Правозащитници не изключват бизнесинтереси в конфликта в столичния кв. "Захарна фабрика", където българи настояват за изселването на роми. Там, където обитаваните от ромите земи са удобни за строежи на бензиностанции или хипермаркети, подобен мотив не може да се изключи, заявиха от Проект "Права на човека". Вчера кметът на община "Илинден" Георги Савов не бе открит за коментар на тази версия. На протеста в събота той обяви, че сам не може да изсели ромите, проблемът трябвало да се реши от правителството. И понеже случаят бил криминален - да се засили полицейското присъствие.
От СДВР съобщиха, че днес ще обявят какви допълнителни мерки за сигурност ще предприемат. Вчера цял ден от ръководството на Трето РПУ са имали срещи - с кмета, с инициативния комитет, който иска изселването на ромите, и с представители на самите тях.
По повод твърденията, че в гетото на един адрес са били регистрирани над 100 души, от полицията заявиха, че това е стара практика. Рекордът в ромските квартали в София бил 220 души на един адрес.
"Безкрайно напрежение ескалира от нищо и никакъв конфликт", смята Даниела Михайлова от фондация "Романи бахт". Такива има всеки ден, но този се раздухва заради предизборната ситуация, смята тя. В случая войната пламна от факта, че няма надежда за оцеляването на ранения 50-годишен професор по история Станимир Калоянов.
Фактът, че на протеста в събота, в защита на българите от квартала, се явиха само представители на националнистически партии - БНС и ВМРО, дава основание на Михайлова да подозира опит за разпалване на междуетнически нагласи и извличане на дивиденти. Сблъсъкът провокира и идея за разпръскването им по квартали така, че да не живеят в общност. Според лидера на "Гергьовден" Любен Дилов-син, последният проблем в София не е толкова сериозен, а се изострил чак след боя преди седмица.
|
|