На българския политически фронт от няколко дни извършва разни действия нова националистическа формация - "Гвардия". На този етап организацията не е прекомерно популярна - примерно "Гардиан" още не е писал за нея. Гвардейците са отцепил се ляв корпус от "Атака".
Те още не са регистрирани де юре като партия, но фактически вече тече партиен живот - един от лидерите на организацията, Ивайло Дачов, претърпя за каузата леки повреди по лицевата част. И нещо като сътресение на вътрешните органи. Дачов държи отговорен за пораженията доскорошния си съмишленик Павел Чернев. На обвиненията Чернев отговаря в смисъл "не ме занимавайте с глупости", като изтъква, че независимо от външния си вид, в политическата борба използва само интелектуалната си мощ.
Не е ясно какво точно се е случило, но при всяко положение Дачов доста е свалил гарда, за да се стигне дотам. Във всеки случай - идеологически сблъсък има - "Атака" отстоява националната идея на десни позиции, "Гвардия" настъпва по левия фланг... При такива непреодолими различия с бившите съратници Дачов може би трябва да помисли за по-сериозна охрана.
То всъщност това е основното предназначение на гвардейците - охрана, отбрана и разни видове бойни дежурства. Самата дума гвардия си е завоювала участие в повечето европейски езици, като навсякъде изпълнява сходни функции. Например бодигард, което сме го взели от английския, на италиански звучи така - guardia del corpo. По-засукано някак, пълни устата като спагети. В италианския guardia се нарича и медицинското дежурство, демек докторът се явява страж на здравето (то така трябва и да бъде). На английски пък guard като глагол се използва за "сдържам, обуздавам" (думи, действия). А новата "Гвардия" у нас се явява като една умерена "Атака".
От друга страна - при появата на формацията много хора казаха: Уж млада гвардия, ама са си от старата школа...
И това не е лишено от основания, поне езикови - guardia значи също инспектор, агент или направо ченге.
|
|