:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,718
Активни 779
Страници 24,283
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Няма духовна криза в България

Уважението към личността у нас все още е някъде в периферното мислене, твърди известният пианист и композитор Виктор Чучков
Снимка: Юлиян Савчев
Виктор Чучков
----ВИЗИТКА ------------

Виктор Чучков е един от най-известните ни пианисти и композитори. Професор в музикалната академия "Панчо Владигеров", води майсторски класове по пиано в Холандия, Бразилия и Малайзия. Гастролирал е в най-престижните концертни зали на Европа, Азия и Америка. От 1999 до 2005 г. е председател на Съюза на българските композитори.

---------------------------

- Г-н Чучков, какво можем да очакваме в културно отношение, след като се присъединим към Европейския съюз?

- Влизането ни в Европа за мен не е нито географско, нито поощрително действие. С успехите си ние сме отдавна в Европа. Достатъчно е само да се споменат имената на големи наши изпълнители, композитори, скулптори и художници. Статуята на Леонардо да Винчи на аерогарата в Рим е от българин - Пейков. Да не говорим за Борис Христов, Николай Гяуров, Гена Димитрова. Това са имена, които показват не само ниво, но и очертават пътя на развитие на младите хора. Което означава, че има какво да се почерпи от българската класа в културата. На аерогара "Кенеди" например една от най-интересните съвременни скулптури е на младия Димитър Луканов. В другите континенти на света изобщо не ни отделят като българи, а ни приемат като европейски носители на културата.

Но трябва да се промени мисленето. И не държавата да бъде импресарио на културата ни. Държавата е по-необходима за реклама на самата страна, за туризма например. Аз много обикалям из Европа и никъде не съм видял едно хубаво рекламно изгледче от нашите красоти. Мога да видя от Охрид, от Албания, от Черна гора, от всички балкански страни, но не и от нашата. Това е работа на държавата ни, не на някой друг. Един успешен концерт, който взривява залата, е също част от рекламата на страната. В такъв момент човек не мисли, че България е извън Европа.

- На кое изкуство след присъединяването ни към ЕС ще му е най-трудно?

- Най-многобройни са музикантите и художниците. В литературата бариерата е преводът. В театъра - също. В киното имаме да наваксваме много. И не финансите са ни виновни. Не мога да разбера - такова интересно време и да не се раждат интересни сценарии! Как в съседна Сърбия сценаристите успяват да намерят връзка с публиката и филмът да се продаде предварително? Трябва да излезем от това лабораторно мислене, което се стреми към самоцелни ефекти във фестивали. И да не правим филми само за фестивали, а и филми за публиката.

- В страните-членки на ЕС кой и как издържа културата?

- Там има ясно програмирани концертни сезони. Най-известните формации се издържат с държавен бюджет, но имат и много спонсори. Дори Миланската "Ла Скала" си имаше един Берлускони ("Фининвест"), който да я подкрепя за някои спектакли. Привличат се богати хора, те дават пари. У нас не може да се говори за битов и финансов разцвет на музикантите, дори след като бяха вдигнати заплатите. В много градове на България се избягват концертите през зимата, защото няма как да се стопли залата.

- То училищата не успяват да се затоплят, а какво остава за концертните зали...

- А говорим за хигиена в училищата и предпазване от битови епидемии - при условие че не си осигурил най-елементарни битови условия като това да има къде децата да си измият ръцете със сапун. Не съм видял в нито едно българско училище сапун и хартиени кърпи. Каквито и европейски програми да се направят, пак няма да стане, ако не се промени мисленето. Да се поддържа едно стъкло чисто не е само до пари, а и до виждане. По същия начин, на пътя от аерогара "София" до града не може да има само пропасти и да не се сложи и един знак за предупреждение. Поставянето е въпрос на професионализъм и грижа, не на пари.

- Много характерна черта на българина е завистта във всяка една сфера. Какво пречи да сме малко по-толерантни?

- Българинът не е научен да бъде толерантен. Това се възпитава още в детството. Виждал съм млади и много надарени музиканти, които на конкурс преживяват много тежко чуждите успехи. Родителите им допълнително засилват това състояние. На спортно състезание поне се прегръщат пред камерите. Мисля, че ролята на възпитателя-педагог и на родителите трябва да бъде засилена точно в тази посока.

- Какво не би простил българинът?

- Имаме си шопска поговорка на тази тема - "Важно е на съседа да му е зле". Рядко се случва искрено някой да се зарадва на успеха на съперника си. Тук може би вина имат и манталитетът, и самочувствието. Не трябва от малки да комплексираме децата си, нито пък да ги подценяваме!

- Наскоро попитаха премиера какво трябва да се промени, за да не се превръща в бедствие един обикновен дъжд. Като гражданин вие как бихте отговорили на този въпрос?

- За мен глобалният минус и пропуск е липсата на контрол във всички сфери. Имаме много хубави закони, но няма кой да следи за изпълнението им. Прие се, че всяка кола, която пречи на движението на пешеходците по тротоарите, ще бъде глобена от общините. Но още на втория ден това вече не се спазваше. И преченето по тротоарите разцъфтява с пълна сила, а няма никакви контрольори. Създават се закони, а не се обмисля как ще се контролира изпълнението им. И това е във всички сфери. При авторските права например е така: след всеки концерт трябва да се направи отчет какво е звучало. Това се прави изключително рядко.

- Държавата повече помага или повече пречи?

- Писах музика за моноспектакъл на Георги Русев по текст на Кънчо Атанасов, който ще бъде излъчен по БНТ през април. В него един селянин, на който са му откраднали кравата, иска да влезе в диалог с държавата. И я кани на масата да си поговорят къде са справедливостите и къде - несправедливостите. В съзнанието на една държавна дейност според мен трябва да бъде на първо място защитата на човека. Това е мисията и на една пътна полиция. В цял свят пътният полицай предпазва и предупреждава за нещо лошо, което може да се случи на един гражданин. При нас гледа какво се случва и наказва. Това трябва да се промени.

Когато виждам едно неосветено кръстовище пред училище или където и да е, това означава, че някой, в случая общината, където професионалистите са изключително малко в тази сфера, не си е свършил работата. А "професионалистите", които са там на заплата, сигурно вече са обиколили цяла Европа, за да почерпят опит и са видели, че едно намазване с четка и ярка боя на тротоара ще предотврати стотици катастрофи. На островчето на трамвайната спирка на площад "Света Неделя" колко коли са се блъснали. И няма кой да намаже с една оранжева боя това островче, за да се вижда отдалеч. Държавата ще каже, че това е работа на общината. Общината обаче е част от държавата. Ако само се говори, че липсват пари, доникъде няма да стигнем. Това е едно оправдание, което е навлязло дълбоко в нашия живот.

Другото любимо оправдание е духовната криза. Каква духовна криза? Я погледнете театрите - в Народния всички билети са продадени поне за седмица напред, същото важи и за зала "България" и за някои от концертите в зала 1 на НДК. Идеите и инициативите в момента са страшно много. Всичко това говори за липса на духовна криза, кризата е по-скоро в организацията на финансите за подпомагане на националното ни изкуство. Но не можем да търсим оправдание за несвършената от нас работа у някой друг. Не може в София да се прави пищен Виенски бал и в същото време по централните улици да вървят каруци. И всеки да се оправдава, че нищо не може да им направи. Не може да има хиляди коли на опашка за пререгистрация на номерата и в същото време да не се отварят нови пунктове, за да се улесни и ускори тази дейност. Не може да не се уважава човекът! Уважението към личността у нас все още е някъде в периферното мислене. Пак ще дам пример с КАТ. Там гишетата са направени по начин да се унижи гражданинът. Той трябва да се наведе невероятно много, за да може да контактува със служителя. Това вече говори за манталитета на онези, които стоят от другата страна. Те очакват от гражданина да се навежда винаги, дори и за най-дребното нещо.

- Ако трябва да напишете творба, която да оприличи България, какъв музикален език бихте използвал?

- Бих избрал от една страна хаоса. От друга - романтиката, защото у нас все още я има топлотата между хората. И от трета - шегата, защото силата на самоиронията е безгранична. Но не и драма. И в никакъв случай заповеднически марш.
29
2039
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
25 Март 2006 01:32
Като го гледам като че ли не е беден, ама................
25 Март 2006 06:07
Гнусно, мръсно, бездарно, комунистическо, дупелизарче, ще даваш мнение червено-връзкарче. На кое отгоре бе комунистички бездарен баламурник?

Sine qua non
25 Март 2006 07:56
Продължава тъпанарската практика да се дава думата на най-различни хора, които говорят за всичко друго, освен това с което се занимават. Държавата, дупките, пътните знаци, ала-бала. Този е композитор и може да се изказва компетентно само за композиране. За другото си има кръчми и семейни сбирки, като им се дава трибуна по вестниците с нищо не допринасят. По опашките и градския транспорт има достатъчно мрънкащи пенсионери, та да ги има по медиите.
25 Март 2006 08:34
А_така, позволявам си да те поправя: Виктор чучков е бездарен композитор. За него посредствеността е постижение, а какво остава да говорим за интелектуалните му способности. Тоя 2 изречения на кръст не можа да върже на 70 годишнината на СБК. МУХЛЬО!
25 Март 2006 08:52
Мислех си, че от уманитар и "човек на изкуството" не може да се чуе разумна и реалистична приказка, пък то можело. Но от друга страна, от коментарите разбирам, че тоя не бил истински артист, така че може и да съм бил прав

_______________________
Перде на обикновено око се лекува лесно. Перде на третото - само с лоботомия.
25 Март 2006 09:12
Много верни неща е казал човека, но изглежда във форума има по даровити и по умни, в управлението също, та затова сме на този хал.
25 Март 2006 09:42
Както винаги коментарите на някои суеци като bylgari са пресилени.
По време на социализма той не беше много тикан напред.
Че Виктор Чучков не е композитор от ранга на Панчо Владигеров, Любомир Пипиков, пък даже и Александър Йосифов си го знаем. Но той има някои много добри детски песни, които се пеят не само у нас, но и в Италия.
Добър пианист е. Спомням си, я на времето беще представил няколко по-непознати творби, като Концерт за пиано и оркестър на Римски-Корсаков, и Третия Концерт на Лист, и двете творби много рядко изпълнявани.В същия концерт беше изпълнен неговия Концерт за смях и оркестър (доколкото си спомням наименованието) - една доста оригинална творба.
Така, че той има място в нашата музикална култура.
Тук става дума за сериозен музикант, а не за пеперуди, като Дайнов и др. дИмУкратеци.
25 Март 2006 09:50
Горното, което написах съвсем не значи, че съм съгласен с всичко, което казва Чучков и най-вече със заглавието.
25 Март 2006 10:07
Не се оправдавай, Марксиньо!
Manrico
25 Март 2006 11:56
В този формат на интервю и Айнщайн би се изложил. Какво да отговориш на въпрос от сорта на: - Българина е завистлив, мързелив и т. н. , кажете моля ви ?... За каква духовност може да става дума, като повече от половината в БГ разполагат с по-малко от 2$ дневно, а гледат тв до затъпяване, по 12 часа на ден и повече.
25 Март 2006 13:16
Съгласен съм с автора – какво е това виенски балове и каруци. Не може така. Да се заменят каруците с файтони, като във Виена, в Залцбург. Що ли като си помисля за Виена и Залцбург наред с красотата, която възпроизвеждат спомените, следва ме и натрапчивата миризма на конски лайна от лайносъберачката на файтоните. То и на Златни имаше такива файтони, отдавна не съм бил там, може би още ги има.
25 Март 2006 15:54
Манрико не разбира, че "хуманитар" и "човек на изкуството" съвсем не са едно и също. Един човек може случайно да и двете, но никак не е задължително. У е проблем хуманитарното образование на инженерите.
*
Чучков е автор на песента "Химн на сътворението", която се пееше от известния у нас в миналото детски хор на Мариеле Вентре (францискански) и е преведена и у нас. Хубава песен, небългарска. Пяха е и в нашето детско хорче в Ню Йорк.
25 Март 2006 16:45
Не беше ли Виктор Чучков автор на детската песен "Дъга", която получи първа награда на фестивала за детска песен "Златната монета"?
Ами човекът за много неща има право. Ако искаш нещо от административен орган трябва да напишеш "Молба", демек да ги помолиш да ти свършат услугата за която хем им плащаш, хем получават и заплата от твоите данъци.
25 Март 2006 17:27
Има духовна криза в България. Където върлуват йодейци, има всестранна криза.
25 Март 2006 18:05
Да, всестранната ти криза личи от далеч по печатните ти грешки
Където върлуват юдейци,
25 Март 2006 19:04
Фичо, ако мислех, че "хуманитар" и "човек на изкуството" са едно и също, щях да ги наричам с една дума. Знам, че са различни, но пък по много въпроси мислят еднакво. А и не става въпрос за образование или професия, а за начин на мислене и състояие на духа - да си представяш, че мислиш едни такива много духовни и възвишени неща, по-важни от работата на простосмъртните, за които те трябва да ти се покланят и да ти насипват много пари (обикновено чрез държавата)

_______________________
Перде на обикновено око се лекува лесно. Перде на третото - само с лоботомия.
25 Март 2006 19:15
Казано честно, всичко ни е наред!!!
Тъй че споко си гледаме напред!!!
25 Март 2006 19:32
Професорът ни казва:"Я погледнете театрите...зала "България"...зала 1 ня НДК.Идейте и инициативите в момента са стршно много.Всичко това говори за липса на духовна криза..."А всичко останало?Наверно поради честите си гастроли в чужбина професорът се е пооткъснал от родната действителност.Духовната криза е очевадна.Тя се натрапва и с безогледното и в повечето случаи необосновано отрицание от някои медии и форумци на всичко случващо се в България.Умразата , породена от чувството на недооцененост и завист към другия, към успелия и сега не е остояла, изкочила е като злия дух от бутилката и ни се натрапва с лукавата си усмивка и безпардонно циничен ник.
25 Март 2006 22:57
Герой от Кербала нападна ченгета за отмъщение
В. "МОНИТОР"-26.03.2006
Почетният гражданин на Стрелча редник Станислав Иванов ще бъде изправен пред военен съд с обвинение за хулиганство. Кадровият военнослужещ строшил с камъни прозорците на къщите на двама полицаи, които взели шофьорската му книжка заради употреба на алкохол.
Картечарят от 61-ва Стрямска бригада пристигнал почерпен пред нощна дискотека в Стрелча. Спрял на паркинга така, че другите коли да не могат да излязат от него, и започнал да форсира двигателя. Полицаите капитан Нешо Нешев и главните сержанти Богоя Евтимов и Илия Власакев го принудили да даде проба за алкохол. Дрегерът отчел почти 1 промил. Малко по-късно войникът нападнал домовете на полицаите.
Станислав Иванов е един от героите на нашата мисия в Кербала, потвърдиха негови колеги. Той беше картечарят, който стреля по движещата се срещу българската база "Индия" цистерна с експлозиви във фаталния 27 декември 2003 г. След това оказа първа помощ на починалия от раните си командир на рота майор Георги Качорин.
25 Март 2006 23:02
Пешо Мастиката, Разбира се , че става дума за Юдеи, ОБАЧЕ : Нали си спомняш знаменитото " фатално " сякаш Фащаш някого за гушата. И с Йодеи - като Злодеи . Това си е ТМ на Поморийски. А може и просто да си е неграмотен човека.
25 Март 2006 23:23
>>><<<
Йодейски иде от Йода - герой на 800 години от детски приказен филм , който всички знаят..
26 Март 2006 03:34
Ква криза бе, в БГ няма духовност.
26 Март 2006 04:48
Народният театър не е цяла България, Чушков
Нито пък София
Една лястовица пролет не прави
Иди да видиш младите по барове и дискотеки
какво слушат и какво ги вълнува.
Влез в първото училище и попитай колко
от присъствашите са ходили на тетър
поне един път в живота си.
Думата е катастрофа, не криза
26 Март 2006 08:50
Слънчо, ама си прав, в същия този филм казват, че истината има много лица и всичко зависи от гледната точка. Господинчото отгоре плямпа за своята си гледна точка. Смирненски много добре го е описал в "Приказка за стълбата"
26 Март 2006 09:08
Вучков, не си прав тука.
Духовност има.
Всички го духат вкупом на една шепа
отрепки, крадци и мошеници.
26 Март 2006 09:19
Каква духовност има?
Погледнете интернет изданията на вестниците: пълни са с правописни грешки, допуснати от журналисти.
Щом и те са неграмотни какво да очакваме от другите хора?
26 Март 2006 18:07
Интервютата с "интелектуалци", "творци", "хора на духа" и др. подобни определения в българските медии са жанр, които винаги искрено ме е впечатлявал. Уточнявам, че поставям горните думи/изрази в кавички не за да иронизирам, а защото не съм съвсем сигурен какво точно означават (Какво значи интелектуалец, например?).

Вижте в какъв спектър варират въпросите - от ланшния сняг до подкрепата за културата в ЕС, после за българската народопсихология и т.н. Представяте ли си същите въпроси да бъдат задавани на човек с друга професия (политик, машинен инженер, адвокат, ...)? Звучи някак странно, нали?

Защо журналистката очаква от проф. Чучков да й даде смислени и компетентни отговори по всички тези теми?

Повече - на културно-политическия сайт: http://culturalpolicy.dir.bg/_wm/diary/di ary.php?did=19161&df=46&dflid=3
26 Март 2006 18:36
Слънчо6, от Йода я Ми ние не сме юдофоби де!
26 Март 2006 18:53
Интересно, Чучков, споменава два пъти, че трябвало да се променим ?! и защо аджеба трябва да си го променяме, щом няма духовна криза?, но не мисленето, та мисленето ни поучава и с какво право? Такива сме, и такива да ни възприемат. Кви са тези "духовни" студенти в Париж, нали имат мислене, пък протестират за интересите си, а ние променяме законодателството си за да приличаме на тях... Смях. Стига с тези българи "граждани на света", които ще ни промеят мисленето... Променим ли си мисленето ще станем едно нищо...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД