомените от близкото минало за доброто образование и високото ниво на наука, които имахме. Това е носталгия, която вече не е работеща, заяви пред форума президентът Георги Първанов. Според държавният глава политическите сили у нас не определят достатъчно ясно вижданията си за развитие на науката като инструмент за икономически растеж. Дават се социални обещания, но това представлява поставяне на каруцата пред коня, защото преди това трябва да се намерят локомотивите, които ще изтеглят икономиката, изтъкна Първанов. Според президента спешно трябва да бъдат решени кадровите проблеми в науката, финансирането, създаването на стимули за частни инвестиции в изследванията.
18
919
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
13 Май 2005 21:48
Един път и Пръванката да каже нещо на място.
13 Май 2005 23:40
И това е много..
Българските "учени" са некадърни комунистически протежета и синекури..
Нищо не са открили!Лентяистват, лъжат и ядат хляба на народа...
Парванов бил учил "история"!История че БЪДАЩЕТО принадлежи на комунистите.
Маитап ако не боли...
13 Май 2005 23:41
Ку-ку, първанката не казва нищо смислено. Това са констатации, дето всяко улично хлапе ги знае. Просто евтина комуннистическа пропаганда.
Чудно как искат да насочат младите към науката след като заплатата на един младши асистент в университет е нето 250 лв
14 Май 2005 01:24
Учените ни отдавна не живеят вече в България... Горди със стабилното си и сериозно образование. Горди да бъдат българи!
Да спрат младите да гледат "Риалити ТиВи" и да засядат над книгите! Имаше една чудесна книга, която се казва "За тези, които мислят, че не обичат математиката".
Сендов да ни два на помощ!!
14 Май 2005 02:04
Как се става учен !? Много просто. Първо си намирате роднина който вече е в системата. После сваляте от интернета няколко статии. Подвързвате ги добре и ги пращате на роднината си. Той ви назначава дисертация по темата. Събирате се на едно добро, престижно място и се нацепвате с комисията здраво. В деня на защита, вашата задача е да приготвите кафетата и безалкохолното. След успешната защита почерпвате с бонбони колегите. Еми това е. Успех....
14 Май 2005 02:06
Интересно как ги преброиха? Може да са доста по-малко, 'щото и аз се водя учЕн в България, но не съм стъпвал там от 3 години и нещо...
14 Май 2005 04:50
Знаят на колко хора в БАН са раздадени дебитни карти. Така се води статистиката за научните работници.
14 Май 2005 06:23
На некои требва да дадат и деБилни карти!
14 Май 2005 07:12
1. В БГ повечето професори са, ако не вече с единия крак в гроба, то поне са в неработоспособна възраст- в други страни от европа, ако не си станал професор до 30-35 години, вече си бита карта
2. В БГ една сополива пикла, пишман-студентка, крепяща мястото си в СУ чрез мама, тати и "големия чичко с големия..... портфеил", работеща като сервитьорка в някое кирливо заведение, в много случаи взема по-голяма заплата от професор дори!

Коментара е излишен
14 Май 2005 10:53
Но по други показатели сме първи. 83% от турците са неграмотни.
14 Май 2005 12:25
Какво толкова чудно! Да не би в страните, към чиито модел ни насочиха и се стремим да достигнем като показатели - Непал или Бангладеж, да имат повече учени!
На какво и са учени на страна, която и сочат като приоритетни икономичеки отрасли, които да са гръбнакаа на българската икономика - Земеделие(по всяка вероятност без дотации от ЕС) и Туризъм( Ефективен сезон 3 месеца годишно).
По два-три института от по 30-40 души във всеки от двата отрасъла са достатъчни за цялата наука в България! Даже и те и са много! Фермерите от чужбина ще си дойдат с технологиите!
14 Май 2005 13:00
Тъжно е, че изследователската дейност не е приоритет на нашата държава и всички кадърни, искащи да се занимават с наука са в страни от ЕУ или УСА! Образованието трябва да бъде на първо място в предизборните обещания.
България се отчита средно със 182 публикации на 1 млн. население при 3, 7 пъти по-висока средна активност в ЕС. В същото време българският изследовател произвежда 3, 5 пъти повече продукция, изчислено към единица финансиране.



Редактирано от - takoko на 14/5/2005 г/ 13:01:24

14 Май 2005 13:41
България е 4-5 пъти по бедна от средната европеиска страна!
Излиза че ние имаме 2 пъти повече учени от колкото ни се полагат!
Комунистите назначаваха некадърните си отрочета в "наука", университеи и академии...на "топли"служби...за да ограбят България
Паразити...
Парванов пак пробутва некадърните си събратя на паразитни служби...
14 Май 2005 22:31
Светло Пиво,
ти това от личен опит ли го знаеш?..
ако е така значи и дванцата с ФЛьохмана сте в контингента от учени в т-нар. хуманитарни науки
14 Май 2005 22:41
Науката се прави с много пари и с много-умни хора. Количеството на хората не е толкова важно, в началото важно е качеството им. България разполага с високо образовани хора, които са в състояние да произвеждат наука с високо качество. Не разполага с пари обаче. Резултата е налице, учените на България работят по местата където има пари. Не защото са алчни копелета обаче...
Искам да обърна внимание, че научните среди са място където може да се оказва силно влияние върху глобалната ориентация на могъщите в момента. Засега българите сме почти навсякъде но със западащата образованост на младите, скоро ще загубим и тези позиции.
на инициативата на президента на република България.
15 Май 2005 01:22
Фактите търпят различни интерпретации. На мен ми е далеч интересно какви например са данните за конкурентността на научната среда. Смятам, че проблемът, който Светло пиво засегна, е по-важен. Не че учените са малко или нископлатени, а че се възпроизвеждат некадърниците. Читавите трябва да бягат. Да, ама биолозите и химиците по го владеят този спорт. Защо ли? Ами защото хуманитаристиката (не говоря за социалните науки) е по принцип по трудно конвертируема - кой на Запад ще ти се интересува от Дайчово хоро или Елин Пелин?
Та мисълта ми, ще прощавате, е не да се искат кинти от бюджета, а да потърсят механизми за създаване на истинска конкуренция.
15 Май 2005 05:50
БроодWар отговарям ти на въпроса. Да работил съм в системата на БАН 3 години. Софийските професори притърчаха само когато имаха да взимат пари от изпълнена от нас задача и за софрите. Когато се стигнеше до конкурс за научни звания ни се обаждаха по телефона, че не си струва да се явяваме, щото мястото вече е заделено за свой човек. Е радвам се че вече не работя в тази система и че не съм в Б-я..
Guten Morgen Thanks.......
15 Май 2005 14:00
ИМАМЕ НЕВЕРОЯТНИ УЧЕНИ!!!
НО ЗА СЪЖЕЛЕНИЕ НИКОИ НЕ ПРАВИ НИЩО ТЕ ДА ОСТАНАТ В СТРАНАТА!!!
САМО ОДС ИМА МНОГО ДОБРА, ИЗПЪЛНИМА ПРОГРАМА ЗА НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД