- Г-н Пенчев, как трябва да се потуши скандалът, който от сряда се вихри по върховете на съдебната система?
- Мен най-много ме смущава моментът на избухването му. Той е твърде неподходящ за бъдещето на съдебната система. Във вътрешнополитически план такъв скандал би дал повече аргументи на критиците на съдебната система, и то точно когато се приемат промените в конституцията. Вече чух един политик пред медиите да казва: "Какво искате? Да ни вземете имунитетите, когато единият е луд, а другият е корумпиран?" Когато се решават важни неща като промените в конституцията, не трябва да има страсти, а само хладен разсъдък.
В момента тече и проверка по Глава "Правосъдие и вътрешни работи", което е основният препъникамък към ЕС. Такъв един скандал едва ли е най-доброто послание от страна на България, че съдебната система се реформира.
Аз не мога да взема отношение за причините за скандала, нито дали обвиненията са верни или не. Страшното е, че един междуличностен конфликт се превръща в конфликт между институциите. Човек на пост като председател на ВКС или главен прокурор не може да си позволи емоции.
- Конфликтът между Григоров и Филчев не е от вчера...
- Тези конфликти са от началото на прехода и не само между тези две лица. Енергията на съдебната система се хабеше в такива неполезни дейности. Нуждата от реформа тръгна от това, че системата тръгна в грешна посока. Много честни и почтени редови магистрати се обезкуражиха, когато видяха, че ръководителите им не обръщат внимание на проблемите на системата. Това, което се случи, не е знаково за бъдещето на съдебната система. Реформата вече тече, вървим в правилната посока. Тези конфликти идват от миналото и нямат бъдеще.
- Трябва ли да се свика извънредно заседание на Висшия съдебен съвет по този скандал?
- С концентрирането на общественото внимание към този скандал ние сме длъжни да кажем как ще продължи темата. Има искане от Иван Григоров за извънредно заседание на 23 февруари от 14 ч. Още не съм получил покана, но предполагам, че то ще бъде свикано. Заради секретността на материалите не знам доколко може да бъде публично. Всяко замълчаване обаче, след като са казани толкова много неща, би било лошо и за системата, и за обществото. Вече е късно да се мълчи.
- Мандатът на Филчев изтича след броени дни. Григоров обаче има още 2 години на поста си. Трябва ли да си подаде оставката?
- Това са много лични решения. Всеки сам преценява за себе си кога му идва в повече. Не мога да давам мнения или съвети.
- А според вас има ли връзка между скандала и идеята на Григоров за операция "чисти ръце"?
- Спор няма, че всеки магистрат трябва да бъде с чисти ръце. Но идеята комисия да провери имотните декларации, които всеки магистрат подава в Сметната палата, означава, че се приема, че гилдията на магистратите трябва да доказва, че не е излъгала. Априори има съмнение в магистратите. Това звучи твърде популистки. Но може би идеята е подхвърлена в зародиш и не е изчистена.
- Очаквате ли нови компромати преди 23 февруари?
- И да има, едва ли нещо ново може да впечатли обществото повече от сега.
Редактирано от - SultanBg на 17/2/2006 г/ 23:55:21