Заради съмнения за лобистки интереси и отваряне на голяма дупка в бюджета в средата на годината президентът Георги Първанов наложи вето на промените в Закона за акцизите.
Той бе приет в последните дни от Народното събрание. С него беше отменен дължимият при внос акциз върху кафето. Очакваните загуби от отпадането му са 20 млн. лв. до края на годината.
От 1 юли кафето не трябва да се облага с акциз. По средата на годината не се променят данъчни ставки, обясниха още преди време от Министерство на финансите, но не коментираха решението на парламента.
Президентът смята, че промените противоречат на Закона за устройството на държавния бюджет и че те ще лишат бюджета от значителни приходи, разходването на които вече е планирано. "Данъчни облекчения за стопанските субекти, предоставяни в нарушение на Закона за устройството на държавния бюджет, пораждат съмнения за лобизъм и опит да бъдат защитени корпоративни интереси в нарушение на интересите на държавния бюджет", е мотивът на президента.
Първанов не отхвърля данъчните облекчения за българския бизнес. Но смята, че те трябва да са прозрачни, а не да се внасят между първо и второ четене на закон, който урежда други въпроси. Промени бяха предложени от група депутати, начело с Нина Радева, шеф на бюджетната комисия.
Първанов смята, че ако премахването на акциза за кафето се налага от изисквания на ЕС, то трябва да се извърши от началото на следващата бюджетна година. "В противен случай се намаляват приходите в бюджета, без да е ясно с какво тази липса може да бъде компенсирана", смята той.
Парламентът ще заседава само веднъж преди вота - на 17 юни, когато тържествено ще се закрие. Единият вариант е ветото на Първанов да остане за разглеждане от следващото НС. Според шефа на парламента Борислав Великов обаче извънредно заседание ще има. Най-вероятно то ще е на 16 юни. Предстоят консултации с парламентарните партии. Вносителката на промените Нина Радева отказа пред "Сега" коментар с мотива, че чака становище на правния отдел на НС.
Според Великов НС в момента не е във ваканция, а просто не заседава. Това означава, че до 15 дни ще трябва да гласува ветото. Ако депутатите не го разгледат обаче, това означава, че такъв закон няма и промените не съществуват в правния мир. В случая акцизът върху кафето ще остане.
|
|