- Ще се включат ли по-активно пенсионните фондове в пазара за недвижими имоти? И колко сериозен играч се очаква да станат?
- Пенсионните фондове и сега участват в пазара на недвижими имоти. По данни към края на 2005 г. те са инвестирали в имоти малко над 6.5 млн. лв. Това са едва 0.6% от общо инвестираните активи на пенсионните фондове за 2005 г. Разбира се, измененията и допълненията в Кодекса за социално осигуряване създават нови възможности и ще стимулират участието в този пазар.
Тези промени, особено на фона на някои предложения за фактическа забрана за пенсионните фондове да инвестират в този инструмент, са повече от положителни. Доколко обаче пенсионните фондове ще активизират своите инвестиции, в най-голяма степен ще зависи от атрактивността на този пазар. В смисъл каква доходност ще може да бъде реализирана. Не трябва обаче да забравяме, че и занапред, както и досега, пенсионните фондове ще бъдат консервативни инвеститори, защото те управляват предназначените за пенсии средства - както се казва, "бели пари за черни дни". При всички случаи, имайки предвид високите темпове на нарастване на активите на пенсионните фондове, тяхното присъствие на този пазар ще става все по-осезаемо и по-значимо.
- В кои имотни сегменти очаквате по-сериозна активност от страна на пенсионните фондове?
- Конкретен отговор не бих могъл да дам. Но водещото за пенсионните фондове ще бъде кой сегмент може да даде по-висок резултат при относително по-нисък инвестиционен риск.
- Как оперират пенсионните фондове в търговията с недвижима собственост в останалите европейски държави? И кога България ще ги настигне?
- Международната и европейската практика в тази сфера е различна. В някои страни подобни инвестиции не са разрешени, в други, както при нас, има определени ограничения, в трети този пазар се счита за много атрактивен и той е свободен за пенсионните фондове. Според мен последното предстои да се случи и в България, но след 2-3 години.
Сегашният режим за инвестициите в недвижими имоти според мен обаче съответства на развитието на пенсионната индустрия в България. Тук трябва да отбележа, че в случая говорим за преките инвестиции в инвестиционни имоти. Не трябва да се подминава фактът, че пенсионните фондове имат възможности и за косвени вложения на този пазар чрез инвестиране в акции на дружества със специална инвестиционна цел.
- Каква годишна доходност биха могли да постигнат пенсионните фондове при евентуални имотни операции? Посредниците в търговията с недвижима собственост отчитат, че тя обикновено е по-ниска, отколкото тази, която постигат различните инвестиционни фондове. Вложението обаче се смята за нискорисково.
- Не бих могъл да дам конкретна прогноза. Но що се отнася до доходността може да се предположи, че постигнатата при преки инвестиции трябва да бъде по-голяма от тази при непрякото инвестиране. Последното обаче има и своето предимство, защото е с по-нисък инвестиционен риск.
В крайна сметка думата ще имат пенсионноосигурителните дружества, които управляват активите на пенсионните фондове и които вземат решенията за ефективна диверсификация на инвестиционните портфейли.
Все още и на вас/пенсионните дружества/ не вярваме.Предпочитам сам да си инвестирам в недвижими имоти и сам да се осигурявам пред възможността някой да открадне и да забегне в Южна африка.