:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,763
Активни 385
Страници 24,693
За един ден 1,302,066

Продавачът на Космос

Лошото зрение не позволи на Ерик Андерсън да стане астронавт, но той създаде индустрията на космическия туризъм
РОЙТЕРС СНИМКИ
Руският космонавт Юри Батурин (вдясно) и американският турист Денис Тито (вляво) се ръкуват, докато руснакът Талгат Мусабаев ги наблюдава в Звездното градче край Москва на 10 април 2001 г.
Заедно с милиони други американци Ерик Андерсън с ужас наблюдавал катастрофата на совалката "Колумбия", която се взриви в безоблачното тексаско небе преди 3 години. След това ужасът се сменил с паника. Защото компанията на Андерсън Space Adventures се занимава с пътешествия на туристи в Космоса. "Първата мисъл, която ми дойде в главата, бе: Боже, сега вече никой от нашите клиенти няма да иска да лети в Космоса. Дойде краят на космическия туризъм", спомня си Андерсън.

Следващите три дни той не пускал телефона. Прозвънил всичките си 30 клиенти, заплатили по над 10 000 долара, за да си резервират "билети" за орбиталния полет, а също и на 10-те ВИП клиенти, които са внесли част от сумата от 20 млн. долара - на толкова са оценени 8 дни на борда на руската космическа станция "Съюз", който е на околоземна орбита. "Говорих с около 40 души и нито един от тях не каза: "Полетът в Космоса вече не ме интересува." Напротив, всеки казваше: "Сега още повече искам да видя Космоса. Те сами си вдъхваха кураж", разказва Андерсън.

Този човек е направил повече от всеки друг за сбъдването на мечтата за космическия туризъм. 30-годишният бизнесмен, аерокосмически инженер по образование, от момента на създаването на компанията си през 1998 г. е продал билети за полет в Космоса за над 100 млн. долара. Сред неговите клиенти са космическите туристи, които успяха да се насладят на едноседмично пребиваване на Международната космическа станция - Денис Тито, полетял през 2001 г., Марк Шатлуорт - през 2002 г. и Грег Олсън - през 2005 г.

Общо Андерсън е изпратил на екстремални пътешествия на различни летателни апарати над 2000 клиенти, като не е допуснал нито един инцидент.

Ако платите 19 000 долара,

вие също можете да видите чернотата на Космоса и да се убедите, че Земята е кръгла, от МиГ-25, чиято скорост е два пъти по-голяма от скоростта на звука. А за 7000 долара в продължение на 30 секунди ще изпитате цялата прелест на безтегловността на борда на Ил-76, използван от руските космонавти за тренировки в условията на нулева гравитация.

Компанията Space Adventures, в която работят 20 души, е единствената голяма фирма, занимаваща се с космически туризъм. Андерсън притежава значителна част от акциите, останалите са собственост на частни инвеститори. Миналата година доходът на компанията е бил 15 млн. долара, а печалбата - 1,5 млн. Голяма част от парите са от продажбата на екскурзии на компании от мащаба на Oracle, American Express, Volkswagen и Citibank, които поощряват "космическите пътешествия" на своите клиенти и служители. Според изследването на NASA/Space Transport Association в близките десетилетия космическият туризъм ще носи от 10 до 20 млрд. долара годишно. Но това ще стане възможно едва когато бъде създадено идеалното суборбитално "такси", което, първо, ще харчи малко гориво и, второ, ще може да извършва регулярни полети. Появата на подобен апарат с нетърпение чакат над 100 клиенти на Space Adventures, които са платили аванс от 10 000 долара за полет, който струва 98 000 долара. Още 26-има клиенти са платили предстоящото пътешествие напълно - това е гаранция, че именно те ще се отправят в Космоса първи (засега техните пари се пазят в специален депозит).

Следващата стъпка са полетите в орбитата на Земята. Засега те са достъпни само за мултимилионери като Тито, Шатлуорт и Олсън, способни да заплатят наема на "Съюз". Поредният кандидат за званието частен космонавт е 43-годишният милионер Ричард Хариот, син на астронавта Оуен Хариот, участвал в експедицията на орбиталната станция "Скайлаб". "Вече бях на Южния полюс, спусках се до дъното на Атлантическия океан, за да видя "Титаник". Остана само да полетя в Космоса", казва Ричард, който е натрупал своето състояние от разработката на компютърни програми.

Донеотдавна паркът на



"космическите таксита"



се състоеше само от руски "Съюзи" и американски совалки, пускът на всяка от които струва на НАСА 500 млн. долара. Но миналата година за любителите на приключения се появи нова надежда - конструираният от Барт Рутан космолет SpaceShipOne, който за 2 седмици извърши 2 суборбитални полета с човек на борда. Създанието на ракетите на Рутан и 2 полета бяха финансирани от милиардера Пол Алън (един от създателите на "Майкрософт") и струваха 25 млн. долара.

Сега Андерсън се оказал въвлечен в нова космическа надпревара. 3 месеца след успешния полет на SpaceShipOne английският милиардер Ричард Бренсън обяви за намерението си да купи за 100 млн. долара 5 екземпляра от летателния апарат на Рутан и през 2007 г. да предложи на туристите да се "повозят" в суборбиталното пространство на борда на космолетите на компанията Virgin Galactic Airways. По думите на Андерсън заедно с Бренсън обсъждат варианти за сътрудничество, но досега не са постигнали консенсус. "Ние сме своего рода туроператори, предлагащи на клиентите да преживеят невероятни усещания, а не сме авиокомпания. Затова ще предлагаме туристически "пакети": купете си място, а ние ще ви обезпечим туристически пакет и незабравимо преживяване."

За космическия туризъм Андерсън се замислил за първи път през лятото на 1995 г. Той бил студент по аерокосмонавтика в университета във Вирджиния и заедно с другите най-добри студенти получил като бонус възможността да мине летателна практика в НАСА. От този стаж Андерсън научил два сурови урока. Най-напред разбрал, че с такова слабо зрение като неговото никога няма да го допуснат да участва в изпитания. Второ, на бюрократите в НАСА и през ум няма да им мине да дадат на обикновените хора възможност да полетят в Космоса за приемлива сума. "При тях всички

цени са невероятно завишени

Със собствените си очи видях 100 страници доклад за изследване, за който бяха похарчени 1 млн. долара. Такъв отчет бих написал в първи курс. Правителството няма никакъв стимул да поевтинява космическата програма. Та нали колкото е по-голям бюджетът, толкова по-голяма власт има то", разсъждава Андерсън.

През 1996 г. Андерсън завършил университета във Вирджиния и успял да набере 250 000 долара от инвеститори, сред които бил и Майкъл Макдауъл, собственик на компанията Quark Expedition, организираща арктически круизи, и основал фирмата си Space Adventures. Щаб-квартирата на компанията била разположена в една от стаите в къщата на Андерсън. Вдъхновен от примера на Макдауъл, който изпращал туристите на екстремни круизи на борда на руски ледоразбивачи и подводници, Андерсън решил да се заеме с ролята на посредник между богатите търсачи на приключения и руското правителство. Макдауъл го запознал с руски висши военни, но аерокосмическият туризъм тогава все още бил фантастика, а и преговорите с бюрокрацията се оказали същински кошмар. "В Русия попадахме на хора, които твърдяха, че ще се заемат с организацията на суборбитални и космически полети, а после ставаше ясно, че нямат никакви пълномощия за това. Половината от времето отиде за това да си уредим среща с хора, които наистина имат правомощия да вземат решения", спомня си Андерсън.

След като получил разрешение за наемане на руски изтребители, Андерсън се заел да търси "туристи". Първите трима клиенти намерил в Ню Йорк, по време на конгреса на Explorer Club (Клуба на откривателите). Това били Лотси Холтън, наследница на алкохолната империя Anheuser-Busch, нейният съпруг и син. Тройката много харесала полета на руските изтребители и скоро всички "билети" за МиГ-овете били продадени.

До февруари 2000 г. Андерсън се съмнявал, че ще успее да продаде поне един билет за полет до международната космическа станция. Но точно тогава си уредил среща с Денис Тито, собственик на компанията Wilshire Associates, базирана в Санта Моника, Калифорния. Една година по-рано Андерсън платил на руснаците 100 000 долара, за да проверят ще може ли "Съюз" да закара на МКС космически турист. Руската страна отговорила, че това е възможно. Андерсън показал изследванията на мултимилионера.

"Дълго говорихме, а накрая Тито каза: "Смятам, че вие вършите нещо велико, вашият бизнес е бизнес на бъдещето, но аз изобщо не се интересувам от инвестиции във вашата компания. Но бих искал да попадна в



околоземна орбита още сега



Можете ли да ми помогнете?", спомня си Андерсън.

От този момент започнали интензивни преговори с руската страна, продължили 10 месеца. Те завършили с тържествена церемония, на която 7 души подписали договор. "В самата идея да пратим американски турист с руски космически кораб до Международната космическа станция има доза ирония. Всички смятаха, че сме полудели", смее се Андерсън. Докато той се наслаждавал на триумфа си, Тито бил пратен в Звездното градче до Москва, където започнали да го подготвят за полет в Космоса.

Андерсън присъствал на една от първите срещи на Тито с руснаците. Мястото е Звездното градче. Закуската, започнала в 11 часа, прераснала в запивка, на която се леели реки от водка. След около 3 часа леко пийнал руски генерал станал от масата и обявил, че точно сега е времето да се направят медицински изследвания на Тито. "Вие се шегувате", възкликнал американецът. Но руснаците изобщо не се шегували. Компанията се отправила към центрофугата, на която се проверява работа на вестибуларния апарат на космонавта. Центрофугата е обикновено кресло, което се върти в продължение на 4 часа със скорост 40 оборота в минута. Докато "опитното зайче" се върти, му дават команди: "Повдигни ръката си напред", "Докосни си гърдите" и т. н. Когато Тито станал от креслото, без да се "раздели" със закуската си, генералът казал:

"Мистър Тито е истински мужик!



Той е готов за полет в Космоса." След като Тито наистина литна в Космоса и извърши меко кацане в Казахстанската степ, Андерсън бил обхванат от еуфория... и лека завист. Той много искал да бъде на мястото на Тито. "В близките 2-3 години непременно ще извърша суборбитален полет. Не искам да продава онова, което сам не съм изпитал", зарича се Андерсън.
РОЙТЕРС СНИМКИ
-------------------
 Ерик Андерсън, Спейс Адвенчърс
 МиГ 25
 МиГ 25
 Союз
 SpaceShipOne
 Марк Шатлуорт
 Ричард Бренсън (вдясно)
СНИМКИ: И-НЕТ
Подготовка за космически полет.
 SpaceShipOne
СНИМКИ: РОЙТЕРС
---------
РОЙТЕРС СНИМКИ
Грег Олсън след кацането си в Казахстан.
РОЙТЕРС СНИМКИ
----------------------
РОЙТЕРС СНИМКИ
Грег Олсън
РОЙТЕРС СНИМКИ
В Звездното градче
РОЙТЕРС СНИМКИ
Марк Шатлуорт
РОЙТЕРС СНИМКИ
Капсулата на Союз в казахската степ
РОЙТЕРС СНИМКИ
Капсулата на Союз се приземява.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Денис Тито в Байконур.
2357
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД