Жилищният кредит достигна 28.8 на сто от общия дълг на домакинствата към януари тази година. През септември м. г. той беше 27%, отчетоха вчера от анализаторската група "Индъстри Уоч".
В доклада им обаче се отбелязва, че достигнатият в България дял все още е значително под средния за еврозоната. Там растежът на жилищния кредит също изпреварва общия ръст на заемите. Отчита се, че около 69 на сто от кредитите на домакинствата са за покупка на жилище. Конкурентният натиск обаче принуждава кредиторите да поддържат лихвите ниски, въпреки повишаването на лихвените нива на централните банки. От 4.4 % в края на 2004 г., лихвите по новоотпуснат жилищен кредит в еврозоната са се понижили до 3.95 на сто през декември м. г. В същото време основната лихва се е покачила от 2 на 2.5 процентни пункта.
Въпреки забавянето на общия растеж на броя на издадените разрешения за нови строежи, някои градове в страната ще продължат да поддържат висок ръст на новото строителство, смятат от анализаторската компания. Динамичното развитие на строителството в черноморския регион ще се запази и през следващите няколко години заради спекулативното търсене на "второ жилище". И през миналата година най-много разрешения за строеж на жилищни сгради са издадени в Бургас, като морският град надминава София и Варна. По данни на Националния статистически институт през 2005 г. в града са построени 5082 нови жилища, с полезна площ от 241 463 кв. м.
КАРЕ
Доходност
Инвестицията в жилище вече се нарежда на предпоследно място по доходност. Печалбата при инвестиция в суровини (метали и петрол) надхвърля 60% на база декември 2005 г. спрямо декември 2004 г. С 32% се покачиха цените на българските акции (мерени през индекса SOFIX). На фона на тях средните цени на жилищата се повишиха едва с 21.6%. Така те изпревариха само валутните инвестиции в долари, при които беше отчетена печалба от 13%.
|
|