През юли кризата с боклука на София вероятно допълнително ще се усложни, стана ясно вчера. "Имаме разрешение да съхраняваме балите на открито само за 1 г., този проблем не може да се реши без намесата на държавата", обясни зам.-кметът Милор Михайлов.
Срокът изтича през юли. Това означава, че след 4 месеца балите ще трябва да бъдат преместени от площадките в Кремиковци и Гара Искър, където се складират в момента. Дотогава няма възможност да се построи сметище, тъй като още няма терен, а и технологичното време за построяването му е поне 1 г.
Не е ясно какво ще стане с балите след изтичането на срока. Миналата година тогавашният и. д. кмет Минко Герджиков обяви, че балите могат да се държат на открито 1 г., след което трябва да се покрият с фолио или затрупат с пръст. Вчера от РИОСВ-София обаче уточниха, че са дали за 3 г. разрешение за временно съхранение на боклука.
На въпрос какво ще прави общината Михайлов отговори: "Питайте Станишев." В четвъртък премиерът прати остро писмо до Бойко Борисов, в което твърди, че кметството само трябва да се справи с проблема.
Заради опасността да няма къде да бъдат складирани балите след юни от кметството внесоха в парламента предложения за законодателни промени, които да съкратят сроковете и процедурите за строежа на депо. В момента от общината трескаво търсят терен, който да е подходящ за сметище. Там трябва да бъдат извозени и опакованите боклуци.
През почивните дни Михайлов е огледал 5 терена извън София, днес ще гледа 3-4 мини, утре - други 2 терена. Става дума за частни и държавни имоти. Ако изберем площадка, ще направим конкретно искане пред принципала, например Министерството на икономиката, за кой терен и в коя община попада, за да не ни обвиняват, че правим искания по принцип, без ясна формулировка какво се иска, както пише в писмото на премиера, обясни зам.-кметът.
Междувременно вчера стана ясно, че боклукът няма да стигне до криводолското село Ракево, което първоначално склони да приеме балите. След протестите на част от жителите на селото кметът на Криводол Николай Иванов обяви пред БТА, че на територията на общината няма да има депо за боклук, включително и за софийския. Дори отпадъците на Криводол ще се возят към новостроящото се сметище в Монтана. "Ракево има 900 жители и дори 50 от тях да бъдат против, идеята за сметище тук просто се забравя", коментира Иванов. Според него референдум е излишен, тъй като ще противопостави населението и ще коства много усилия и пари. Отпада и необходимостта да се правят проучвания.
МЕЖДУСЕЛСКИ СГОВОР
Съседното на Ракево с. Пали лула също организира подписка срещу складирането на софийския боклук на терена, който е на 3 км от тяхното село. Жителите му се опасяват, че замърсяването ще проникне в почвата и водата им чрез р. Ботуня, която тече край сметището, обясни кметът Тодор Ценов. От 2 г. Пали лула има страница в интернет, в която рекламира своята чиста вода, въздуха и девствената природа около селото. В него живеят 6 английски семейства, още 3 планират да се заселят там. Боклукът на София щял да отблъсне мераклиите да купуват къщи в Пали лула. Жителите му били готови да спират камионите заедно с недоволните от Ракево.
ПОДКРЕПА
Кметът Бойко Борисов получи неочаквана подкрепа отдясно в задочния си спор с премиера. СДС обмисля да инициират изслушване на министър-председателя за кризата с боклука в София. Това обяви главният секретар на партията Иван Колчаков пред електронното издание "Всеки ден". Според сините е несъстоятелно държавата да стои отстрани и да гледа проблема. Според Антонела Понева от ДСБ пък правителството е направило огромен гаф с решението за мина "Чукурово". Тя смята, че то противоречи на няколко закона и е в полза на икономическите интереси на бизнесмена Христо Ковачки. Издавайки това решение, МС се превърна в най-откровения и най-силния лобист на интересите на Ковачки, коментира Понева. Тя призова решението да бъде оттеглено.
Нима Борисов ще изгори между тези мафиоти от правителството?
Те ще използват боклука за да го сринат!