Ирак за първи път призна, че е предизвикал осемгодишната война с Иран, започнала през 1980 г. по заповед на Саддам Хюсеин, писа вчера в. "Ню Йорк таймс". Решението на шиитското правителство в Багдад да разкрие истината за конфликта, който отне живота на един милион души, вероятно ще влоши още повече отношенията му със сунитите. Те управляваха Ирак по времето на Саддам, а нападнатият от тях Иран е шиитска страна.
В обща декларация след тридневно посещение в Багдад на иранския външен министър Камал Харази двете страни заявиха, че Саддам Хюсеин и други членове на неговото свалено правителство трябва да бъдат съдени заради "военна агресия срещу народите на Ирак, Иран и Кувейт", както и за престъпления срещу човечеството и военни престъпления.
Служител в иракското външно министерство обяснил пред АП, че нарочно била избрана формула, която да не води до поемане на вина от иракската държава и иракския народ, а да представи и Ирак, и Иран като жертви на режима на Саддам Хюсеин. Така държавата се предпазва от претенции за обезщетения.
Това е жест на добра воля към Иран, който отдавна настоява Ирак да признае, че е използвал химически оръжия, и да поеме отговорност и за прокуждането на стотици хиляди шиитски бежанци към иранска територия. Шиитите за първи път управляват Ирак в неговата нова история, а сунитите, които са малцинство, отстъпиха властта, след като я държаха десетилетия.
Сунитското недоволство от шиитската власт в страната, която се крепи с помощта на американците и другите чуждестранни сили, доведе до необичайна форма на протест - сунитски групи призоваха завчера да бъдат затворени десетки джамии в Багдад. Повод бяха нападенията срещу джамии на полицаи шиити, които издирват укриващи бунтовници.
Историци все още спорят за точната причина, довела до избухването на войната между двете страни през 1980 г. Тя започна по времето на ислямската революция в Иран. Някои специалисти твърдят, че тогавашният ирански ръководител аятолах Рухола Хомейни е подбуждал към религиозна война, която да накара доминиращото в Ирак шиитско население да се разбунтува. Други обвиняват Саддам Хюсеин, че се е опитвал да се възползва от хаоса в Иран, за да наруши споразумение от 1975 г. за граница в Шат ел Араб (общ за двете страни воден път). Освен това той имал амбиция да присвои богатата на петрол иранска провинция Хузестан.
Иран възнамеряваше по-рано да съди Ирак за милиарди долари обезщетение. Той конфискува 120 иракски самолета, укрити на иранска територия по време на войната в Кувейт в началото на 90-те години.
|
|