:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,112
Активни 619
Страници 23,042
За един ден 1,302,066

Испания, Германия и Франция с контраоферта за бюджета на ЕС

Снимка: АФП/БГНЕС
Френският президент Жак Ширак (вдясно) разговаря с премиера и външния министър на Полша Кажимеж Марчинкевич (в средата) и Стефан Мелер по време на срещата на лидерите на страните от ЕС в Брюксел.
Испания, Германия и Франция връчиха на британското председателство на ЕС ново предложение за бюджет на съюза, съобщи АФП, като се позовава на испанския държавен секретар по европейските въпроси Алберто Наваро. Те искат Великобритания значително да намали 66-процентната си "британска отстъпка" при вноската си в хазната на съюза и да увеличи бюджета на ЕС за периода 2007-2013 г. Според проекта на Тони Блеър бюджетът трябва да бъде 849 млрд. евро, а това е със 145 млрд. евро по-малко, отколкото иска Европейската комисия. Късно вчера Блеър трябваше да обяви последните си предложения за проектобюджета на срещата на върха на ЕС в Брюксел.

В петък Тони Блеър проведе разговори с френския президент Жак Ширак, германския канцлер Ангела Меркел, австрийския Волфганг Шусел и испанския премиер Хосе Луис Сапатеро. "Напредваме мъчително стъпка по стъпка... Не е изключено да се стигне до провал, тъй като е много трудно да се постигне споразумение и това не е нещо регламентирано", заяви дипломатически източник пред АФП. Той подчерта, че Париж и Лондон са поискали Ангела Меркел да поеме посредническа роля в постигането на компромис за бюджета.
17
1327
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
16 Декември 2005 21:32
Ще се разберат. Лайното от Острова отстъпи най-после!
16 Декември 2005 22:41
Но ще продължава да смърди деба.
16 Декември 2005 22:48
На противните англичани, като не им харесва в ЕС, да се включат като щат на САЩ. Абсолютно са ми антипатични!
16 Декември 2005 23:12
Не разбирам защо англичаните се измъчват ами не напуснат Европейския съюз?!
Крайно време е да им се връчи подобна оферта да напуснат и няма да стои въпроса за никаква вноска повече.
17 Декември 2005 02:34
Англия си е самодостатъчна наистина. Останалата Европа има интерес британците да са в съюза, а не обратното. Ясно е, че не всички производители на сирена и вино и домати го разбират.
17 Декември 2005 02:58
oIo " Англия си е самодостатъчна наистина. " - Ти ме хвърляш в ТЪЧ ?
Знаеш ли какво значи самодостатъчна ???
Значи че тя има ВСИЧКИ необходими Суровини, Енергия, Храна, Производства и Пазари и не се нуждае от външният свят, за да съществува.

Точно това НЕ е Англия и никога НЕ е била поне през последните столетия. Това е и една от причините, някога да създаде могъщ Флот и грамадна колониална империя.
17 Декември 2005 03:05
Душе, ти си стой при суровинните придатъци и не се мешай у световните сили.
17 Декември 2005 03:36
Блеър е един от най-проевропейски настроените политици на Острова.Тъй като работата с баджета отива на изуйгащи, това клати позициите на цялата евроидея в Англия.Рано или късно ще се отцепят.Япония като не е в ЕУ да не мре от глад?Бедните да му мислят.
17 Декември 2005 03:46
Не разбирам защо англичаните се измъчват ами не напуснат Европейския съюз?! Ами много просто – хем не им е изгодно, хем си имат и мисия – Троянски кон в ЕС.
17 Декември 2005 04:38
That's it: no thrill at all and that thankess mission on top of it all.
BTW, mission non-accomplished
17 Декември 2005 08:31
Все трябва да има някой да мъти водата Винаги е здравословно да има силна опозиция, а ако Британският план се наложи, то по голяма вина ще имат останалите, които само се караха толкова време.
17 Декември 2005 09:07
Както и беше прогнозирано, от разправиите в ЕС ще спечели единствено наднационалната бюрокрация в Брюксел. Очевидно проблемите ще се решат като се увеличи общият бюджет на съюза - т.е. като всички членки дадат по повече пари. Тези пари се харчат от Комисията. Т.е. от наднационалната бюрокрация. До момента не е имало случай правомощия на тази бюрокрация да са били намалени - те вървят само нагоре. Не е имало и случай бюджет да бъде намален - той само расте. Твърдо вървим към модела на САЩ, когато един ден всички ще козируват на нашия си Бял дом, а "щат" ще бъде по-скоро административно понятие, отколкото еквивалент на свободна държава.
17 Декември 2005 11:58
Замисляли сте се защо Норвегия и Швейцария не членуват в ЕС? Ами те си плащат вноски да само ползват общия пазар, но не и да хранят бюрократите и да спазват общи договорености, които не са им изгодни.
Определено разпределението на бюджета е във вреда на развитието на ЕС. В Америка влагат в нови технологии, в Европа субсидират селското стопанство. Европейците колкото и да реват за горките народи на развиващите се страни, на практика не ги допускат до пазарите. Нещо повече - изнася се субсидирана европейска продукция и в трети страни, което подбива цената й там. По този начин се дават гарантирани привилегии на 2% от населението, занимаващо се със земеделие. Понякога на фермерите се плаща да не произвеждат. Също и огромната част от субсидиите се гушват от едри земевладелци, които така и така биха имали печалби. Субсидирането в такива мащаби е вредна практика, която трябва да отпадне. Може да се запазят субсидии само в някои определени случаи.
За сведение - 1 килограм захар, произведен в ЕС е 3-4 пъти по-скъп от внесен от Мозамбик. Сега чакам някой да се изкаже за горките бивши колонии и политиката на Франция...
17 Декември 2005 13:15
Бламират англичаните политически, а не за пари. Англичаните искат слаба, но "добре функционираща" Европа, което за европейците е подозрително удобно за американците. Само че какво предлага европейската Resistence- развитие, инвестиции за старите и нови членове- не, предлага повече пари за разпределение от европейската бюрокрация. За нас- трохи с лихви. This is reality- както казваше един български политик.
17 Декември 2005 15:11
Не знам за кого е удобна обаче свръхрегулирана, с поддържани изкуствено сектори от икономиката и изкривен пазар Европа. Единствено на евробюрократите. Защото "социална" Европа излиза през носа на плащашите данъци. Свръхсубсидиите и прекалено щедрите социалните разходи висят като камък на шията на европейските държави.
17 Декември 2005 16:20

Най-напред трябва да се спомене, че понятието “социална Европа”, е малко размито и подвеждащо.Трябва да сме наясно:навремето страните-членки не пожелаха да се даде компетенцията на някоя от европейските институции да решава социалната политика в ЕС и затова Европа няма това право.Не може да се иска от Европа това, което не притежава.И след като няма това право-страните-членки са тези, които трябва да поемат тази отговорност.
Това решение, да не се поема отговорността на европейско ниво, има своето тълкуване, като трябва да признаем, че се касае за изключително сложна ситуация.Някои държави, които имат развита социална политика, не желаят тази компетентност да бъде прехвърлена в ръцете на “Европа”-поради страх от хармонизирането на социалното законодателство в обратна посока.За други страни, в която тази политика е по-слабо развита, се страхуват да не бъдат заставени от “Европа” да я подобрят.
Именно поради тази причина, навремето се стигна до съгласие в тази област решенията да останат на държавно ниво.
18 Декември 2005 11:10
Както не веднъж ни е учил другаря Тодар Живков, ние не искаме субсидии, а само да спрат техните. Една френска крава консумира от европейския бюджет над едно евро дневно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД