Получих наследство след смъртта на майка ми - голям апартамент в центъра на София. Аз съм единствената наследница на родителите си. Баща ми почина преди 15 г. Трябва ли да обявявам жилището в данъчната служба? Какви пари дължа за данък наследство?
Даниела Чакърова, София
Поставените въпроси са уредени подробно в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). С данък върху наследствата се облагат наследените имущества в страната или в чужбина на български граждани, както и имуществата, получени в България от чужденци.
Наследственото имущество включва движими и недвижими вещи и права върху тях. То се отнася и други имуществени права на наследодателя - вземания и задължения към момента на смъртта му. В ЗМДТ е възприет принципът данъкът върху наследството да се плаща от наследниците. От началото на 2005 г. данък върху наследството не се плаща от преживелия съпруг (вдовец, вдовица) и от наследниците по права линия без ограничения. Тук се отнасят децата му, включително и осиновените, и майка, баща, баба и дядо и т.н.
Наследниците са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в териториалната данъчна дирекция по последното местожителство на наследодателя. Ако той е имал местожителство в чужбина, декларацията се подава по адреса на по-голямата част от имуществото му в страната. Подадената в срок декларация от един наследник ползват и другите. В декларацията се посочва полученото имущество по вид, местонахождение и оценка. Наследственото имущество, с изключение на освободеното от данък, се определя и оценява в левове, както следва:
1. недвижимите имоти - по данъчна оценка;
2. чуждестранната валута и благородните метали - по централния курс на БНБ;
3. ценните книжа - по пазарна стойност, а когато пазарната стойност не може да бъде определена без значителни разходи или затруднения, те се оценяват по номинал;
4. превозните средства - по застрахователна стойност;
5. останалите движими вещи и права - по пазарна стойност към момента на откриване на наследството;
6. предприятия или дялови участия в търговските дружества или кооперации - по пазарната стойност, а когато определянето й изисква значителни разходи или затруднения - по счетоводните данни.
В наследството може да има и пасиви. Задълженията на наследодателя се оценяват по горния ред.
Наследството се разделя на дялове, като за всеки наследник се определя дял по реда на Закона за наследството. Данъкът се определя поотделно за всеки. Ако починалият не е оставил съпруг/а и наследници по права линия, наследниците му по съребрена линия - братя и сестри и техните деца, се облагат с 0,7% за наследствен дял над 250 000 лв. Данъкът се определя и се съобщава писмено.
Очакваме вашите въпроси, мнения и идеи на zakon@segabg.com
|
|