"Намален е броят на пациентите, които получават скъпи лекарства от здравната каса", предупреди пред БНР директорът на болницата по неврология и психиатрия "Св. Наум" проф. Иван Миланов.
"Лимитът на програмата, по която касата плаща тази година лечението на множествена склероза, е намален с 200 души", каза той. През 2005 г. НЗОК е поела скъпите медикаменти на 700 пациенти с това заболяване, а за т. г. са предвидени 500.
"Освен това пациентите получават лекарства от касата до 2 г., а лечението трябва да продължи цял живот", обясни Миланов. Болните масово се връщат, за да си правят ядрено-магнитен резонанс с контраст. "Това не е нужно за лечението, изследването не се поема от НЗОК, а за хората е трудно сами да си поемат разходите", обясни специалистът.
Намалена е и бройката на пациентите, които получават скъпо лечение за Паркинсон - от 1700 на 1000, каза още Миланов. НЗОК поема без ограничения основното лечение на болестта, но бройката пациенти, които получават скъпи медикаменти по програми, е лимитирана. От Паркинсон у нас боледуват около 20 000 човека, около 4000 се нуждаят от скъпите медикаменти. Около 3600 души имат множествена склероза, от тях около 1000-1500 имат нужда от съвременното лечение, което удължава живота им, допълни директорът на "Св. Наум".
Все още няма решение на управителния съвет за бройките по програмите за тази година, отвърнаха от касата. В момента се работи по лимитите от началото на м. г., които през лятото са били увеличени, защото се е оказало, че има пари за повече болни. Освен за множествена склероза и Паркинсон касата има програми и за лечение на хепатит и бъбречна недостатъчност.
Редактирано от - bot на 07/3/2006 г/ 10:52:31