Съгласно Закона за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ) данъчната основа за облагане на доходите за 2005 г. на лицата с намалена работоспособност между 50 и 100% се определя, като полученият облагаем доход се намалява с двойния размер на необлагаемия месечен минимум от 130 лв., съответно годишен минимум от 1560 лв.
За редица дейности лицата с намалена работоспособност ползват намаление на окончателния годишен (патентен) данък в размер от 50% при годишен оборот за предходната година до 50 000 лв. Сред тях са средства за подслон и места за настаняване с не повече от 20 стаи, заведения за хранене и развлечения, търговия на дребно до 100 кв. м нетна търговска площ на обекта, игри с развлекателен или спортен характер чрез вкарването на монета или жетон, зали за боулинг и кегелбан, фитнесцентрове и спортни зали, химическо чистене, транспортна дейност и др.
Лицата (здрави, пенсионери или инвалиди) плащат данък за всяка от упражняваните дейности поотделно. Когато физическото лице извършва с личен труд повече от един вид дейност, е дължим патентен данък в размер 50% за всяка допълнителна дейност.
Пенсионерите, които упражняват дейността лично и не наемат работници, заплащат 60% от определения окончателен годишен данък. Тук обаче не влизат търговия, изработка и услуги за изделия от благородни метали, авторемонтни дейности, поддържане и ремонт на техника и музикални инструменти, масаж и др.
По силата на Кодекса за социалното осигуряване (КСО) лицата, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание в случаите, когато:
1. са регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
2. упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества;
3. регистрирани са като земеделски и тютюнопроизводители;
4. полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец.
И през 2006 г. се запазва правото на пенсионерите при неправилно изчисляване размера на пенсиите да обжалват решенията на пенсионните органи по административен и съдебен ред. За делата осигурените лица и пенсионерите не внасят държавна такса. Ако жалбата бъде уважена, подателят й има право да получи направените от него разноски и платеното възнаграждение за защита съразмерно на уважената част.
Държавните и бъдещите частни съдебни изпълнители ще могат да посягат за удръжки от пенсията от 1/6 до 1/2 в зависимост от това дали длъжникът има деца и дали размерът на пенсията е над минималното месечно трудово възнаграждение. Ако осъденото лице получава над 250 лв. месечно - във всички случаи му се удържа 1/2 част. Месечното трудово възнаграждение се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци. Посочените ограничения не се отнасят до задължения за издръжка. В тези случаи присъдената сума за издръжка се удържа изцяло, а удръжките за другите задължения на осъдения и се правят върху остатъка от всичките му доходи.