Около 50 000 медици в частния и държавния сектор на Германия затвориха практиките си и се присъединиха към стачката на здравните работници, които искат по-високи заплати и намаляване на бюрокрацията в сектора, съобщи в."Билд".
Протестите започнаха в понеделник в по-големите градове на страната и вчера достигнаха своя пик с демонстрация на около 15 000 души в центъра на Берлин. Говорител на Федералната камара на лекарите уточни, че службите на Бърза помощ продължават да работят.
Германските лекари искат 30% увеличение на заплатите. "Билд" уточнява, че хирург в първите години на своята практика взима около 1800 евро на месец. Те посочват, че заплатата на един електротехник например е три пъти по-висока. Освен това от есента има изискване всеки лекар да дава извънреден труд по два допълнителни часа на ден.
Здравният министър Ула Шмид заяви, че разбира опасенията и проблемите на медиците, но отхвърли техните искания като "прекалено големи", съобщи ДПА.
Лекарите се оплакват от непрекъснатото и неконтролирано нарастване на работното време, от слабо или изобщо неплатените допълнителни часове и огромните натоварвания, на които са подложени, коментира "Дойче веле".
Ръководствата на болниците смятат, че са жертва на бюрократите. Повечето клиники са принудени да правят драстични икономии на средства или да закриват здравни заведения там, където пестенето се окаже недостатъчно. Болници се закриват или преминават в ръцете на частни инвеститори. Намалява броят на болничните легла и отделения, както и времето за престой на болните всяка година.
От финансовия недостиг страдат и много лекари със собствена частна практика. Отминаха времената, когато те се смятаха едни от най-богатите в германското общество.