"Здравната вноска трябва да се увеличи от 6 на 8%", обяви депутатът от БСП и зам.-шеф на здравната комисия в парламента Тодор Кумчев. Още не са напълно ясни икономическите показатели на болниците за тази година, но е факт, че големите клиники продължават да трупат дългове, тъй като парите не са достатъчно, смята той.
Държа вноската да скочи, но е трудно да се каже дали това ще стане от догодина, допълни Кумчев. "Това е политическо решение, до май трябва да е готова макрорамката на бюджета за 2007 г. и тогава ще е ясно дали осигуровката ще се увеличи. Никъде в Европа няма толкова ниска осигуровка за здраве", припомни депутатът.
Ако осигуровката скочи, може работникът да плаща 3%, а работодателят - 5%, каза още Кумчев. В момента работникът заделя 2,1%, а работодателят - 3,9 на сто. Ако не се увеличи данък здраве, има вариант да се вдигнат сумите, с които държавата осигурява децата и пенсионерите, за да има повече пари в здравната система, смята депутатът от БСП. Сега бюджетът внася на дете по 1.32 лв. месечно за здраве.
НДСВ също настоява за 8% вноска, а увеличението ще доведе до финансиране на допълнителни клинични пътеки, обяви депутатът Тодор Костурски, цитиран от агенция Фокус. Според него обаче трябва да се въведе минимален пакет от медицинска помощ, която да е гарантирано безплатна и да се покрива от здравната каса. Останалите услуги над минимума ще се доплащат от пациентите, а за социално слабите копеймънтът ще се поема от държавен фонд, обясни жълтият депутат.
От здравното министерство пък смятат, че трябва да се изчака още няколко месеца, за да се види колко е реалното недофинансиране на системата и след това да се вземе решение дали да се увеличи вноската, или да се регламентира доплащането.
ПРОТЕСТ
Над 50 медици, членове на "Подкрепа" от университетската болница и центъра за спешна помощ в Плевен, протестираха вчера. Те настояват да се върне размерът на възнагражденията им от м. г., да се преразгледат цените на клиничните пътеки, а отделяните средства за здравеопазване да се повишат от 4,4 на 8% от БВП. Лекарите настояха още държавата да поеме дълговете на болниците от началото на годината. Те искат и повишаване на заплатите в спешната помощ поне с 50% от 1 юни.
|
|