:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,298
Активни 484
Страници 20,228
За един ден 1,302,066
Консулт

Данък върху наследството се декларира, но не се плаща

Това се отнася само за наследниците по права линия
Получих наследство след смъртта на майка ми - голям апартамент в центъра на София. Аз съм единствената наследница на родителите си. Баща ми почина преди 15 г. Трябва ли да обявявам жилището в данъчната служба? Какви пари дължа за данък наследство?

Даниела Чакърова, София



Поставените въпроси са уредени подробно в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). С данък върху наследствата се облагат наследените имущества в страната или в чужбина на български граждани, както и имуществата, получени в България от чужденци.

Наследственото имущество включва движими и недвижими вещи и права върху тях. То се отнася и други имуществени права на наследодателя - вземания и задължения към момента на смъртта му. В ЗМДТ е възприет принципът данъкът върху наследството да се плаща от наследниците. От началото на 2005 г. данък върху наследството не се плаща от преживелия съпруг (вдовец, вдовица) и от наследниците по права линия без ограничения. Тук се отнасят децата му, включително и осиновените, и майка, баща, баба и дядо и т.н.

Наследниците са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в териториалната данъчна дирекция по последното местожителство на наследодателя. Ако той е имал местожителство в чужбина, декларацията се подава по адреса на по-голямата част от имуществото му в страната. Подадената в срок декларация от един наследник ползват и другите. В декларацията се посочва полученото имущество по вид, местонахождение и оценка. Наследственото имущество, с изключение на освободеното от данък, се определя и оценява в левове, както следва:

1. недвижимите имоти - по данъчна оценка;

2. чуждестранната валута и благородните метали - по централния курс на БНБ;

3. ценните книжа - по пазарна стойност, а когато пазарната стойност не може да бъде определена без значителни разходи или затруднения, те се оценяват по номинал;

4. превозните средства - по застрахователна стойност;

5. останалите движими вещи и права - по пазарна стойност към момента на откриване на наследството;

6. предприятия или дялови участия в търговските дружества или кооперации - по пазарната стойност, а когато определянето й изисква значителни разходи или затруднения - по счетоводните данни.

В наследството може да има и пасиви. Задълженията на наследодателя се оценяват по горния ред.

Наследството се разделя на дялове, като за всеки наследник се определя дял по реда на Закона за наследството. Данъкът се определя поотделно за всеки. Ако починалият не е оставил съпруг/а и наследници по права линия, наследниците му по съребрена линия - братя и сестри и техните деца, се облагат с 0,7% за наследствен дял над 250 000 лв. Данъкът се определя и се съобщава писмено.



Очакваме вашите въпроси, мнения и идеи на zakon@segabg.com
1
23848
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
04 Януари 2006 18:38
През ония 45 години другарите се не свеняха да се изхранват от смъртта на поданиците си.Този данък наследство влизаше в бюджета, от който те получаваха заплатите си. И не ги беше гнус. Симеон Рилски също не се гнусеше, и за това няма да го изберат повече.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД