:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,798,936
Активни 319
Страници 25,810
За един ден 1,302,066

МОН безпомощно за приема на първолаците

За поредна година просветното министерство демонстрира безпомощност около наплива на прекалено много първолаци към училища с добро реноме. Приемът в някои училища вече започна, като пред тях се извиха дълги опашки от чакащи и през нощта родители.

"Необходимо е законодателно решение - или да се върне задължителното записване в училища в района, или да се въведе селекция на учениците", коментира просветният министър Даниел Вълчев. Вълчев обаче не харесвал и двата варианта. Правото на свободен избор на училище е гарантирано със закон. Въвеждането на селекция пък не било уместно, защото нямало основание да се иска от все още незаписали се в училище деца да демонстрират умения. До момента никой не е предлагал на МОН друг вариант.

Проблемът с приема на първолаци стои от дълги години в големите градове. Заради големия наплив към някои училища в тях не остават места за деца от района. Някои школа провеждаха незаконни изпити, за да подберат малчуганите. В други райони пък се организираха лотарии за попадане в списъка на случаен принцип.
5
1625
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
03 Април 2006 22:13
За какво е "помощно" МОН?...
До момента никой не е предлагал на МОН друг вариант.

Интересно, за какво получават заплати г-н Министърът и заместниците му?...
04 Април 2006 08:07
Рeшението е не да се прави избор между деца, а да се покачи качеството на образованието в останалите училища. И едните и другите получават еднакво финансиране - очевидно е необходим обмен на опит или налагане на ред.
04 Април 2006 09:12
Ееех - върви ми да споря с теб, Добри!
Още една тема, по която имаш гледна точка, ама...
Проблем се явява с `елитни` училища в центъра на града. Образованието в тях, както и грижите за децата не винаги са по-добри в сравнение с немалка часто от кварталните училища - да не говорим, че и дилъри има, и бомби като пред 7мо!
Освен въпросното `качество` немалък дял (ако си обърнал внимание на анкетите или си говорил с родители) в желанието на родителите е детето да е наблизо - майката предпочита да може м рамките на 5-10 минути да може при нужда да стигне до детето, което също така компенсира и тази несигурност, която има и в кварталните, и в предпочитаните училища - а те работят предимно в центъра!
Само повишение на качеството на образование няма да стигне - децата не стоят в учебните стаи непрекъснато!
04 Април 2006 09:16
Съгласен съм с горния - не може за десетина училища в страната и за някакви си 400-500 човека да се прави промяна в закон и с това да се занимава цялата държава. Най-добрия, но и най-трудния вариант е да се изравни качеството на образованието във всички училища!
04 Април 2006 16:11
Редник,
аз имам предложение към Министерството - тази година се закриват 3те училища с най голям наплив и кадрите се разпределят между останалите в рамките на града. Слеващата година за да има баланс се откриват три нови, като в тях се избират учители от всички училища на случаен принцип, а на следващата година се повтаря схемата от първата...
Приемам годишната министерска заплата скромно, но със съзнанието за добре свършена работа...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД