Петокласниците наесен ще са първият випуск, който ще учи по нова образователна структура. Основно образование ще завършват в 7-и вместо в 8-и клас и задължително ще посещават училище до 10-и клас. Това са част от мерките в националната програма за развитие на образованието, приета вчера от кабинета. Документът обаче тепърва ще се разисква в парламента.
Бъдещите петокласници ще са и първите, които ще минават през задължителна национална проверка на знанията след 7-и и 10-и клас - т. нар. миниматури. Те ще са под формата на тестове и ще се държат от всички ученици. В момента изпитът след 7-и клас за прием в гимназиите не е задължителен. Идеята на новата структура е изборът на профил да се отложи за по-късно - след 10-и клас, когато децата ще могат да сменят училището си.
Очаква се предложението да предизвика спорове в НС. Основните опасения са, че децата от малки населени места, в които има само основни училища, ще трябва да пътуват 1 г. по-рано и някои от тях ще прекъснат обучението си.
Срещу изготвената от МОН програма е имало критики и ще се наложи тя да бъде преработена, преди да бъде внесена в парламента, се разбра още. Министрите са били недоволни от липсата на достатъчно конкретика и разпределението на мерките по години. Финансовото министерство пък е отправило упрек, че не е ясно как ще се финансира програмата.
Според министър Даниел Вълчев освен от бюджета и от евентуални икономии средства могат да дойдат по 2 оперативни програми за усвояване на еврофондовете - "Човешки ресурси" и "Регионално развитие".
Ще бъде преразгледано и предложението за механична забрана на слетите паралелки, като е възможно да се допуснат изключения за училища в райони с лоша транспортна инфраструктура, обяви още Вълчев. Както "Сега" писа, забраната на слетите паралелки се въвежда с цел повишаване на качеството и ще затвори десетки училища. Едва след 3-5 г. ще може да се мисли за въвеждане на ваучери, които ще позволят да се субсидират и ученици в частните училища и университети, са преценили още министрите.
Междувременно поредното отлагане на матурите предизвика остри критики от опозицията при приемането на първо четене на промените в просветния закон. Въпреки упреците мнозинството гласува текста, който отлага изпитите за най-рано 2007-2008 учебна година. Депутати от управляващата коалиция обаче възнамеряват да искат на второ четене отлагане до 2010 г.
Миниматури след 7-и и 10-и клас от 2009 г.
Стиа ве!
Те таман тогоз им растат маооурите на децата!