:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,799,195
Активни 497
Страници 26,069
За един ден 1,302,066

Депутати: Здравната вноска трябва да стане 8%

От НДСВ пак искат и въвеждане на официално доплащане
Тодор Кумчев
"Здравната вноска трябва да се увеличи от 6 на 8%", обяви депутатът от БСП и зам.-шеф на здравната комисия в парламента Тодор Кумчев. Още не са напълно ясни икономическите показатели на болниците за тази година, но е факт, че големите клиники продължават да трупат дългове, тъй като парите не са достатъчно, смята той.

Държа вноската да скочи, но е трудно да се каже дали това ще стане от догодина, допълни Кумчев. "Това е политическо решение, до май трябва да е готова макрорамката на бюджета за 2007 г. и тогава ще е ясно дали осигуровката ще се увеличи. Никъде в Европа няма толкова ниска осигуровка за здраве", припомни депутатът.

Ако осигуровката скочи, може работникът да плаща 3%, а работодателят - 5%, каза още Кумчев. В момента работникът заделя 2,1%, а работодателят - 3,9 на сто. Ако не се увеличи данък здраве, има вариант да се вдигнат сумите, с които държавата осигурява децата и пенсионерите, за да има повече пари в здравната система, смята депутатът от БСП. Сега бюджетът внася на дете по 1.32 лв. месечно за здраве.

НДСВ също настоява за 8% вноска, а увеличението ще доведе до финансиране на допълнителни клинични пътеки, обяви депутатът Тодор Костурски, цитиран от агенция Фокус. Според него обаче трябва да се въведе минимален пакет от медицинска помощ, която да е гарантирано безплатна и да се покрива от здравната каса. Останалите услуги над минимума ще се доплащат от пациентите, а за социално слабите копеймънтът ще се поема от държавен фонд, обясни жълтият депутат.

От здравното министерство пък смятат, че трябва да се изчака още няколко месеца, за да се види колко е реалното недофинансиране на системата и след това да се вземе решение дали да се увеличи вноската, или да се регламентира доплащането.



ПРОТЕСТ

Над 50 медици, членове на "Подкрепа" от университетската болница и центъра за спешна помощ в Плевен, протестираха вчера. Те настояват да се върне размерът на възнагражденията им от м. г., да се преразгледат цените на клиничните пътеки, а отделяните средства за здравеопазване да се повишат от 4,4 на 8% от БВП. Лекарите настояха още държавата да поеме дълговете на болниците от началото на годината. Те искат и повишаване на заплатите в спешната помощ поне с 50% от 1 юни.
21
2021
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
03 Април 2006 21:46
И десет процента да стане здравната вноска - все тая...Парите пак ще потъват в обръчите от фирми - за лекарства на цени над европейските, за несекващи ремонти и за мъртви души...Тояга трябва, ТОЯГА!!!!
03 Април 2006 21:53
Що не си кажат направо - да стане 99% и то веднага! Неофеодализъм в действие!?
03 Април 2006 22:14
да ги увеличават бе


_________________________________
ДАРБАТА да управляваш е дарба, не тапия.

Редактирано от - kaily на 03/04/2006 г/ 22:33:34

03 Април 2006 22:25
Никъде в Европа няма толкова ниска осигуровка за здраве", припомни депутатът.

И никъде в Европа няма толкова ниска средна заплата и толкова висока депутатска.


03 Април 2006 23:41
"Здравната вноска трябва да се увеличи от 6 на 8%", обяви депутатът от БСП
Социална партия, никакви изненади.
04 Април 2006 00:51
04 Април 2006 02:38
"Никъде в Европа няма толкова ниска осигуровка за здраве", припомни депутатът."
Айде бе нямало никъде в Европа. Е па като лъжете поне се съобразявайте, че хората не са толкова кухи, че да не се информират. А пък аз в Австрия защо ли плащам по 60 евро на месец.... не съм чул вноската да е % от заплатата. Дори чуждестранните студенти заплащат по 22 евро месечна вноска. При средна заплата в Австрия около 2000 евро, тези 60 май не правят 8%, ами май 3%, което както и да го погледнеш си е по ниско от ставката в БГ
04 Април 2006 06:52
Нормално е да бъде фифти/фифти - 50% от заплатата за пенсионни фондове, другите 50% за здраве.
Социалистите ще Ви обяснят, че в същност както и преди не работите за пари!
04 Април 2006 08:56
Ако ще се увеличава нещо, то това трябва да са кирливите 1, 50 лева за преглед. Това са единствените пари, които отиват при тоя, който заслужава - лекаря. В Германия таксата за преглед е 10 евро, от което излиза, че дори да сметнем 5-6 пъти по-ниските заплати в България, тази такса в България е твърде ниска и по германския пример трябва да е поне 5 лева. А че е твърде ниска си личи по това, че пред вратата на моя личен лекар има постоянно присъствие от 20-тина едни и същи хипохондрици, скучаещи пенсионери и препродавачи на лекарства от безплатната рецепта. В Швейцария дори зъболекарските услуги изобщо не се покриват от задължителното осигуряване - за тях се плаща САМО КЕШ! Да, швейцарците печелят повече, но пък да не казвам каква е цената на една пломба! Първоначалните прегледи, дребните изследвания и зъболекарските услуги трябва да се плащат само КЕШ! За покриване от здравната каса трябва да останат само по-тежките заболявания, за които здравна вноска от 3-4% месечно е напълно достатъчна![/b]


Редактирано от - bot на 04/04/2006 г/ 10:00:39

04 Април 2006 09:14
Какви вноски бе урунгели...
Защо са ни 305 болници наречени "МБАЛ" ем не *бал...
Нали като закъсаме с здравето търсим само медицинска академия София и още две три други
04 Април 2006 09:20
Г-н Белчев, не знам за какви такси говорите в Германия, но ако там си здравно осигурен, не плащаш почти за нищо. Ходил съм там по законен път, т.е. работодателя плаща осигуровките, ходил съм на лекар и стоматолог и не съм платил и една марка. Колкото до таксата, и аз съм за, но да е поносима, около лев. Твърдо съм против обаче за вдигане на здравноосигурителните вноски. Какво се получава сега? Някои болници се оправят с тези вноски, а други не. Ако се вдигне вноската, всъщност ще финансираме лошото управление и премиите на лекарите в тези заведения. Има и други начини за увеличения на постъпленията, като по-голямата им събираемост, например. Сега около милион българи не плащат нищо, а ползват услугите, да почнат от тях...
04 Април 2006 09:23
Айде сега умнико ми обясни как ползват услугите ония, които не плащат?
Щото аз хабер си немам, е, не плащам да речем, отивам на дофтор и он ми иска докимент за платени вноски, иначе нема ме прегледа.
Та кажи какъв е тоя пиниз да не плащаш и да ползваш, че да се възползвам от него.

_________________________________
ДАРБАТА да управляваш е дарба, не тапия.
04 Април 2006 09:36
Кайли, мойто момиче, плащаш веднъж - или здравна вноска или прегледа (лечението) кеш.
В Вългария плащаш 3 пъти за едно и също нещо.
1. Здравна вноска (не коментирам размера)
2. Потребителска такса.
3. Медицински услуги, свързани с лечението, които някой заспал ненормалник е пропуснал да включи в клиничната пътека.
До преди една година нямаше клинична пътека за ОРГТОПЕДИЯ, така че имаш/нямаш осигуровка цакаш кеш.
Проблемът не е в размера на здравната вноска, а в механизма на плащанията на извършеното лечение. Лично съм се уверил, че НЗОК не плаща 100% необходимите за лечение суми. Това е основната причина за дълговете на болниците.
Трябва да се мисли за изцяло нова система на здравно осигуряване, при която хора като Букарев ще се редят пред бюрата за безработни, а няма да тероризират и лекари и пациенти.
04 Април 2006 09:53
dobadoba, таксата от 10 евро на преглед в Германия я въведоха преди 2 години и с нейна помощ здравните каси за първи път в историята си завършват годината с печалба. Причината не е в кирливите за немския стандарт 10 евро, а за това, че ниой не ходи на лекар за щяло и нещяло. Например някой ако иска да кръшка от работа, ще му се наложи да плати 1 преглед + 1 контролен и това прави вече 20 евро. В България принципът е точно обратен - миналата година са регистрирани стотици хиляди фиктивни инвалиди. Ето там отиват реусурсите на държавата и едно е сигурно - дори вноската да се качи на 20%, разлика в качеството на здравното обслужване няма да има никаква. Даже ще стне още по-зле по мое лично мнение - картините на покъртителна мизерия при 20% вноска ще станат още по-страшни. Просто защото щом в една гнила система наливаш още пари, ти мултиплицираш нейните резултати. Така ако сега в болниците има плъхове в мазетата, то при по-висока вноска плъховете вече ще хапят пациентите в реанимацията.

Редактирано от - belchev на 04/04/2006 г/ 09:58:30

04 Април 2006 10:06
Значи аз имам съвсем конкретен въпрос и мисля, че го зададох достатъчно ясно и точно.
Не ми отговаряйте на въпрос, който не съм задавала.
Как става пиниза да не плащаш, пък да ползваш, при положение, че всеки доктор първо ти проверява осигуровките? И чак после те преглежда.
Или не е така-не съм ходила на доктор от години, господ здраве да ми дава.

_________________________________
ДАРБАТА да управляваш е дарба, не тапия.
04 Април 2006 10:27
Господ здраве да ти дава, Кайли. Пожелавам ти от сърце да не ти се налага да ходиш на лекар до края на живота си. В България нещата не стоят точно така. В България през декември и през юни се провежда лов на пациенти. Когато лекарят те запише в своята листа, започва да получава по 1 лев на месец за тебе - идвала/не идвала - без значение. Това е една от причините за големите опашки пред някои лекарски кабинети. Здравно-осигурителната книжка не служи за нищо (дори и за тоалетна хартия не става). Здравната каса исплаща на лекаря прегледите по талони. Много често лекарят разбира, че е прегледал неосигурен пациент един месец, след това. Така че в повечето случаи лекарите не се виновни, че са си свършили работата.
Затова винаги съм твърдял, че трябва да се смени системата. Няколко пъти съм давал за пример съществуващата преди 1952г в България здравно осигурителна система. Колкото и да е била несъвършена, при нея поставения от теб въпрос просто не е можел да съществува.
Още веднъж Бъди здрава!
04 Април 2006 11:23

Г-н Белчев, струва ми се, че Вие разсъждавате (прекалено силна дума във Вашия случай) на принципа: “На чужд гръб и сто тояги са малко”. След като ни давате за пример Германия, сигурно знаете, че германските здравни застраховки покриват стойността на всички изписани от лекар лекарства, както и почти всички стоматологичните услуги. Никой никъде в Германия за лекар не плаща кеш! Въведената отскоро такса от 10 евро е изключително оспорвана и се говори за нейната отмяна. Категорично не съм съгласен, че 10-те евро такса в Германия би трябвало да се равняват на 5 лв. такса в България. Това е пълна глупост. Съобразено със стандарта на двете страни 10-те евро такса в Германия са еквивалент на максимум 1 лв. такса в България. Това означава, че еднократната такса за преглед в България и в момента е по-висока от тази в Германия!
04 Април 2006 11:42
Горния, лекарствата се плащат с едно малко изключение - че отново има самоучастие в рецептата - 8 евро, ако не са го вдигнали междувременно. Относно тоягите на чужд гръб - ти това си го написал с презумпцията, че в България има някакви си въображаеми богаташи, които ще ти покрият здравното обслужване с данъците и осигуровките си. За твое съжаление, картината е точно обратната - малкото богаташи в България са станали такива чрез кражба от данъците и осигуровките на средната класа. В такъв случай - благодаря, нема нужда!
04 Април 2006 13:59
...онази вечер един доктор се изказа по телевизията оплакваше се че му намалили заплатата и сега с тези 500-600 лева дето ги вземал малко били (...е прав е човека ) и даваше примери как в западна европа колко вземали медиците...... да ама не....алчността няма граници...... тук е българия и много хора работят 2 или 3 месеца че някъде и по-вече за тези пари дето той ги взема за 1 месец а той колко си изкарва отгоре е друг въпрос а за качеството на здравеопазването е отделна тема....аман от вълци в овчи кожи....
04 Април 2006 16:24
Федя
За съжаление тези пари не отиват в болниците, при лекарите или някъде където се ползват за нещо свързано със здравеопазването а в любимата на всички ни НЗОК.
НЗОК е постигнала нещо невиждано в най-най-новата българска история на публичната администрация - близо 100% събираемост и близо 0% прозрачност при харченето...
04 Април 2006 16:52
Съжалявам за недоразумението за Германия, май съм поизостанал с промените там. Но както и да е. Да се върнем към основния въпрос: щом не достигат парите, трябва ли да се вдигнат вноските? Или трябва да се търсят начини за повишаване на събираемостта на тези вноски? Определено съм за второто, както и за по-рационалното им харчене. Примерно тази година имаме по-евтини лекарства при НЗОК. Види се, има начин да се постигне намаление, може би с взаимни отстъпки. Колкото за нископлатените лекари, питайте ги в какви къщи живеят и какви коли карат. Ще установите, че не са с чак такива проблеми /освен ако имотите не са на чуждо име/.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД