Корупцията никога преди не е била толкова крещяща и всепроникваща
Войниците на САЩ все по-често биват сравнявани със съветските окупатори
Добрата воля на хората в Кабул бе пропиляна
В Афганистан вече не харесват американцитеЕдуард Жирарде International Herald Tribune
Снимка: ЕПА
Афганистански жени се редят на опашка за получаване на месечни помощи от благотворителната организация "Кеър". Работата на подобни агенции е затруднена в страната.
Скорошните протести в Афганистан против предполагаемото оскверняване на Корана във военни затвор в Гуантанамо, Куба, са само един от признаците за нарастващото негодувание срещу Съединените щати. Атаките срещу ООН и други благотворителни институции също подчертават степента, до която международната общност бива все по-тясно свързвана с действията на Вашингтон. Преди шест месеца голяма част от афганистанците приемаха американското военно присъствие в страната като необходимост за възстановяване на стабилността и прекратяване на широко разпространените злоупотреби от страна на военни командири, корумпирани държавни служители и бунтовници.
Настроенията обаче се променят. Мнозина смятат, че не само Съединените щати, но и благотворителните организации, се грижат единствено за собствените си интереси. За благотворителните групи се смята, че крадат милиардите долари, предназначени за възстановяването на страната, за да покриват безбожните си разноски, да плащат заплатите на служителите си и да си купуват спортни модели коли. Въпреки започналото възстановяване на Кабул в стил Дубай мнозина афганистанци виждат малко истински доказателства за подобряване на положението им след рухването на режима на талибаните през есента на 2001 г. Според тях помощта просто не достига там, където е най-необходима - селските райони, в които живее 80 процента от населението. Те усещат освен това, че не са господари на страната си и думата им тежи малко във възстановителния процес. Част от вината е на самите афганистанци.
Корупцията никога преди не е била толкова крещяща и всепроникваща в Афганистан, чиято столица е залята от пари от международните помощи, охранителни постове и наркотици. Западните донори са на много погрешен път. Някои практики при разпределянето на пари и договори са крайно съмнителни. Чуждестранните благотворителни организации и частните консултантски агенции освен това отмъкват квалифицираните афганистанци с високи, но непосилни за държавата заплати. В резултат министерствата и неправителствените организации, които често влагат много пари в обучението на местните кадри, не могат да функционират правилно. В същото време високо платените чужденци понякога разбират малко от работата си и са, както каза един европейски дипломат, "пълна загуба на време и ресурси." Фактът, че афганистанците явно не разбират ролята на международната общност във възстановяване на страната, насочва вниманието към смущаващия неуспех при обясняването на възстановителния процес. Той включва "размиването на очертанията" между благотворителните организации и военните, чиито "хуманитарни" дейности са средство за събиране на разузнавателна информация. Това объркване подкопава позицията на десетки сериозни организации като Шведския комитет за Афганистан, чиито офиси бяха нападнати миналата седмица в Джалалабад.
Американските войници все по-често биват сравнявани със съветските окупатори от 80-те години. Войниците от коалицията сами подхранват това възприятие с жестоката си тактика да нахлуват често в домове и да принуждават колите да излизат от пътя при преминаването на техни конвои. Същото се отнася и за предизвикващата безпокойство практика на администрацията на Буш да използва американски и други чужди наемници без да има подходящо обяснение за това. Тежко въоръжени и носещи тъмни слънчеви очила с панорамни стъкла, тези "частни военни предприемачи" помагат при охраната американски официални представители и афганистанския президент Хамид Карзай. Те обаче са използвани и в кампанията на Вашингтон в стил Колумбия за изкореняване на наркореколтата в източните части на страната. Много от тези хора предизвикват силен гняв с действията си. Те затварят улици или арогантно насочват оръжията си срещу цивилни, като че ли са над закона.
От миналата година Афганистан страда от вълна от отвличания, убийства и други нападения срещу хуманитарни служители и журналисти. Полицията е замесена в някои от тези инциденти, като убийството през юни 2004 г. на петима души, работещи за Лекари без граници. Сходен е случаят и с убийството през март на британски консултант по хуманитарните въпроси, което е свързано с измамници от правителство. И ООН и НАТО-вските Международни сили за поддържане на мира в Афганистан /ИСАФ/ съветват емигрантите да не вярват на никого.
Същевременно се смята, че министерството на вътрешните работи е просмукано от корупция и не носи отговорност пред никого. Това се отнася и за правосъдната система. Много афганистанци се оплакват от полицейски произвол, а съдиите са считани за напълно корумпирани.