:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,315
Активни 754
Страници 23,880
За един ден 1,302,066

Реанимация на рейтинга за 1.60 лв.

След непопулярните мерки в здравеопазването БСП реши да замаже положението с отпадането на потребителската такса
Снимка: Юлиян Савчев
Освен че допълва дохода на личните лекари, потребителската такса има и възпиращ ефект. Ако отпадне, трудно работещите хора ще могат да се доберат до здравна помощ.
Цели 7 месеца някак не личеше, че именно БСП е на власт. Левицата героично удържа без нито една ярка соцпостъпка. Дори в най-благодатните за леви решения сфери - социална политика, здравеопазване, образование. Всъщност без последното - там министерства коалиционен партньор. Емилия Масларова щедро обещава и храбро се бори с МВФ и Пламен Орешарски, но явно битката е неравна - реално и в социалната сфера почти няма ярко популистко действие.

В здравеопазването пък цари направо десен порядък - обяви се край на трупането на дългове, свободните харчове и издържането на раздути структури. Държавата не е майка-хранилница, заканва се проф. Радослав Гайдарски и дава ясно да се разбере, че макар парите за неговия сектор да са под границата на жизнения минимум, всички трябва да опитаме да оцелеем с толкова. Гайдарски стартира мандата си в министерството на здравеопазването с непопулярни мерки - смени ръководствата на най-задлъжнелите болници и моментално отнесе обвинения за червена метла. Здравната каса пое изцяло финансирането на лечебниците и дава пари само за свършена работа, т.е. болниците минаха изцяло на принципа "Който не работи - няма да яде". Принципът веднага пожъна рейтингопоразяващ резултат - лекари и сестри започнаха да протестират за орязаните си заплати. Мерките на всичко отгоре нямат бърз ефект - опашките и корупцията по кабинети и клиники продължават. Паралелно продължават да се появяват и съобщения за липсата на това или онова животоспасящаво лекарство. Обидно никой не забеляза, че лично премиерът Станишев се зарече, че от догодина ситуацията в здравеопазването рязко ще се подобри. Напрежението расте, управлението трупа негативи. Време е за реанимационни мерки.

В такъв момент животоспасяващо въздействие може да окаже само



един популистки жест,



издържан в традициите на БСП.

За тази цел нищо не може да се сравни с внасяне и дори приемане на първо четене в социалната комисия на парламента на законопроект за премахването на потребителската такса. Моментален ефект, касае всички, а ако някой не помни - беше и предизборно обещание на Коалиция за България. От политическа гледна точка - идеално. Е, има един риск - да скочат и личните лекари и специалистите в доболничната помощ, тъй като ще бъдат лишени от сериозен доход. Ако едно джипи получава средно на месец 1500 лв., 300 лв. от тях са от потребителски такси. Депутатите от левицата обаче твърдо обещават, че ще компенсират докторите, макар все още неясно как.

По обясними причини, тази такса мъчи най-вече електората на БСП, да не забравяме - и на ДПС. За посещение при лекар тя е 1% от минималната работна заплата, или 1.60 лв. в момента. За ден престой в болница е двойно повече. Ако пациентът трябва да иде при джипито си, след това на специалист, че и на финала в болница, се натрупва сериозна сума, дори и никой да не му иска рушвет или да си плати за лекарства и консумативи. Социално слаби, деца и тежко болни са освободени от плащането, но според министър Гайдарски лекарите масово им искат парите. Ако го спазваха - 80% от пенсионерите нямаше да плащат. За капак изискването на здравната каса рецептите на хронично болните да се подновяват всеки месец води по кабинетите милиони пациенти. Те с доктора може и да не се срещнат, рецептата я дава сестрата и несправедливо прибира 1.60 лв. На някой може да му изглежда дребнаво,



но не и ако живееш с пенсия от 100 лв.



Както казва депутатът от БСП доц. Тодор Кумчев - "населението да получи глътка въздух".

Единствено от тази гледна точка има резон да отпадне таксата. 1500 лв. е добър доход, но джипито като едноличен търговец има и достатъчно разходи - заплати на сестра, осигуровки, режийни, документация и т.н., така че реалното му възнаграждение е далеч по-ниско.

Но извън популисткия ефект, подобна промяна няма да доведе до нещо по-добро, дори напротив. Идеята на потребителската такса е да има възпиращ ефект и пациентите да търсят медицинска помощ, само когато смятат, че им е необходима, а не когато имат нужда от социален контакт или да се приютят в болница. Ако таксата изчезне, огромните опашки пред лекарските кабинети ще набъбнат дотолкова, че няма да остане нито един млад и работещ човек, който да успее да се добере до личния си лекар. Болниците, които и без това имат силна склонност да източват здравната каса, ще приемат пациенти за щяло и нещяло. Да не говорим, че ако медиците ще се компенсират заради таксата, парите няма откъде да дойдат, освен от бюджета на здравната каса. Която не само че всички ние пълним солидарно, ами е и традиционно недостатъчен.

На всичко отгоре подобен "социален" жест е циничен на фона на всички проблеми в здравеопазването. Вместо да дава "глътка въздух" с отпадането на плащане от 1.60 лв.,



БСП да помисли как да ограничи рушветите,



липсата на качество и безумните изисквания на НЗОК, които формират опашките по кабинетите.

Сигурно затова и в самата соцпартия още не могат да се разберат за таксата. Социалната комисия в НС прие промените, но някои червени депутати са против отпадането на плащането. Според едни трябва да се махне само таксата в доболничната помощ, според други - и за болниците. Здравно министерство също дава отпор, като предлага плащането да остане, но да се фиксира на 1 лв.

Дано се разберат. Предизборно БСП обеща и всеки да има право на двама лични лекари. Ако се сетят и за него...
18
2043
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
25 Март 2006 01:09
Да бе в огороде бузина а в Киеве дядька
Това е за материалчето
Но има и зрънце истина - всъщност джипитата взимат парите си без труд
А как е с мотивчето - няма безплатен обяд, а?
25 Март 2006 08:19
Предложение: Здравната вноска се разделя на две - Такава за джипи и втора за лечение в болница и всеки си избира каква вноска да плаща - първа, втора или двете заедно. Онези които си плащат вноска 1 - за джипи - не плащат за преглед, а другите си плащат по оповестен списък пред кабинета. По този начин всеки сам ще си прецени каква вноска му трябва и съответно може да реши да си внася двойно повече пари във втората - за лечение в болница, когато му се наложи, а не за джипи, което не посещава, пък и то не се интересува от него, а само от бройката му. По този начин джипитата ще печелят повече, защото ще получават пари за прегледан болен - от здравната каса за осигурените и от самите неусигурени за еднократен преглед. Също така ще има конкуренция между лекарите - те ще се борят за прегледан пациент, а не за записан такъв. За целта обаче трябва да се направят някои промени и най важната е - Здравните вноски да се натрупват, така както се натрупват спестяванията, а не да се харчат за луксозни возила на работещите в касата и да се раздават на бройка на джипитата.
След като джипитата са еднолични търговци да си закупят от съответната община по пазарна цена кабинетите или да си плащат наема такъв какъвто трябва да бъде, защото когато те взимат пари си ги изчисляват на пазарен принцип, а когато плащат за кабинет в бивша поликлиника, наема е символичен.
Със събраните средства от наеми и продажби, общината ще може да си позволи да поддържа една общинска болница, а останалите да се продадат -ПО ПАЗАРНИ ЦЕНИ НА КВ.М. СГРАДНА ПЛОЩ и в тях да се въведат съответните тарифи. Лекарите, които считат че заплатите им трябва да бъдат като на колегите им в Европа или Америка да си поставят съответния ценоразпис и да обслужват пациенти с американски и европейски заплати. За средностатистическия българин с 300-400 лева заплата ще останат университетските клиники и общинските такива.
25 Март 2006 09:29
Tова, че си Здравкова, не значи задължително че си наясно с темата
25 Март 2006 09:43
Дописката е правдива , само дето представя ситуацията малко по-загладена отколкото е в действителност.
25 Март 2006 11:06
Да му е.. ....татататата
Значи отиваш в общината и там някоя си гологъза гърла за някакъв си памфлет мое да ти земе 10 лв , а пък труда на лекарите.............Абе що ли пиша ами не хоа да си върша работата
25 Март 2006 12:54
Повечето от обядите са безплатни. И закуските и вечерите. За малцина.
25 Март 2006 13:58
Гайдаре, Гайдаре по-зле никога не е било. Ходи да си оперираш в Правителствена болница и в частната си болница във Видин и ни остави на мира. Мръсно комунистическо пр*се си ти.
25 Март 2006 16:28
Понеже преди време един форумец ме попита дали съм чел Арчибалд Кронин, та се сещам за "Приключения в два свята".
След въвеждане на безплатно здравеопазване в миньорско градче, Кронин го викат на спешно домашно посешение къде полунощ или след това.
Младата пациентка го пита нещо от сорта: "Защо толкова много се прозявам и не мога да заспя?"
Толкова за абсолютно безплатното здравеопазване.
25 Март 2006 19:10
През месец Март платих по 1, 60лв
При джипито-1, 60лв.като ме прати,
За Преглед при очен лекар - 1, 60 лв.
За преглед при кардиолог два пъти по 1, 60лв.=3, 20лв.
За кръвна проба- 2лв.
Пак при джипито - 1, 60лв.за отчитане на резултата, което прави общо =10лв. и написване на рецепта на стойност 27лв.Излезе общо = 37лв.а съм пенсионер и аз.Познайте от какво ще хвърля топа?От това, че не мога да си платя сметките, или от болест?Лошото е, че съм плащал 40г.здравни вноски, плащал ги е и баща ми и майка ми, които починаха без да са ги ползвали, а сестра ми се води, че не е здравно осигурена.Кой плати и "безплатното"образование на лекарите?Та питам, къде отиват парите на здравно осигурените, които умират вчера днес и утре?
26 Март 2006 00:07
Нютоне,
Ще ти кажа това, с което завърших постингите си вчера:
Ако нещо не ти аресва в българското здравеопазване - обърни се към първоизсточника - господа политиците!
Аре със здраве!
26 Март 2006 00:26
Както многократно вече съм споменавал, всичко, Нютоне, зависи от гледната точка. Това, което си написал е твоята гледна точка. Ако питаш докторите, обаче(и ако не стачкуват за повече пари в момента), те ще ти кажат "ебаго, само десет лева, а докторите сме толкова много учили(те безплатното, де викаш, образование го съобщават като тормоз)! Я гледай, хората(политиците) станаха вече милиардери в зелено, а ние още с първия милион се зориме! Срамота е, доктори сме! Демократи!
26 Март 2006 03:20
Съгласен съм с Мукадата. Сега обаче си мисля друго нещо. Възпиращата такса беше нужна по времето на социализма, когато хиляди пенсионери се чучкаха по поликлиниките с единствена цел за пореден път да си проверят кръвното и урината. В същото време млади тогава хора, не можеха да се доберат до лекар. Сега е друго. Лекарите имат нужда от повече пациенти - заплаща им се на калпак. Та сега предложението ми е, добре нека премахнат таксите. Но тогава нека здравната каса или друг орган да плаща на лекарите за всеки преглед, тя да им изплаща тези такси по 1% от най-ниската заплата. Но напълно безплатно здравеопазване не трябва да има, защото това създава предпоставки за неглижиране на собственоот здраве и неужважение към професията на медиицнските кадри.
26 Март 2006 12:05
Майка ми е пенсионер, лекар с многогодишен стаж и по времето на соца-отличник на МНЗ. Спомням си за нея тогава (аз бях ученик), когато работеше като главен лекар на поликлиника V-ти тип в малко градче като за човек, който идваше понякога в къщи само да се наспи. Като шеф, тя поемаше дежурствата на отсъстващите колеги (един се разболял, на друг детето му болно, а и една голяма част бяха софиянци-имали проблеми с пътуването). Та е имало месеци, в които изкарваше до 10-14 дежурства от 30 дни.
Когато тръгнеше да се прибира, по улицата я хващаха поне за 3-4 домашни посещения.
26 Март 2006 12:08
И куриозна случка-сестра ми (тогава ученичка в 7-ми или 8-ми клас) отваря на позвъняване на вратата в 14.00-14.30 на около 50 годишна другарка, която държеше точно майка ми да я прегледа. И, като не повярвала на сестра ми, че търсената от нея докторка наистина не е в къщи, просто я избутала и нахълтала вътре да прави проверка във всички стаи-да не би случайно лекарката да се крие.
А в същото време майка ми бе в извънработно време и имаше дежурни в поликлиниката, в спешния кабинет.
Та, бай Тодоре, при цялото ми уважение към тебе, наистина зависи от гледната точка. Но и никой не поставя въпроса лекарите да станат милионери.
26 Март 2006 22:09
Нютон,
че си прав е вярно! Но не разбра ли, че и лекарското съсловие като политиците са завързани като черва, и те си имат лоби и са велики, и жалки, както всеки от нас.
26 Март 2006 22:20
Посейдон,
Ти като пишеш верваш ли си в написаното?
С огромно удоволствие ще ти дам адреса си, ела и провери къде и що имам в къщи, после ще обясняваш сестра ли имаш, ти ли си сестрата, или сестра ти е положила цветя !
27 Март 2006 07:28
Пасиве,
Вярвам си, щото е истина.
Аз също мога да ти дам, моя адрес, адреса на майка ми и този на сестра ми. Питай ги тях дали е истина написаното от мен.
Ти не си виждал такова нещо-ерго, то не съществува и не е съществувало. "Епа такова животно нема". Ама жирафи има.
Никой не е отварял дума за това ти какво имаш, нито пък аз или майка ми.
И просто се чудя как и защо избрах тази професия, а и сестра ми-тя сега е лекар с 2 специалности в Онкологичния институт в София и е много добър лекар. Аз не работя там.
Ако знаех какво иде и в цялата ни страна, и в здравеопазването ни-никога нямаше да избера тази професия, повярвай ми. Мисля, че и сестра ми също. Ама пусти идеализъм...
Дъщеря ми поне се ориентира правилно-избра си твоята професия.

Редактирано от - Посейдон на 05/08/2006 г/ 13:11:59

27 Март 2006 07:32
Ах, да-дъщеря ми вече не е в България.
Остани си със здраве!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД