С тези думи 74-годишният Теодоро Петкоф - син на български имигрант и на полска еврейка, обяви, че ще се състезава за поста държавен глава на изборите на 3 декември срещу настоящия президент Уго Чавес. Той направи съобщението си късно в четвъртък по телевизионната програма "Веневисион".
Това ще е третият опит на Петкоф - лидер на Движението към социализъм (МАС), да стане президент. Досега той се кандидатира два пъти през 80-те г. на ХХ век. Преди конституцията не позволяваше на един човек да се състезава повече от два пъти, дори ако е загубил. Основният закон обаче бе променен от Уго Чавес, който сега ще се бори за трети поред мандат.
Именно при Чавес голямото социално разслоение във Венецуела се е задълбочило още повече, след като той е започнал "революционните" си промени, смята Петкоф. "Бедността остава най-големият проблем на страната, която е пета в света по износ на петрол", каза кандидатът на МАС.
Самият Теодоро Петкоф претърпя през годините еволюция и от ортодоксален комунист се превърна в един от водещите икономисти в родината си. Като студентски лидер през 50-те г. той участва във въоръжената съпротива срещу режима на Маркос Перес Хименес. Точно заради сънародника ни хунтата във Венецуела създава прецедент. Тя обявява еднодневно прекратяване на огъня, за да може Теодоро да слезе в Каракас и да отиде на погребението на брат си, убит в сражение.
Сънародникът ни се превръща в жива легенда, след като два пъти успява да избяга от строго охранявания затвор, където е хвърлен за антиправителствена дейност.
През 60-те г., когато диктатурата във Венецуела вече е паднала, Теодоро Петкоф започва кариерата си на журналист. В началото той пише в органа на компартията - в. "Трибуна популар". През 1968 г. той се разочарова от комунизма. Причината е потушаването на Пражката пролет. Петкоф напуска партията и пише книгата "Чехословакия - социализмът като проблем", осъждаща интервенцията на Варшавския договор. В резултат е заклеймен лично от тогавашния съветски лидер Леонид Брежнев.
През 1971 г. Петков напуска компартията и основава Движение към социализма. Междувременно няколко пъти е избиран за сенатор. Върхът в политическата му кариера е през 1996 г., когато президентът Рафаел Калдера го назначава за министър на планирането. По това време Венецуела започва да страда от тежка икономическа криза. Под надзора на Теодоро Петкоф са приватизирани редица държавни компании и са намалени субсидиите.
В момента Петкоф е издател на вечерния вестник "Тал куал". Много хора виждат в него най-сериозния опонент на Уго Чавес. Засега обаче всички проучвания сочат доста голяма преднина за настоящия президент на Венецуела.
Желязната дама на Бразилия
Българка е дясната ръка на бразилския президент Инасиу Лула от юни 2005 г. Дилма Русеф стана тогава министър на държавната администрация. Министерството бе създадено специално заради нея. Преди това постът бе шеф на кабинета на държавния глава.
Русеф също е дъщеря на български имигрант. На младини тя оглавявала лява партизанска групировка. През 1969 г. е ръководила обир на 2,5 милиона долара от дома на губернатора на щата Сао Паулу. Лежала е три години в затвора.
От 2003 до 2005 г. Русеф, наричана Желязната дама на Бразилия, оглавяваше министерството на мините и енергетиката.
Русеф също е дъщеря на български имигрант. На младини тя оглавявала лява партизанска групировка. През 1969 г. е ръководила обир на 2,5 милиона долара от дома на губернатора на щата Сао Паулу. Лежала е три години в затвора.
От 2003 до 2005 г. Русеф, наричана Желязната дама на Бразилия, оглавяваше министерството на мините и енергетиката.