Нов закон за действия при природни стихии пишат управляващите, научи "Сега". Той идва в отговор на оплакванията на кметовете, че липсва нормативна уредба, с която да реагират адекватно при рискови ситуации. Законът за управление при кризи, приет миналата година, ще бъде преправен и ще акцентира само върху мерки, които ще се вземат със силови действия - при терористична заплаха, нужда от намеса на военни и т. н.
"Новият нормативен акт ще се казва Закон за защита на населението и националното стопанство при природни бедствия. В момента се обсъжда в министерството на Емел Етем", обясни шефът на ресорната парламентарна комисия Венелин Узунов. Законът трябва да бъде внесен за обсъждане в НС до края на март. "Той ще регламентира координацията между институциите при разпореждането с пътната инфраструктура, канализационната мрежа, язовирите, т.е. всичко, което причини миналогодишните бедствия", обясни Узунов.
Правомощията на кметовете обаче няма да се разширяват.
Много вероятно е опозицията да подкрепи готвения закон. "Сегашният е неприложим, защото е писан за държава с огромно население и голям административен апарат. Ако новият закон бъде съобразен с българските реалности, може и да върши работа", коментира членът на комисията по бедствията Христо Кирчев.
Варненският кмет Кирил Йорданов пък се отказа от идеята да прави асоциация на общините, пострадали от природни бедствия.
|
|