Планините са предпочитано място за екскурзии през всички сезони. В България обаче повечето от високите места са част от защитени територии заради ценните си растителни и животински видове. Затова всеки турист трябва да има предвид многото условия, при които е позволено присъствието на хора в защитените места. Иначе рискува глоби от горските и екостражари. Размерите им са различни, в зависимост от провинението.
-----
Според Закона за защитените територии местата, които попадат под закрила, са 6 вида: резервати, национални паркове, природни паркове, защитени местности, природни забележителности и поддържани резервати. Общата им площ е около 550 хил. ха, което е приблизително 5% от територията на страната. След влизането ни в ЕС ще станем част от европейската екомрежа "Натура 2000" и се очаква защитените местности да достигнат до 30-35%. В момента в България има 55 резервата, 3 национални и 11 природни парка, неколкостотин природни забележителности, няколко десетки поддържани резервата и близо 200 защитени места.
Естествено никой не е длъжен да е наясно със статута на всеки терен в природата. Затова помнете първото и основно правило: брането на каквито и да било растения е забранено. Голяма част от флората у нас, особено по по-високите планински места, е уникална и подлежи на защита. Много от растенията са не просто редки, а ендемични видове, които се срещат например само в Родопите, Рила или Пирин и никъде другаде по света. Тъй като надали можете да различите кое цвете е ценно и кое не - просто не късайте нищо!
Сечта на дърва също е забранена. Ако все пак ви се наложи да запалите огън, използвайте нападалите клони и съчки, които в горите обикновено са в изобилие. Паленето на огън също е недопустимо освен ако не откриете специално отбелязано за това място. При това вашият огън трябва задължително да се вмести в границите на указаното огнище, да бъде обградено с камъни, а след тръгването ви трябва да сте сигурни, че пламъците са напълно изгаснали и няма тлееща жарава.
Внимавайте също и с рекичките, езерцата и всички други водоеми. Тяхното замърсяване също е забранено и можете да отнесете глоба, ако ви хванат например да миете колата си с препарат и да изхвърляте мръсната вода.
Много хора смятат, че само резерватите са неприкосновени територии. Това съвсем не е така. За всеки вид защитено място законът дава ясни указания за допустимите човешки дейности. Отделно от това във всяка заповед на министъра на околната среда, с които се дава статут на защитените места, има и конкретни указания, които важат за конкретната територия. Затова, преди да опънете колчетата на палатката си под някое борче, прочетете написаното на специално поставените табели, които указват на каква площ се простира охраняваният терен и какво може да се прави в него. Дори и табелата да е счупена, горските пазачи няма да опростят глобата ви от незнание.
Опазването на някои видове е свързано и с наказателна отговорност, и при нарушение може да се озовете в затвора. Такива например са сухоземните костенурки, които са световно застрашен от изчезване вид, но у нас все още някои обичат да ги прибират за отглеждане в къщите си или още по-лошо - да ги ядат.
В резерватите е забранено всичко, освен това да бъдат охранявани и посещавани с научна цел. Ако сте особено любознателни, все пак може да влезете на тяхна територия, но само по специално маркираните пътеки. Тези пътеки също се определят със заповед на екоминистъра.
На териториите на националните паркове няма населени места. У нас такива са НП Рила, НП Пирин и НП Централен Балкан. В техните граници също има защитени места със статут на поддържани резервати, за които важат почти същите ограничения като при резерватите. В националните паркове зоните за достъп на туристите и за изграждането на хижи са предварително определени. Забранени са голите сечи, производствените дейности, използването на торове, пашата на кози, както и събирането на билки и диворастящи плодове, а също и ловът, риболовът и нарушаването на естествения ландшафт.
И трите национални парка имат администрация и информационни центрове, където можете да получите данни за забележителностите и ценните видове. Там обикновено има и подробни планове на туристическите маршрути и екопътеките, които ще ви отведат до места със забележителни растения и животински видове.
Почти същите са ограниченията, които се налагат в границите на природните паркове с тази разлика, че на територията им може да има населени места. Природен парк е почти цялата Витоша, както и Странджа, която напоследък е доста предпочитана за почивка и селски туризъм.
Природните забележителности пък са места с характерен ландшафт като скални форми, земни пирамиди, пещери, понори, водопади, находища на вкаменелости и минерали, пясъчни дюни и др. Затова разрушаването им също се санкционира от закона. При всяко посещение в пещера екскурзоводът предупреждава, че чупенето на сталактити и драскането по стените е абсолютно забранено.
|
|